reklama

Co dál s nouzovým stavem? Jít proti ústavě, pozdní dohoda či akce hejtmanů

Vláda nesehnala dostatečnou podporu pro prodloužení nouzového stavu. Poslanci KSČM ani opozice kabinet Andreje Babiše (ANO) nepodpořili. Nouzový stav tak skončí po neděli 14. února. Co nastane dál? Možnosti jsou podle politologa Lukáše Jelínka celkem tři.

reklama

První možností je, že do akce nastoupí hejtmani jednotlivých krajů. Ti by totiž mohli na svých územích ohlásit stav nebezpečí, který do jisté míry nouzový stav supluje. Tato cesta by však podle Jelínka nebyla šťastná. „Pochopitelně se můžeme smířit s tím, že nouzový stav nemáme a že situaci do rukou převezmou hejtmani, ale jsem dost skeptický k jejich schopnosti situaci zvládnout tak, aby se to vyrovnalo celostátnímu řešení,“ řekl politolog ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS.

Další možnost už v uplynulém týdnu zmiňoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), a sice že by se po skončení nouzového stavu v neděli 14. února následující den okamžitě vyhlásil zcela nový nouzový stav, který by trval měsíc. Tento krok by byl ovšem na hraně Ústavy ČR, a tudíž by mohl být u Ústavního soudu napaden, což připouští i Jelínek s tím, že je také otázka, jak moc by se vládě do tohoto řešení chtělo jít.

Za třetí variantu Jelínek považuje to, že by vláda znovu usedla k jednání s opozičními stranami o prodloužení nouzového stavu. „Třetí varianta, která mi přijde nejpřirozenější, je, že by se vláda pokusila ještě jednou návrh na vyhlášení nouzového stavu přijmout, znovu poslat do Sněmovny a mezitím by odvedla vyjednávačskou práci,“ řekl Jelínek CNN Prima NEWS. Šlo by tak o jakousi pozdní dohodu mezi vládou a opozicí.

Juránkův návrh? Příliš pozdě, míní Jelínek

Samotný osud vládního návrhu na prodloužení nouzového stavu se podle Jelínka dal očekávat. Ve hře však zároveň bylo schválení návrhu poslance KDU-ČSL Stanislava Juránka, který navrhl prodloužit nouzový stav do konce února, tedy o 14 dní. Podle politologa je to známkou toho, že v jednotlivých opozičních stranách jsou lidé, kteří mají dilema. Chtějí na jedné straně potrestat vládu, ale zároveň si uvědomují, že nouzový stav je pro boj s pandemií důležitý. „Ale bylo to moc na poslední chvíli, mělo se to předjednat dřív,“ doplnil Jelínek.

Podle jiného politologa, Stanislava Balíka, udělala vláda v posledních týdnech a měsících celou řadu chyb. „Na prvním místě je nevycházení vstříc KSČM, která si nedávala tak velké podmínky, ale pro vládu byly asi divné nebo nepřekonatelné,“ řekl Balík ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle jeho slov se navíc vláda nechovala koncepčně. Politolog připomněl, že vláda například ani za rok potýkání se s pandemií koronaviru nepřišla s pandemickým zákonem, který by mohl řadu věcí řešit.

Babiš: Opozice vyměnila zdraví a životy za předvolební kampaň

Představitelé kabinetu i vládních stran byli po neprodloužení nouzového stavu velmi kritičtí směrem k opozici. „Situace s covidem je vážná a opozice si vzala na triko, že se může zhoršit. Předstírala vůli jednat, ale nakonec vyměnila zdraví a životy lidí za politiku a předvolební kampaň. Nechápu to,“ napsal na Twitter Babiš, který po hlasování Sněmovnu opustil, a nevystoupil tak před novináři.

Ihned po hlasování v Poslanecké sněmovně místo něj na tiskové konferenci promluvila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). „Do poslední chvíle jsem doufala, že v poslancích zavládne nějaké svědomí a dají stranou politickou rétoriku,“ řekla Schillerová. Podobně hovořil i šéf poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. „Dělat předvolební kampaň na základě lidského zdraví a ohrožení životů není úplně správné,“ řekl bývalý 1. místopředseda ANO.

„Není to dobrá zpráva pro nikoho z občanů. Potřebujeme to k efektivnímu zvládání krizové situace a potřebujeme to k razantnímu zakročení. Budeme samozřejmě hned aplikovat možnosti, které máme, ale nebudou tak efektivní,“ řekl po výsledcích jednání ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

„Opoziční poslanci cynicky vsadili na to, že čím víc zavaří vládě, tím víc budou voliči důvěřovat opozici. Výsledkem bude chaos a nedůvěra v politiku jako celek,“ napsal po hlasování ministr vnitra Jan Hamáček.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé trpí a umírají v totalitě peněz. Vláda má na rukou krev, hlásá mladý komunista
Volby 2021

Lidé trpí a umírají v totalitě peněz. Vláda má na rukou krev, hlásá mladý komunista

Ostrou kritiku si v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS od ostatních mladých politiků vyslechl kandidát KSČM pro sněmovní volby Arťom Korjagin za jeho slova, že lidé dnes trpí a umírají v „totalitě peněz“ a kapitalistický systém „má na rukou krev“. Kandidát Přísahy Michal Košan reagoval slovy, že „komunisty nenávidí“. Představitelka koalice Spolu Markéta Vyvlečková (KDU-ČSL) a reprezentant Pirátů a STAN Zbyněk Horváth připomněli, že komunistický režim zavraždil a pronásledoval stovky lidí.

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Experiment japonských školáků pokračuje i po 37 letech. Na Havaji vyplaval vzkaz v lahvi

Tichý oceán vyplavil na Havaji lahev se vzkazem, kterou před 37 lety vhodili do moře studenti japonské střední školy v rámci vědeckého experimentu. Cílem pokusu bylo monitorování oceánských proudů, uvedl web The Guardian. V letech 1984 a 1985 školáci hodili do oceánu poblíž Tokia 750 lahví. Od té doby se našly na 17 místech planety. Například na japonském ostrově Okinawa, v Číně, na Filipínách nebo na západním pobřeží USA.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama