Zemřel přední expert na spánkovou medicínu Kára. Působil i na slavné americké Mayo Clinic

V noci na středu zemřel lékař a spolutvůrce Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně (ICRC) Tomáš Kára. Trpěl rakovinou, bylo mu 56 let. O úmrtí informovala Nemocnice Milosrdných bratří, kde Kára pracoval. Byl výjimečnou osobností české i mezinárodní medicíny, předním expertem v oblasti kardiologie a spánkové medicíny, uvedla za nemocnici její mluvčí Andrea Šromová. Letos získal Cenu města Brna pro rok 2023 v oblasti lékařské vědy a farmacie.

„Kára se významně zasloužil o rozvoj medicínského výzkumu a kvality zdravotní péče, přičemž jeho práce měla zásadní vliv na životy mnoha pacientů po celém světě,“ uvedla Šromová. Vyzdvihla například jeho překlad knihy Jak žít déle a cítit se mladší, který českým čtenářům poskytl informace o prevenci nemocí a podpoře zdravého životního stylu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Po nehodě skončila Zdeňka ve vigilním kómatu. Maminka o ni pečuje sama, prosí o pomoc

Kára se narodil 15. října 1967 v Brně. Vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity a od roku 1996 pracoval ve Fakultní nemocnici u svaté Anny, poté působil na klinice kardiovaskulárních onemocnění v Mayo Clinic v Rochesteru v USA. V roce 2000 stál v čele týmu odborníků, který získal mezinárodní vědecké ocenění Severoamerické společnosti pro kardiostimulaci a elektrofyziologii za popis mozkové poruchy řízení krevního oběhu. Práci pak obhajoval před odbornou porotou ve Washingtonu, kde jej oslovili vědci z Mayo Clinic, kam vzápětí nastoupil jako odborný asistent kliniky kardiovaskulárních onemocnění.

Doc. MUDr. Tomáš Kára, PhD., nás opustil po dlouhém boji s nádorovým onemocněním. 🏴 Byl dlouholetým lékařem I. interní...

Posted by Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně on Wednesday, March 27, 2024

V letech 2004 až 2012 pomohl zajistit stáže na Mayo Clinic pro více než 100 českých, převážně brněnských lékařů. Podílel se na vývoji nového typu srdečního stimulátoru a dalších dvou technologií pro léčbu kardiovaskulárních onemocnění. V období pandemie vyvíjel nové metody pro zlepšení úspěšnosti léčby pacientů se středně těžkou a těžkou pneumonií způsobenou onemocněním COVID-19.

„Byl dlouholetým lékařem I. interní kardioangiologické kliniky FNUSA a LF MU a ačkoli tu již řadu let nepracoval, zanechal tu nejen kolegy, se kterými ho nadále pojily profesní a přátelské vazby, ale také nesmazatelnou stopu v podobě ICRC. Právě jeho úzké vazby s Mayo Clinic stály za vznikem tohoto vědeckého centra,“ uvedla na svém Facebooku svatoanenská nemocnice.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Revoluce v medicíně. Česká AI čte rentgeny lépe než lékaři, digitalizace nemocnic ale tápe

Tagy: