Pocení, přetrvávající horečky a nevysvětlitelný úbytek hmotnosti patří mezi příznaky lymfomu. Vyskytnout se může i kašel. Mnohdy ale není snadné rozpoznat, že jde o rakovinu. Podívejte se na výpovědi šesti pacientů, kteří popsali, jak lymfom odhalili. Expertka také uvedla, kdy je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.
Mezi tři nejčastější příznaky lymfomu, ať už se jedná o Hodgkinův nebo non-Hodgkinův, patří noční pocení, přetrvávající horečky a nevysvětlitelný úbytek hmotnosti, píše se na webu University of Texas MD Anderson Cancer Center.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Překonáním rakoviny prsu to nekončí. Ženám může pomoci včasná rehabilitace, mnohé to neví
Každý ze zmíněných příznaků však musí splňovat určitá kritéria, aby mohl být považován za možný symptom rakoviny krve.
Noční pocení se musí objevovat opakovaně a nesmí být způsobeno návaly horka souvisejícími s menopauzou. Zpocení je v takovém případě tak velké, že člověk musí během noci alespoň jednou vstát a vyměnit si oblečení či povlečení. Úbytek váhy musí být nejméně deset procent tělesné hmotnosti, aniž by se o to člověk aktivně snažil. Horečka musí být trvalá, vyšší než 38 °C a nesmí být způsobena infekcí.
„Lymfomy lze rozdělit do dvou základních kategorií: agresivní a indolentní,“ vysvětluje specialistka na lymfomy, doktorka Saira Ahmedová. „Agresivní lymfomy rostou a šíří se rychle, což může způsobit vážné poškození tkání a orgánů. Indolentní lymfomy naopak rostou pomalu. Nemusí způsobovat žádné příznaky, nebo se projevují symptomy, které přicházejí a odcházejí po dlouhou dobu,“ popsala.
University of Texas MD Anderson Cancer Center na svém webu také uvádí výpovědi šesti pacientů, kteří popsali, jak odhalili lymfom.
Zduření lymfatických uzlin
„Šel jsem k lékaři kvůli bulce v krku,“ říká Rob Moss, kterému bylo 49 let, když mu byl diagnostikován non-Hodgkinův lymfom. „Několikrát se zvětšila a zmenšila. Lékař mi řekl, že se pravděpodobně jedná o ‚cystu tyreoglosálního kanálu‘ neboli výrůstek na štítné žláze. Ukázalo se, že to byla zduřelá lymfatická uzlina,“ vysvětluje.
Úbytek hmotnosti
„Během několika týdnů jsem zhubla 20 kilo, byla jsem extrémně zadýchaná a tak unavená, že jsem sotva přešla místnost, aniž bych si musela sednout,“ popisuje Shelby Wadeová, které bylo 23 let, když jí diagnostikovali B-buněčný lymfom. „Také jsem velmi chraptěla a často kašlala,“ dodává.
Noční pocení
„Asi měsíc jsem trpěl silnými bolestmi hlavy, soustavným suchým kašlem, hubnutím a nočním pocením,“ líčí Omar Dirani, kterému bylo 30 let, když mu diagnostikovali non-Hodgkinův lymfom. „Myslel jsem si, že se hodně potím kvůli cvičení, které jsem dělal,“ konstatuje.
Kašel
„Myslel jsem si, že jsem nachlazený nebo mám chřipku,“ uvádí Jeff Johnson, kterému bylo 38 let, když mu byl diagnostikován Hodgkinův lymfom. „Ale kašel, který s tím přišel, nikdy nezmizel. Stále jsem navštěvoval našeho rodinného lékaře a zkoušel různé léky, ale nic nepomáhalo,“ popisuje.
Bolest
„Měla jsem bolesti zad na levé straně v oblasti ledvin,“ vzpomíná Ann Sorhouseová, které bylo 49 let, když jí byl diagnostikován non-Hodgkinův lymfom. „Dělala jsem ale hodně fyzické práce, takže jsem to přičítala svalovému přetížení,“ dodává.
Svědění
„Intenzivní svědění jsem začala pociťovat jen několik měsíců poté, co jsem si nahmatala bulku na klíční kosti,“ vzpomíná Mallory Parrishová, které bylo 32 let, když jí byl diagnostikován Hodgkinův lymfom. „Nejdřív jsem si myslela, že by to mohla být kvasinková infekce, ale volně prodejná protiplísňová léčba nepomohla.“
Kdy navštívit lékaře kvůli příznakům lymfomu?
Doktorka Saira Ahmedová doporučuje kontaktovat lékaře, pokud příznaky trvají déle než dva týdny a stav se nezlepšuje. „Čím více příznaků máte, tím více byste měli být znepokojeni,“ upozorňuje. „Pokud máte více příznaků, které trvají déle než dva týdny, navštivte svého lékaře ihned. Pokud máte pouze jeden příznak, ale je nekonzistentní, stačí, když na něj upozorníte svého lékaře,“ vysvětluje.
Příznaky lymfomu, které byste neměli ignorovat
Některé příznaky lymfomu jsou považovány za natolik závažné, že vyžadují okamžitou návštěvu pohotovosti.
- Stlačení míchy: Může se projevovat bolestí zad, slabostí nohou, inkontinencí střev nebo močového měchýře. Objevit se mohou problémy se zrakem, změny duševního stavu.
- Obstrukce horní duté žíly: Může se projevovat jako potíže s dýcháním, bolestí na hrudi, otokem obličeje nebo krku nebo potížemi s polykáním. Obvykle je způsobena masou ucpaných lymfatických uzlin uprostřed hrudníku.
- Nádorové onemocnění: Tento stav způsobený rychle odumírajícími buňkami lymfomu může vést k srdeční arytmii, problémům s ledvinami a celkovému pocitu, že se prostě necítíte dobře. Pokud si necháte udělat krevní testy, mohou také ukázat, že máte zvýšenou hladinu draslíku nebo počet bílých krvinek.
„Zhruba 40 až 50 % pacientů s agresivními lymfomy vykazuje příznaky ještě před stanovením diagnózy,“ upozorňuje Ahmedová. „Ale jen asi 10 % nebo méně pacientů s indolentním lymfomem.“ Příznaky lymfomu se mohou objevit u jakéhokoli typu nebo stadia onemocnění, ale častěji se vyskytují u rychle rostoucích lymfomů a při pokročilejším stadiu onemocnění. Proto je důležité nechat si příznaky rychle vyšetřit.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Černý kašel si v Česku vyžádal další dva životy. Onemocněly už stovky batolat