Vojáci v mokré uniformě pomalu umrzají, popsal Zrno. Ukrajinci bojují i s terénem

Ukrajinský voják vykukuje z poklopu ukořistěného ruského tanku v Doněcké oblasti

Blížící se zima nemusí zkomplikovat situaci ve válce na Ukrajině tak, jak kdekdo očekává. Zahraniční reportér CNN Prima NEWS Matyáš Zrno připomněl, že pět stupňů nad nulou je více nepříjemná teplota než mrazy, a vysvětlil proč.

„Teplota okolo nuly je nejhorší. Pět stupňů pod nulou je ale lepší než pět nad nulou. Můžete se namočit a když máte mokrou uniformu, tak v tom neuschnete, ale spíše začnete pomalu umrzávat,“ popsal bojové podmínky Zrno.

Podzimní teploty nejsou ve srovnání se zimními ideální ani pro terén. „Hodně dopravy na Ukrajině se odehrává po polních cestách. Černozem je neuvěřitelná. Komplikací je i bláto, když je čtvrt metru hluboké. Tím neprojede jen tak nějaké vozidlo, jen ta pásová,“ doplnil.

Dva týdny pro lepší cesty

Cesty tak musí zmrznout, aby se mohlo dál bojovat. K tomu jsou potřeba dva týdny tuhých mrazů. To vše bude mít vliv na vývoj války, stejně jako možnosti ruské a ukrajinské armády. Ačkoliv Ukrajinu podporují evropské státy, stále má jisté nevýhody oproti nepříteli.

„Letectvo je klíčové, v moderní válce ho potřebujete. Ukrajinci mají slabší letectvo než Rusové. Kvůli ruským raketovým útokům na energetiku Ukrajinci vyčerpávají své zásoby, a toho by mohli Rusové využít,“ uvedl dále ve Zprávách Plus.

Ukrajinci potřebují letadla k obraně i k útokům – na pozemní cíle i ruské základny. „Přezbrojení na jiný druh cíle ale není jednoduché. Je to otázka dlouhého výcviku, velmi komplikované přeměny. Není to nic, co by se dalo udělat jednoduše. Je to otázka na měsíce, možná i jednoho roku,“ doplnil možný vývoj bojů.

Tagy: