V řadě zemí na jihu a západě Evropy začátkem léta roste počet případů koronavirové nákazy. Poukázala na to americká stanice CNN. Výrazný růst výskytu nákazy hlásí například Portugalsko, Německo, Francie či Rakousko. Podle zdravotnických úřadů za to mohou nové nakažlivější varianty BA.4 a BA.5. Mnohé státy navíc zrušily prakticky všechna omezení, což podle odborníků vede k rychlejšímu šíření nákazy.
Dopady nástupu nakažlivějších variant koronaviru jsou podle CNN dobře vidět v Portugalsku, kde se varianta BA.5 stala dominantní v květnu, zhruba dva měsíce po prvním výskytu. Počet nových případů za posledních sedm dní na jeden milion obyvatel dosáhl v úterý 1 332 nakažených, což byl pátý nejvyšší údaj na světě.
Ve Francii se incidence od začátku června prakticky ztrojnásobila a počet nakažených pacientů v nemocnici se poprvé od dubna zvýšil, což odborníci rovněž přičítají novým variantám. „Epidemie znovu narůstá, a to ve zcela neočekávaném ročním období,“ řekl francouzský odborník na infekční nemoci Benjamin Davido. Podle něj nové varianty vlily pandemii novou energii.
Před nástupem nových variant varoval v polovině měsíce i Evropský úřad pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC). Podle něj údaje z unijních zemí ukazují, že by se varianty BA.4 a BA.5 mohly stát dominantními. Podle poznatků vedou tyto varianty méně často k vážným projevům nemoci, vzhledem k velkému počtu nakažených však hrozí zahlcení nemocnic. To je i případ Portugalska, kde je v nemocnici s koronavirovou nákazou bezmála 2 000 lidí, což je srovnatelný počet jako při lednové vlně, uvádí CNN.
Podle odborníků za rychlejší šíření koronaviru může i odvolání pandemických opatření. Mnoho zemí před letní sezónou například zrušilo povinnost nosit roušky či respirátory v uzavřených prostorech, v hromadné dopravě či na shromážděních.
Nárůst výskytu koronaviru zaznamenává v posledních týdnech i Česká republika. Podle prohlášení Státního zdravotního ústavu (SZÚ) z tohoto týdne přes polovinu nových případů tvoří varianty BA.4 a BA.5. Kvůli tomu se dá očekávat další zrychlení šíření epidemie v zemi.