reklama

Lukašenka ponížilo, že proti němu kandidovala žena, řekl senátor Fischer

Ozbrojený konflikt už v Bělorusku probíhá. Vidíme střelbu do lidí, probíhá střet s ozbrojenými složkami státu. Je třeba vyšetřit, zda nebylo porušeno zbrojní embargo, včetně toho, zda tam nebyly použity zbraně z České republiky. Telefonát Lukašenka s Putinem je vysoce zneklidňující. I to padlo v nedělní Partii Terezie Tománkové, do které přišli diskutovat Pavel Fischer (nestr.), předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, a Ondřej Veselý (ČSSD), předseda sněmovního Zahraničního výboru. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) musí Evropská unie demonstranty podpořit.

reklama

Alexandr Lukašenko dobře manévruje, má pod kontrolou značnou část veřejného mínění i ozbrojené složky. „Neprojevil ani náznak ochoty dialogu se svými odpůrci,“ řekl v Partii senátor Pavel Fischer. Podle Ondřeje Veselého ještě nejsme tak daleko, abychom mohli v Bělorusku hovořit o válce. Situace se ale podle něj může dostat do fáze, kdy do země nakráčí ruské ozbrojené složky. „V takovém případe by byli Bělorusové zcela bez šance,“ uvedl Ondřej Veselý.

Podle předsedy Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny by se Evropská unie měla v Bělorusku angažovat politicky, tedy neuznat Lukašenka jako prezidenta a vybízet k jednání. „Měli bychom dát také Moskvě jasný signál, že případný vstup jejích vojáků do Běloruska je nepřijatelný,“ dodal místopředseda ČSSD. S neuznáním výsledků voleb souhlasí i Fischer. „Volby po 20 letech neměly žádné zahraniční pozorovatele. Nebyly férové, není co uznávat,“ řekl senátor s tím, že podle něj dostala opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská několikanásobně více hlasů, než tvrdily oficiální výsledky.

Hosté se shodli, že je dobře, že sankce ze strany Evropské unie nebudou plošné, ale budou zacíleny na konkrétní politiky. Plošné šance by podle nich ublížily pouze běžným Bělorusům. Pavel Fischer je však skeptický k tomu, že lze očekávat při současném obsazení Kremlu jednání s Moskvou o Bělorusku. „Je třeba Bělorusy do toho jednání vtáhnout. Jinak to bude o nich bez nich. Musíme být ale trpěliví,“ dodal. Podle něho situaci také „komplikuje“ fakt, že proti Lukašenkovi kandidovala žena. „Jeho to ponížilo,“ uzavřel nestranický senátor.

Babiš: EU musí povzbudit Bělorusy k sametové revoluci

K aktuální situaci v Bělorusku se v neděli vyjádřil také premiér Andrej Babiš. Evropská unie musí podle něj povzbudit Bělorusy, aby se nebáli realizovat sametovou revoluci model listopad 1989. Na svém Twitteru dnes uvedl, že svoji roli musí hrát země Visegrádské čtyřky s pobaltskými zeměmi. ČTK dnes Babiš řekl, že vláda se nebude situací v pondělí zabývat a že o věci komunikuje s evropskými lídry.

„V Bělorusku se nesmí stát to, co u nás v roce 1968. Evropská unie musí být akční. Musí Bělorusy povzbudit, aby se nebáli realizovat sametovou revoluci model listopad 1989. Proto se v tom angažuju, a proto v tom také V4 s pobaltskými zeměmi musí hrát svoji roli. Víc v hlášení,“ uvedl Babiš.

K tématu

Partii Terezie Tománkové se senátorem Pavlem Fischerem a poslancem Ondřejem Veselým si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
reklama
reklama
Z každé operace musíte mít respekt, rutina neznamená fušerství, říká Pirk

360°

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama