Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.
Video na sociálních sítích sdílel například uznávaný český biochemik Jan Konvalinka. „Jo, takhle zhruba nějak to je. Ta animace je mimochodem úplně přesná,“ napsal na Twitter.
Jo, takhle zhruba nejak to je. Ta animace je mimochodem uplne presna. https://t.co/rOuGiqG2gJ
— Jan Konvalinka (@konvalinka_jan) November 12, 2021
Kvalitně ilustrované video je spojené s vysvětlujícím komentářem: „Stejně jako mnoho jiných virů používá covid k navázání a proniknutí do našich buněk bílkovinu na svém povrchu. Protilátky, které se na tuto bílkovinu přichytí, mohou zabránit navázání viru na buňku. mRNA vakcína proti koronaviru naučí náš imunitní systém tyto protilátky vytvářet. Jak to mRNA vakcíny dělají?“
Způsobuje vakcína proti covidu neplodnost? Jen nepodložené obavy, tvrdí izraelská studie
Nepůjdu se očkovat, protože se bojím neplodnosti. To je jeden z nejčastějších argumentů, proč se především někteří mladí do očkovacích center nehrnou. Jak ale ukázala izraelská studie, jsou to nepodložené obavy. Výzkum provedený v izraelských nemocnicích potvrdil, že se jedná o nesmysl. Vědci neobjevili žádný rozdíl v počtu vajíček, kvalitě spermií a počtu nebo kvalitě embryí ve srovnání s účastníky, kteří vakcínu proti nemoci COVID-19 nedostali.
„Konkrétně mRNA je genetický materiál, který dává našim buňkám pokyn k výrobě bílkovin, mRNA ve vakcíně je obalena vrstvou tukových částic, které ji chrání a napomáhají k přijetí specializovanými buňkami imunitního systému, takzvanými dendritickými buňkami,“ stojí v klipu.
Důležité je, že vakcína skutečně nemění DNA, jak se někteří domnívají: „Po vstupu do těchto buněk mRNA neproniká do buněčného jádra ani neinteraguje s DNA, ale zůstává v cytoplazmě s dalšími molekulami mRNA a čeká na vytvoření enzymů, které naše tělo potřebuje. Když ribozomy přečtou mRNA vakcíny, vytvoří se částice povrchové virové bílkoviny.“
„Tyto částice se pak zobrazí na povrchu dendritické buňky. Dendritická buňka putuje do nejbližší lymfatické uzliny, kde povrchové bílkoviny prezentuje dalším buňkám imunitního systému. Některé z těchto buněk, nazývané pomocné T-lymfocyty, učí B-lymfocyty, jak vytvářet protilátky, které dokonale přilnou k povrchové bílkovině viru,“ zaznívá dál ve videu.
„Jiné buňky stimulované bílkovinnými částicemi, zvané cytotoxické T-lymfocyty, mohou zabíjet buňky infikované virem. Takže, když se nás nyní koronavirus pokusí nakazit, náš imunitní systém je připraven, okamžitě jej rozpozná, neutralizuje a zničí ještě dříve, než vůbec stihneme onemocnět,“ dodává se na vysvětlenou na závěr.