CNN: Válka, která se řídí ze sklepení. Obranu Bachmutu Ukrajinci organizují z podzemí

Ukrajinské město Bachmut na Donbasu se v současnosti nachází v epicentru války. K oblasti se valí jeden ruský útok za druhým, jednotkám Kyjeva se zatím daří držet obranné linie. A to i díky podzemním velitelstvím, ze kterých se například řídí útoky drony. Jak to ve válečných sklepeních vypadá, zjišťovala americká CNN.

Za dob Napoleonských válek řídili generálové bitvu z kopců s výhledem na bitevní pole. To během konfliktu na Ukrajině se velitelství hned na začátku ruské invaze přesunula pod zem. Prezident Volodymyr Zelenskyj řídil prvních pár dní války obranu země z bunkrů pod Kyjevem a stejný velitelský trend teď využívají Ukrajinci na Donbasu.

Po osvobození Chersonu, města na jihu Ukrajiny, se nyní aktivně válčí prakticky jen na východě země. Bojiště v Donbasu se omezuje primárně na oblast Bachmutu. Pokud by město padlo, Rusům by se otevřela cesta dále na západ. Je zjevné, že Moskva chce město zabrat ještě před příchodem zimy.

Ukrajina řídí obranu z podzemních stanovišť, která mají být rozeseta po celé východní frontě. Někdy jde o bunkry, někdy o sklepení domů. Americká CNN pátrala, jak to na takových místech vypadá.

Sklepní velitelství řídí dělostřeleckou palbu

„V každém koutě těchto podzemních velitelských center najdete tabule s údaji o zabitých, lůžka na spaní nebo krabice s drony, které čekají na konfiguraci,“ popsala CNN.

Podle ní se z takových stanovišť řídí například útoky dronem. Vojáci sledují jeho průběh na obrazovkách ve sklepení. Z podzemí se má také řídit dělostřelecká palba, pomocí které se Ukrajinci snaží zbrzdit ruský postup. Útoky armády Moskvy jsou ale kolem Bachmutu údajně mimořádně silné.

„Je to jako jeden nikdy nekončící útok,“ sdělil ukrajinský voják Petro pro CNN. „Jediná chvíle oddechu přijde, když jim dojdou lidi a čekají na posily,“ dodal.

Masakr kvůli taktice

Podle něj se Rusové na frontě především snaží využít početní převahy. Posílají proto vojáky na Bachmut ve vlnách a příliš se prý netrápí s počtem obětí. „Jejich taktikou je posílat ty chudáky vstříc nepříteli, kterého potřebují zlikvidovat. Nemohou dobýt Bachmut přímým útokem, tak nás chtějí obejít. Museli jsme se přesunout z obydlených oblastí do polí, kde jsme vystaveni dělostřelecké palbě,“ popsal Petro.

Voják se domnívá, že ruské velení posílá vojáky na smrt, a to kvůli tomu, aby při obranné palbě zjistili Rusové pozice ukrajinských sil.

Tagy: