Čínští vědci prováděli experimenty se zmutovaným kmenem koronaviru, který napadá mozek a u myší měl stoprocentní smrtností. Připustili také riziko jeho přenosu na člověka. Experti však studii kritizovali pro neuvedenou úroveň biologické bezpečnosti a vyjádřili obavy, že by se výzkum „mohl zvrtnout“. Epidemiolog Roman Prymula v takové studii nevidí přínos a pro CNN Prima NEWS zdůraznil, že v případě úniku z laboratoře by mohla být ohrožena existence lidstva.
Čínští vědci zveřejnili na stránce bioRxiv, určené pro publikování preprintů z oblasti biologie, článek k výzkumu koronavirového kmene GX_P2V na myších, které byly upraveny tak, aby se genetickou výbavou podobaly lidem. Vědci zjistili, že každý hlodavec, který byl patogenem GX_P2V nakažen, uhynul do osmi dnů.
„Od pátého dne po infekci začaly myši vykazovat úbytek tělesné hmotnosti. Šestý den dosáhl tento pokles deseti procent jejich původní váhy. Sedmý den po infekci se u myší projevily příznaky jako naježení srsti, shrbený postoj, pomalé pohyby. Zároveň zbělely jejich oči,“ uvedli vědci ve studii.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Lidé nakažení koronavirem hlásí nové příznaky. Podívejte se, na co si dát pozor
Tým vědců byl prý překvapen, že v mozku a očích myší nalezli vysokou hladinu virové nálože. To naznačuje, že se virus v těle množí a šíří. „U infikovaných myší jsme zjistili významné množství virové RNA v mozku, plicích, očích a průdušnici, zatímco v ostatních orgánech, jako jsou srdce, játra, slezina, ledviny, jazyk, žaludek a střeva, nebylo zjištěno žádné nebo jen malé množství virové RNA,“ popsali. Výsledky naznačují, že virus vstupuje do těla prostřednictvím dýchacího systému a poté migruje do mozku – na rozdíl od viru SARS-CoV-2, který způsobuje infekce a v těžkých případech i zápal plic.
Vědci zároveň upozornili, že hrozí riziko přenosu na člověka. „Podle našich nejlepších znalostí se jedná o první zprávu, která ukazuje, že koronavirus příbuzný SARS-CoV-2 může způsobit stoprocentní smrtnost u humanizovaných myší, což naznačuje riziko, že se GX_P2V může přenést na člověka,“ napsali vědci v článku.
Stojíme na prahu epidemie chřipky, varoval Prymula. V mrazu se infekce šíří rychleji
Současné mrazivé dny přispívají k rychlejšímu šíření respiračních onemocnění, uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. Varoval, že se Česko ocitlo na prahu chřipkové epidemie. Nárůst počtu nakažených je proti minulému měsíci zhruba o 40 procent vyšší.
Epidemiolog Roman Prymula ale takové testování zpochybňuje. „Člověk se zamýšlí nad tím, k čemu je. Pokud byl virus manipulován, je to poměrně ohrožující záležitost. Riziko úniku je veliké,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Zároveň zmínil, že k podobnému testování docházelo již při zkoumání virového druhu SARS-CoV-2. „Odůvodňovali to tím, že chtějí virus pasážovat na lidských buňkách, aby snáze našli terapii, pokud by došlo k nákaze. Do té doby virus na lidských buňkách ale nerostl, takže všichni zpochybňovali přínos, který byl minimální a riziko obrovské. Testovat virus s maximální smrtností mi připadá mimo realitu,“ popsal Prymula. Zdůraznil, že kdyby tak smrtící virus unikl z laboratoře, bude to znamenat ohrožení existence lidstva. Zamezit úniku jakéhokoliv viru z laboratoře podle něj totiž nelze. „I když máte sebelepší laboratoř, vždy hrozí riziko. Čas od času se stane laboratorní nehoda a člověk se může nakazit,“ podotkl epidemiolog.
Studii kritizují i zahraniční experti
Studii na sociální sítí X zkritizoval také odborník na infekční choroby z londýnské University College Francois Balloux. „Je to příšerná studie, z vědeckého hlediska naprosto nesmyslná. Nevidím nic zajímavého, co by se dalo zjistit z násilného infikování podivného plemene humanizovaných myší náhodným virem,“ uvedl Balloux. Zároveň ale vyjádřil obavy. „Naopak bych si dokázal představit, jak by se taková věc mohla zvrtnout,“ upozornil.
Podobný názor zastává i chemik z Rutgersovy univerzity v New Brunswicku Richard Ebright. „V preprintu není uvedena úroveň biologické bezpečnosti a opatření, která byla při výzkumu použita. Absence těchto informací vyvolává znepokojivou možnost, že část nebo celý tento výzkum, podobně jako výzkum ve Wu-chanu v letech 2016–2019, který pravděpodobně způsobil pandemii covidu, byl nedbale proveden bez minimálního zajištění biologické bezpečnosti a postupů nezbytných pro výzkum s potenciálními pandemickými patogeny,“ podotkl Ebright pro web Daily Mail.
„Toto šílenství je třeba zastavit dříve, než bude pozdě,“ napsal emeritní profesor medicíny na Stanfordu Gennadi Glinsky na sociální síti X. „Proč se tyhle riskantní experimenty stále konají?“ ptal se na X profesor na univerzitě Johnse Hopkinse Marty Makary.
Web New York Post podotkl, že nic nenaznačuje tomu, že by zmíněná studie měla vazby na čínský Wuhanský virologický institut, který byl centrem laboratorních teorií o úniku informací kolem pandemie covidu. Americké zpravodajské služby ale v létě nenašly žádný přímý důkaz, že koronavirus unikl z laboratoře ve Wu-chanu. Nevyloučily ale možnost, že virus pochází z jiné laboratoře.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Epidemiolog Roman Prymula popsal obtíže spojené s postcovidovým syndromem. Podívejte se na celý rozhovor