Zážitky spojené s blízkou smrtí – nejčastěji vidění velké záře nebo oproštění se od fyzické existence – mají nejspíš spojitost s mozkovými vzruchy, ke kterým dochází i po úmrtí. Přišli s tím vědci v nové studii, na kterou poukázala americká CNN. Podle jiných expertů ale takový vztah transcendentních prožitků a mozkové aktivity nelze prozatím prokázat.
Aubreymu Osteenovi bylo 80 let, když prodělal infarkt. A když se v prosinci roku 2020 probral na sále, zatímco ho operovali... Alespoň si myslel, že se probral.
„Říkal jsem: ‚Počkejte chvíli, než budete pokračovat. Dejte mi více anestetik, jo?‘ Trvalo mi chvíli, než jsem pochopil, že nejsem ve stejné dimenzi jako oni. Že mě stejně nemohou slyšet,“ popsal Osteen pro CNN.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Co člověk prožívá při umírání? Vědci popsali neobvyklé vjemy mezi smrtí srdce a mozku
Jeho vědomí se prý následně vznášelo nad jeho tělem a vidělo svrchu lékaře, kteří ho operovali. Pak se údajně dostal do další dimenze. „Když jsem se tam objevil, viděl jsem přítomnost Boha. Velmi silnou přítomnost. Svítilo za ním světlo. Takové, které bylo zářivější než cokoli na Zemi, ale zároveň nebylo nijak oslepující. Byl tam anděl, který mi řekl: ‚Uklidni se. Všechno bude dobré.‘ Pak jsem se vrátil,“ doplnil Osteen, kterému je teď 82.
Byl jedním z milionů lidí po celém světě, kteří v minulosti vypověděli, že u bran smrti prožili něco, co přesahuje lidské chápání. Nejčastěji šlo o zkušenosti spojené s viděním zářivého světla nebo tunelu. Vědci pro tento fenomén používají termín prožitek blízké smrti. Podle nich je relativně častý od doby, kdy se u pacientů začalo s kardiopulmonální resuscitací, při které dochází k masáži srdce a plicní ventilaci.
Sam Parnia, lékař intenzivní péče na klinice v New Yorku, pro CNN řekl, že popis zážitků se liší na základě toho, čemu člověk věří. „Pokud jde o křesťana, řekne ‚Viděl jsem Ježíše‘. Pokud jde o ateistu, řekne ‚Viděl jsem neuvěřitelnou bytost plnou lásky a soucitu‘. O tom všem se píše už více než 60 let,“ uvedl.
Mohou za to mozkové vzruchy?
Vědci teď v nové studii měřili elektrickou aktivitu a podíl kyslíku v hlavě člověka, který umírá a může tedy u něj dojít k prožitku blízkému smrti. Obvyklá délka resuscitace při těchto měřeních byla 23 až 26 minut. Řada pacientů i přesto zemřela.
„Neviděli jsem žádný pohyb. Bylo ticho. Tehdy jsme prováděli měření, abychom zjistili, co se děje. Zjistili jsme, že mozky lidí, kteří procházejí smrtí, vykazují zploštělou aktivitu, což je to, co byste očekávali. Je ale zajímavé, že i hodinu po resuscitaci jsme zaznamenali hroty, vznik stejné elektrické aktivity mozku, jakou mám já, když mluvím nebo se hluboce soustředím,“ popsal Parnia nečekaná zjištění studie.
Jen 53 z 567 lidí zkoumaných vědci přežilo, 28 z nich experti vyzpovídali a 11 lidí vypovědělo, že bylo během resuscitace při vědomí a šest přiznalo prožitek blízký smrti.
Studie ale čelí kritice za to, že neprokázala, jestli vzruchy mozku skutečně souvisí s prožíváním transcendentních zážitků. „Někteři pacienti, kteří měli zážitky blízké smrti, nevykazovali uváděné mozkové vlny, a ti, kteří vykazovali uváděné mozkové vlny, zážitky blízké smrti neuváděli,“ upozornil pro CNN kritik studie Bruce Greyson, emeritní profesor psychiatrie a neurobehaviorálních věd na lékařské fakultě Virginské univerzity v Charlottesville.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Profesorka v USA ukázala studentům obraz proroka Mohameda. Univerzita ji vyhodila