Expert ukázal, jak vypadá správné zakleknutí (zdroj: CNN Prima NEWS)
Právě zakleknutí představuje nejspornější část policejního zásahu, který se odehrál v sobotu v Teplicích. Zatčený muž totiž krátce po něm zemřel při převozu do nemocnice. Experti poukazují na to, že pokud je zákrok provedený správně, člověka by neměl ohrozit. Jak má správné zakleknutí vypadat, předvedl reportérovi CNN Prima NEWS muž, který policisty na podobné zásahy připravuje.
„Po neuposlechnutí policejního rozkazu přichází na řadu poutací pozice, která vypadá tak, že mám jednu nohu v oblasti vašich ledvin, druhou takzvaně na krku, přesněji na zátylku. Ona zvyšuje tlak na záda, nikoliv však na krk. Při správném postavení jsou krkavice i hltan úplně volné. V oblasti krku vzniká výduť, která člověku umožňuje volně dýchat,“ popisuje mezinárodní policejní instruktor Pavel Černý.
Policie: Zásah v Teplicích byl v pořádku. Pitva poranění orgánů a dušení neprokázala
Policisté, kteří zpacifikovali Roma Stanislava Tomáše v Teplicích, jenž následně zemřel, jednoznačně využili donucovací prostředky odpovídající zásahu. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekli zástupci krajského policejního ředitelství Ústeckého kraje. Pitva zatím nezjistila poranění orgánu a dušení.
Ale ani tak takový zákrok samozřejmě nepředstavuje nic příjemného. Obzvlášť s patřičnou váhovou zátěží. V době zakleknutí bude mít zatčený na zátylku váhu přibližně 46 kilogramů, na ledvinách 34. „Hodnoty se přitom ještě uberou tím, že lidské tělo je výš než váha. Tím zůstává část zátěže na špičkách,“ doplnil Černý.
Přesto je to po šesti minutách velká zátěž a přibližně na tak dlouho měl policista zakleknout Tepličana. Na pomoc jsme si během našeho šestiminutového pokusu vzali oxymetr, který ukazuje, jak je naše krev zásobená kyslíkem. Pokud by hodnoty spadly pod 85, bylo by zle. Přístroj však ukázal hodnotu 98.
Velký vliv měly drogy
Během teplického zákroku podle odborníků i soudní pitvy sehrály zásadní roli drogy. „Drogově závislý člověk je samozřejmě více citlivý na všechny zevní vlivy prostředí. Pokud je vystaven stresu, vyšší námaze, horku a jinému diskomfortu, tím víc na tyto vlivy reaguje jeho tělo i kardiovaskulární aparát, a proto může dojít k náhlému úmrtí,“ vysvětlil primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Neužil.
Užívání drog nejen v kombinaci se stresem a horkem může vedle srdečního selhání vést také k mozkovým příhodám nebo trvalému poškození orgánů.
Expert ukázal, jak má vypadat správné zakleknutí. Zdroj: CNN Prima NEWS