reklama

Lukašenka ponížilo, že proti němu kandidovala žena, řekl senátor Fischer

Ozbrojený konflikt už v Bělorusku probíhá. Vidíme střelbu do lidí, probíhá střet s ozbrojenými složkami státu. Je třeba vyšetřit, zda nebylo porušeno zbrojní embargo, včetně toho, zda tam nebyly použity zbraně z České republiky. Telefonát Lukašenka s Putinem je vysoce zneklidňující. I to padlo v nedělní Partii Terezie Tománkové, do které přišli diskutovat Pavel Fischer (nestr.), předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, a Ondřej Veselý (ČSSD), předseda sněmovního Zahraničního výboru. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) musí Evropská unie demonstranty podpořit.

reklama

Alexandr Lukašenko dobře manévruje, má pod kontrolou značnou část veřejného mínění i ozbrojené složky. „Neprojevil ani náznak ochoty dialogu se svými odpůrci,“ řekl v Partii senátor Pavel Fischer. Podle Ondřeje Veselého ještě nejsme tak daleko, abychom mohli v Bělorusku hovořit o válce. Situace se ale podle něj může dostat do fáze, kdy do země nakráčí ruské ozbrojené složky. „V takovém případe by byli Bělorusové zcela bez šance,“ uvedl Ondřej Veselý.

Podle předsedy Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny by se Evropská unie měla v Bělorusku angažovat politicky, tedy neuznat Lukašenka jako prezidenta a vybízet k jednání. „Měli bychom dát také Moskvě jasný signál, že případný vstup jejích vojáků do Běloruska je nepřijatelný,“ dodal místopředseda ČSSD. S neuznáním výsledků voleb souhlasí i Fischer. „Volby po 20 letech neměly žádné zahraniční pozorovatele. Nebyly férové, není co uznávat,“ řekl senátor s tím, že podle něj dostala opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská několikanásobně více hlasů, než tvrdily oficiální výsledky.

Hosté se shodli, že je dobře, že sankce ze strany Evropské unie nebudou plošné, ale budou zacíleny na konkrétní politiky. Plošné šance by podle nich ublížily pouze běžným Bělorusům. Pavel Fischer je však skeptický k tomu, že lze očekávat při současném obsazení Kremlu jednání s Moskvou o Bělorusku. „Je třeba Bělorusy do toho jednání vtáhnout. Jinak to bude o nich bez nich. Musíme být ale trpěliví,“ dodal. Podle něho situaci také „komplikuje“ fakt, že proti Lukašenkovi kandidovala žena. „Jeho to ponížilo,“ uzavřel nestranický senátor.

Babiš: EU musí povzbudit Bělorusy k sametové revoluci

K aktuální situaci v Bělorusku se v neděli vyjádřil také premiér Andrej Babiš. Evropská unie musí podle něj povzbudit Bělorusy, aby se nebáli realizovat sametovou revoluci model listopad 1989. Na svém Twitteru dnes uvedl, že svoji roli musí hrát země Visegrádské čtyřky s pobaltskými zeměmi. ČTK dnes Babiš řekl, že vláda se nebude situací v pondělí zabývat a že o věci komunikuje s evropskými lídry.

„V Bělorusku se nesmí stát to, co u nás v roce 1968. Evropská unie musí být akční. Musí Bělorusy povzbudit, aby se nebáli realizovat sametovou revoluci model listopad 1989. Proto se v tom angažuju, a proto v tom také V4 s pobaltskými zeměmi musí hrát svoji roli. Víc v hlášení,“ uvedl Babiš.

K tématu

Partii Terezie Tománkové se senátorem Pavlem Fischerem a poslancem Ondřejem Veselým si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Další hlavní zprávy

Praha

Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy

Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy

  • Aktualizováno

Pražané vzali útokem náplavku u Vltavy na Výtoni a vyrazili na farmářské trhy. Navzdory vládním opatřením, která omezují počet osob, se jich tam sešly stovky – a to se přitom mohou od čtvrtka na veřejnosti pohybovat lidé pouze ve dvojicích nebo s rodinou. Podle redaktora CNN Prima NEWS lidé vyšli ven, protože je krásné počasí, chtěli se projít a nakoupit si.

Fotbal

Pokuta 22 miliónu je vycucaná z prstu, tvrdí Hašek starší. Rozčílil ho trest pro syna

Pokuta 22 miliónu je vycucaná z prstu, tvrdí Hašek starší. Rozčílil ho trest pro syna

Odmítl hrát za Spartu, ačkoliv mu běžela smlouva. Fotbalista Martin Hašek se dostal s pražským klubem do války, která se v pátek dočkala částečného rozuzlení. 25letý záložník musí klubu zaplatit necelých 22 milionů korun. Tak to určil Sbor rozhodců FAČR. Verdikt se nelíbí otci hráče, Martinu Haškovi staršímu, jenž stále doufá, že dojde ke zvratu. „Věříme, že někde na světě snad spravedlnost bude,“ tvrdí.

reklama
Pan nejmladší. Klenot Fati se trefil i v El Clásicu, Barcelona ale na Real nestačila
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Ještě v první třídě mě vozili v kočárku, říká Eliška po dětské obrně. Bojuje celý život
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Reportérku CNN Prima NEWS rušila v přímém přenosu žena bez roušky. O koho jde?
Další články
reklama
reklama