Na nepoužívaný, ale stále funkční mobil se práší v nejedné domácnosti. Proces prodeje přes bazary je často příliš zdlouhavý a nejistý, což mnohé majitele odradí. Patříte mezi ně? Někteří prodejci elektroniky a mobilní operátoři přišli s řešením – stará zařízení odkupují. Vlastníkům tak umožňují přijít si z pohodlí domova i na několik tisíc korun.
Službu výkupu v Česku nabízejí prodejci Alza, Planeo nebo Datart. Na jejich webových stránkách najdete výkupní formulář, kde si jednoduše zvolíte typ zařízení, které chcete prodat. Kromě telefonů se možnost vztahuje i na tablety, chytré hodinky, notebooky nebo herní konzole.
ČTĚTE TAKÉ: Každé třetí ojeté auto v Česku má stočený tachometr. Které značky patří mezi nejrizikovější?
Z dostupného seznamu ve formuláři vyberete konkrétní model prodávaného zařízení a jeho barvu. Následně vyhodnotíte jeho stav dle nabízených možností. Na základě toho prodejce okamžitě vyhodnotí, kolik za své zařízení můžete získat peněz.
Zda nabídku přijmete nebo si svého telefonu či notebooku ceníte více, je už na vás. Pokud souhlasíte, vrátíte zařízení do továrního nastavení a zabalíte ho.
V následujících dnech jej u vás bezplatně vyzvedne kurýr, takže si s dopravou nemusíte lámat hlavu. Prodejce po obdržení zásilky zkontroluje, zda vámi uvedený stav zařízení odpovídá. Pokud je vše v pořádku, peníze obdržíte na účet během několika dní.
Podobnou možnost nabízejí i někteří mobilní operátoři, například O2 nebo Vodafone v rámci projektu RE-START.
Výkup šetří planetu
Celý proces navíc šetří životní prostředí. „Kdybychom dali dohromady vysloužilá zařízení ze šuplíků všech českých domácností, dostaneme se až k dvanácti milionům kusů,“ uvádí společnost Vodafone v tiskové zprávě k zavedení nové výkupní služby. Pokud by se však podařilo tuto elektroniku znovu využít, významně by to ušetřilo cenné zdroje.
Firmy totiž použitá zařízení po výkupu buď nabídnou v rámci bazarového prodeje nebo jako takzvané repasy. To znamená, že zařízení vrátí do provozuschopného stavu. Elektroniku ve špatném stavu rozeberou na součástky. Některé pak ještě poslouží jako náhradní díly, zbytek se ekologicky zlikviduje.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Razie na tržnici u Chebu. Padělky oblečení za 20 milionů zaplnily 400 plastových pytlů