Uznávaný slovenský vědec Pavel Čekan, který za svou práci během pandemie získal státní vyznamenání od prezidentky Zuzany Čaputové, tvrdí, že odborná diskuse o výhodách očkování je u cíle. Všechny argumenty ve prospěch očkování proti covidu podle něj již zazněly. Na Facebooku se rozhodl ještě naposledy veřejně vyzvednout smysl vakcinace, a to na velmi jednoduchém příkladu. Uvedl několik faktorů, které v případě nákazy neočkovaných rozhodují o úrovni průběhu onemocnění.
Slovensko má velké problémy s proočkovaností, vakcinaci má ukončenou méně než 43 procent lidí. Biochemik Pavol Čekan se rozhodl všem Slovákům dokázat, že očkování je stále účinné. „Čísla posledních dní ukazují, že vlak se opět rozjíždí. Tentokrát to nebude osobák, ale rychlík. Slovensko není vůbec připravené, míra proočkovanosti je ve srovnání s průměrem EU kolem 61 procent žalostná,“ začal svůj příspěvek na Facebooku.
OČKOVANIE SA STÁLE OPLATÍ, NIE SME ŠPANIELSKO ALEBO PORTUGALSKO 🙏🇸🇰 Odborná diskusia o výhodách očkovania dorazila do...
Posted by Pavol Cekan on Tuesday, September 21, 2021
Očkování je na Slovensku dobrovolné, polde Čekana je tak na každém, zda chce být na další vlnu pandemie připraven díky imunitě po očkování. „Respektive zda je v případě, že nemoc neprodělal, připraven se setkat s mnohem vyšším rizikem hospitalizace či nedejbože toho nejhoršího,“ varoval vědec.
Často přehlížené faktory
Je prý jisté, že do konce roku se téměř každý na Slovensku setká s nakažlivější mutací delta. „Mobilita lidí je i po krásném létě vysoká, počasí si s covidem začíná hrát. K tomu navíc pojem ,chřipečka‘, zdomácněl v běžném lidském slovníku,“ napsal Čekan, podle kterého bude mít tento lehkovážný postoj lidí vážné následky.
Za příklad dal Portugalsko nebo Španělsko, kde je proočkovanost kolem 80 procent a lidé si užívají volnější režim. Jestli neočkovaná osoba bude mít lehčí průběh, nebo skončí v nemocnici, je podle vědce ovlivněno i často ignorovanými a přehlíženými rizikovými faktory. Jaké to jsou?
- Genetika
- Špatný životní styl (kouření, špatná strava, pití alkoholu, málo pohybu)
- Stav imunity, únava, stres, deprese, chronická onemocnění
- Množství virové dávky, kterou v danou chvíli člověk dostane
- Počet vystavení nemoci
„Tohle už není o odborné diskusi. Argumenty pro a proti byly řečeny mnohokrát a mluvíme jasným jazykem. Každý z nás má na rozdíl od loňského podzimu na výběr. Pro někoho se jedná o volbu menšího zla,“ uzavřel svůj příspěvek. V Česku už většina odborníků uznává, že očkování brání hospitalizaci a těžkému průběhu nemoci. Někteří experti však upozorňují, že i očkovaní lidé mohou nemoc stále šířit.