Meteorologové varují, že letošní prázdniny budou zřejmě ty nejteplejší v historii. Podle prognostických modelů léto 2024 mají provázet nadprůměrně vysoké teploty a nejen to. Předpovídaná parna dramaticky zvýší riziko úpalů. Informoval o tom server iMeteo.sk s odkazem na CNET a evropské centrum Copernicus.
Letošní léto výrazně ovlivní fenomén El Niño, který přinese vedra, na něž nejsme zvyklí, připomněl portál imeteo.sk.
Předpovídaná letní parna kromě vysokých teplot přinesou i velkou vlhkost, v důsledku toho bude hrozit větší riziko úpalů. K těm dochází ve chvíli, kdy kvůli malému odpařování z těla se zvyšuje jeho teplota.
ČTĚTE TAKÉ: Záplavy v Brazílii si vyžádaly již 78 obětí. Prezident z katastrofy viní klimatickou změnu
Podle meteorologů můžeme v příštích letech pozorovat ještě větší oteplení. „Podíváme-li se z dlouhodobého hlediska na prognózu pro příští tři nadcházející měsíce, naznačuje to, že letošek by mohl konkurovat předchozímu roku jako nejteplejší v historii, což je velmi děsivé,“ sdělila Chloe Brimicombeová, výzkumnice vln veder na univerzitě ve Štýrském Hradci pro CNET.
Polární záře ozdobila oblohu po celém světě. Podívejte se na výběr nejlepších fotografií
Polární záře vytvořila neuvěřitelnou podívanou pro pozorovatele oblohy po celém světě. Lidé na sociálních sítích sdílí své dojmy a fotografie. Geomagnetická bouře, díky níž je polární záře vidět, má ale i negativní efekt. Podle Amerického národního úřadu pro oceán a atmosféru může ovlivnit například GPS a rozvodné sítě.
Vysoké teploty už nejsou anomálií. Poslední deset let bylo nejteplejších v historii, uvedl server Climate Change Guide s odkazem na NASA.
Že bude léto 2024 nadprůměrně teplé, nasvědčuje také fakt, že uplynulých 11 měsíců bylo rekordně teplých, upozornilo evropské centrum Copernicus. Jestliže bude rekordně teplý i květen, půjde o 12 nejteplejších měsíců v historii v řadě za sebou.
Zda se bude skutečně jednat o nejteplejší léto v historii, redakci CNN Prima NEWS Český hydrometeorologický ústav nepotvrdil. „Sezónní předpovědi počasí ČHMÚ nevydává, střední Evropa je z hlediska nich obtížnou oblastí. Většinou se počítají jen experimentálně několika světovými meteorologickými centry a udávají vypočtený předpoklad teplotního a srážkového charakteru sezóny jako celku,“ uvedlo ČHMÚ.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: RADAR: Nevídaný jev v jižních Čechách: Šlo o prachového raráška nebo gustnado? dohadují se lidé