Australská a novozélandská společnost pro imunologii tvrdí, že by federální vláda měla okamžitě pozastavit plánované očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca. Nemusí být totiž dostatečně účinná, aby pomohla s vytvořením kolektivní imunity. Také Australská virologická společnost v úterý podpořila okamžité pozastavení očkování, později ovšem své prohlášení změnila, aby „nepodkopávala důvěru ve vakcínu“. Informoval o tom deník The Sydney Morning Herald.
Vakcína od firmy AstraZeneca je ústředním bodem australské očkovací strategie. Třetí fáze klinických testů této vakcíny ale ukazují, že její účinnost v prevenci proti COVID-19, pokud je podávána v doporučených dávkách, dosahuje pouze 62,1 procenta. Klinické studie vakcín od Pfizeru a Moderny přitom naznačují, že se jejich účinnost pohybuje okolo 95 procent.
„Vakcína AstraZeneca není kvůli nízké účinnosti tou, kterou bychom měli široce nasazovat,“ uvedl prezident imunologické společnosti profesor Stephen Turner, podle něhož nevytvoří kolektivní imunitu. „Vzhledem k tomu, že proti tomu existují fantastické vakcíny, myslím, že by bylo moudré nespoléhat se v rámci kontroly nad virem v Austrálii na vakcínu AstraZeneca. Může ale být použita jako nástroj ke zmírnění efektu covidu, než budou nasazeny další vakcíny,“ dodal Turner.
Kotrmelce Australské virologické společnosti
Také Australská virologická společnost v úterý potvrdila, že podpořila okamžité pozastavení plánů na očkování vakcínou firmy AstraZeneca, dokud výzkum neprokáže, že je dostatečně účinná k dosažení kolektivní imunity.
Projde AstraZeneca pro očkování v EU? Podle vědců není tak účinná, jak by měla
Registrace vakcíny proti nemoci COVID-19 od společnosti AstraZeneca v Evropské unii je podle slovenského ministra zdravotnictví Marka Krajčího ohrožená, a to z důvodu její možné nízké účinnosti. Pokud by se tyto informace potvrdily, znamenalo by to problém s počtem dostupných očkovacích látek ve stávající koronavirové krizi. Krajčí to v pátek řekl novinářům.
Ještě ten den večer však prezident společnosti profesor Gilda Tachedjian uvedl, že změnili svůj postoj a už zavedení této vakcíny nebrání. Na dotaz, proč jeho organizace změnila své oficiální stanovisko, odpověděl: „Jedním z důvodů je, že nechceme podkopat důvěru ve vakcínu. Musíme preferovat nejúčinnější vakcínu, abychom mohli mít kolektivní imunitu. Momentálně ale nemáme ucelený obraz ohledně vakcíny AstraZeneca.“
Ještě před veletočem virologické společnosti její viceprezidentka a mluvčí profesorka Heidi Drummerová zdůraznila, že účinnost vakcíny od firmy AstraZeneca nepostačuje k dosažení kolektivní imunity. „Měli bychom použít tu vakcínu, která povede k dosažení kolektivní imunity, ať už to bude jakákoliv,“ uvedla. „Pokud je účinnost 62 procent, což vychází z jejích testů, myslím, že jde o opravdu dobrý argument pro federální vládu, aby investovala do vakcín Pfizer a Moderna.“
Na pozdější dotaz ohledně změny názoru společnosti Drummerová dodala, že „musí stát při tom, co říká prezident“. „Nebráním se zavedení vakcíny, když uvidíme další data ukazující, že může být dosaženo devadesátiprocentní účinnosti,“ dodala.
Bez kolektivní imunity se nevrátíme do normálu
Dr. Andrew Miller, prezident západoaustralské pobočky Australské lékařské asociace, zmínil, že vakcína, která neposkytne kolektivní imunitu, nesplní očekávání veřejnosti ohledně návratu do předcovidového normálu. „Potřebujeme, aby vakcína měla účinnost přes 70 procent, nejlépe přes 80 procent, abychom zabránili pokračování významného přenosu v komunitě,“ řekl.
Přelomový objev. Imunita proti covidu trvá až osm měsíců, tvrdí australští vědci
Lidé, kteří se již nakazili koronavirem, jsou podle australských vědců vůči nemoci imunní nejméně osm měsíců. Výsledky výzkumu zveřejnil tým vytvořený odborníky z Univerzity Monash v australském Melbourne, rovněž vyšly v časopisu Science Immunology.
Australský ministr zdravotnictví Greg Hunt v úterý odmítl, že by investice do vakcíny AstraZeneca znamenaly, že se vláda vzdává dosažení kolektivní imunity. „Posloucháme australské vládní zdravotnické experty. Oni jsou těmi, kdo vybírají vakcíny.“
Australská vláda doposud zabezpečila 53,8 milionu dávek vakcíny AstraZeneca, přičemž na osobu jsou zapotřebí dvě.
Kolektivní imunita znamená, že imunní je tak velká část populace, že virus nemůže dále cirkulovat. Počet lidí, které je potřeba naočkovat k jejímu dosažení, se vypočítá na základě toho, jak účinně se virus v populaci šíří. Data z celého světa napovídají, že každý nakažený COVID-19 nakazí dvě až tři další osoby. K vytvoření kolektivní imunity a ukončení pandemie je potřeba snížit tento průměr pod jednu osobu. Zatím však není prokázané, že vakcíny dokážou přenosu koronaviru zabránit.