Pomalu se nám blíží nové povinnosti vyplývající z novely veterinárního zákona. Ta nabyla účinnosti už v roce 2017. Co to pro majitelé psů znamená? Od 1. 1. 2020 je každý chovatel povinen svého psa nejen oočkovat proti vzteklině (do stáří půl roku), ale nechat ho očipovat. Každý pes musí být očipován a čip registrován a uveden v očkovacím průkazu psa. Jinak veterinář psa nesmí proti vzteklině oočkovat. Chovatelé většinou vědí, že platné očkování potřebuje mít pes v cestovním pase, pokud s ním hodláte vycestovat. A také to, že se některé vakcíny proti vzteklině po třech letech přeočkovávají. I v těchto případech tedy budete potřebovat mít psa čipovaného a čip registrovaný.
Pomalu se nám blíží nové povinnosti vyplývající z novely veterinárního zákona. Ta nabyla účinnosti už v roce 2017. Co to pro majitelé psů znamená? Od 1. 1. 2020 je každý chovatel povinen svého psa nejen oočkovat proti vzteklině (do stáří půl roku), ale nechat ho očipovat. Každý pes musí být očipován a čip registrován a uveden v očkovacím průkazu psa. Jinak veterinář psa nesmí proti vzteklině oočkovat.
Chovatelé většinou vědí, že platné očkování potřebuje mít pes v cestovním pase, pokud s ním hodláte vycestovat. A také to, že se některé vakcíny proti vzteklině po třech letech přeočkovávají. I v těchto případech tedy budete potřebovat mít psa čipovaného a čip registrovaný.
Není čeho se bát. Čip má velikost rýžového zrna a aplikuje se aplikační jehlou pod kůži psa u vašeho veterináře. Většinou na levou stranu krku. Zákrok je jednorázový a s minimálním rizikem poškození zdraví. Čip zůstane pod kůži psa po celý jeho život.
Navíc, kdykoliv by se vám pejsek ztratil, je možné přečíst čip a v databázi vyhledat majitele. Čtečku má dnes skoro každá veterina.
Čip musí ale být registrovaný, což se neděje samotnou aplikací. Registraci můžete provést online. Je zpoplatněná od 190-450 korun, poplatek je ale jednorázový. Veškeré informace naleznete na:
• Národní registr majitelů zvířat
• Centrální evidence zvířat
Je dobré se poradit s veterinářem, zda čip, který aplikuje odpovídá požadavkům Evropské unie.
Výhod čipů je hned několik. Snadnější návrat vašeho psa při zaběhnutí, odcizení. Umožnění kontroly psů při prodej a jejich identity. Snadnější vycestování se psem do ciziny. Náročné bude i vyhýbání se placení poplatků za psa. Jediné negativum je, že se musí vytvořit jednotný celonárodní registr čipů a to bude finančně nákladné.
Pokud váš pes má tetování, nemusíte ho čipovat. Tetování však musí být vytetované před 3. červencem 2011, čitelné a souhlasit s údaji uvedenými v průkazu původu.