Téměř třetina pacientů, kteří v první vlně prodělali covid a byli z nemocnice propuštěni, je do pěti měsíců opět hospitalizována. S touto informací přišla Univerzita v Leicesteru spolu s Úřadem pro národní statistiku ve Velké Británii. Pacienti následně trpí dlouhodobými zdravotními komplikacemi a téměř každý osmý v jejich důsledku zemře.
Pacienti, kteří koronavirus na jaře prodělali a byli hospitalizování, se uzdravili. Po propuštění z nemocnice ale mnozí z nich trpěli dlouhodobými zdravotními komplikacemi, jako jsou srdeční problémy, cukrovka nebo chronické onemocnění jater a ledvin, píše web Daily Mail.
Podle výzkumu Univerzity v Leicesteru se téměř třetina ze 47 780 lidí (29,4 procenta) do nemocnice do pěti měsíců vrátí. Kvůli komplikacím po prodělaném covidu pak zemře 12,3 procent z nich. Autor studie Kamlesh Khunti, profesor primární péče o lidi s cukrovkou a vaskulární medicíny na Univerzitě v Leicesteru uvedl, že se jedná o největší studii lidí, kteří byli propuštěni z nemocnice poté, co prodělali koronavirus.
„Zdá se, že lidé, kteří z nemocnice odcházejí domů, trpí dlouhodobými zdravotními komplikacemi po prodělání nemoci. Následně se do několika měsíců vrací zpět do nemocnice a umírají. Zjistili jsme, že téměř třicet procent z nich bylo znovu hospitalizováno, to je opravdu velké číslo,“ komentoval situace Khunti.
Proč pacienti následně trpí cukrovkou, není jasné
Statistika je založena na počátečních datech a bude muset být ještě jednou přezkoumána. Už z prvotních informací je však Khunti překvapen. „Mnozí pacienti jsou hospitalizování s jinou diagnózou a vyvinuly se u nich další komplikace. Nevíme, jestli je to proto, že COVID-19 zničil beta buňky, které vytváří inzulín, a tak trpí cukrovkou 1. typu,“ uvedl profesor a dodal, že je novými diagnózami cukrovky překvapen.
Podle něj vláda nyní registruje úmrtí spojená s nákazou koronavirem až v momentě, kdy uběhne 28 dní od pozitivního testu. „Skutečný počet obětí však může být mnohem vyšší, pokud se tisíce lidí, kteří covid přežili, vrátí do nemocnice s vážnými zdravotními problémy měsíce po prvním nakažení,“ míní profesor.
V prosinci Úřad pro národní statistiku odhadoval, že jeden z deseti lidí, kteří byli koronavirem nakaženi, trpí příznaky a zdravotními komplikacemi další tři měsíce, ne-li déle. Mezi tyto příznaky se řadí extrémní únava, dušnost a problémy s pamětí či koncentrací.
Generální ředitel Národní zdravotnické služby (NHS) sir Simon Stevens uvedl, že v některých nemocnicích je každých třicet sekund hospitalizován pacient s covidem. Nemocnice od Vánoc také zaznamenaly extrémně vysoký nárůst nakažených. Stevens také uvedl, že čtvrtinu přijímaných pacientů tvoří lidé mladší 55 let. „Nemocnice jsou pod extrémním tlakem,“ dodal Stevens.