Nebe znovu osvítí polární záře. Odborníci prozradili, kdy se objeví a jak bude vypadat

Britské ostrovy očekávají v noci z pondělí na úterý další polární záři. Jev, který zpravidla bývá k vidění pouze v polárních částech evropského kontinentu, se nad ostrovy objeví podruhé za poslední týden. Podle odborníků bude tentokrát hra světel pravděpodobně slabší.

Nejvíce si polární záři, latinsky aurora borealis, užijí obyvatelé Skotska a Severního Irska, píše The Sun. Záře by tam mohla být k vidění již od deváté hodiny večerní. Při souhře příhodných okolností bude pozorovatelná i na severu Anglie a Walesu. Zásadní bude míra oblačnosti a světelného smogu, upozorňuje deník Independent.

ČTĚTE TAKÉ: Polární záře ozdobila oblohu po celém světě. Podívejte se na výběr nejlepších fotografií

Důvodů, proč si právě Britové budou moci opět užít pestrobarevného jevu, je celá řada. Britské ostrovy se zrovna nacházejí v příhodné poloze vůči tzv. geomagnetickým bouřím, které jsou částečnou příčinou vzniku záře. Podle vyjádření astronomky Kristy Hammondové pro deník Independent byl zejména minulý týden v tomto směru unikátní.

OBRAZEM: Nad Českem se objevila polární záře. Nebe hrálo všemi odstíny růžové

Již v týdnu meteorologové upozorňovali, že by nad Českem opět mohla být vidět polární záře. A působivý přírodní úkaz se v pátek v noci na nebi opravdu objevil. Na obloze převládala hlavně růžová. Je to patrné ze snímků, které na sociálních sítích zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle meteorologů je důvodem nebývale jasné polární záře mimořádně eruptivní aktivita Slunce v posledních dnech.

„Minulý víkend to byla taková jedinečná souhra okolností,“ uvedla Hammondová. Zároveň astronomka krotí přehnaná očekávání ohledně četnosti výskytu záře nad ostrovy i v budoucnu. „Nepřekvapilo by mě, kdyby se to objevilo, ale pochybuji, že by se jednalo o opakovaný jev," dodala skepticky.

Letošní rok je zatím na pozorování polární záře výjimečný. Jak upozorňuje Hammondová, Slunce se nachází na vrcholu svého jedenáctiletého cyklu eruptivní aktivity. Jinými slovy – proud částic, které vychází ze Slunce a které nazýváme jako „sluneční vítr“, je letos na svém vrcholu. Ve chvíli, kdy se sluneční vítr setká s magnetosférou Země, dochází ke vzniku polárních září.

Jak jsme psali dříve, polární záře byla v uplynulých dnech k vidění i v některých částech Evropy včetně Česka. Desátého května byla podle ČHMÚ na našem území zaznamenána nejsilnější polární záře od roku 2003.

Zájemcům o pozorování polárních září odborníci doporučují sledovat takzvané aurorální monitory na stránkách www.solarham.com nebo www.spaceweatherlive.com, případně prostřednictvím mobilní aplikace Aurora Alerts.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Neviděli jste polární záři? Šance bude v Česku i v dalších dnech, meteorologové poradili kde

Tagy: