Nouzový stav v neděli končí, znamená to změny v opatřeních k boji s koronavirem. Například už nebude platit zákaz vycházení či pití alkoholu na veřejnosti. Některá nařízení mohou vyhlásit kraje. Co všechno by se mohlo od pondělí změnit?
V platnosti má zůstat například povinné nošení roušek, které se dosud řídí zákonem o ochraně veřejného zdraví, uzavřené zůstanou i školy a s největší pravděpodobností i rovněž stravovací zařízení.
Některá opatření by se mohla převést pod agendu krajů – hejtmani či krajští hygienici si totiž mohou nezávisle na vládě vyhlásit tzv. stav nebezpečí, kterým by částečně mohli suplovat práci kabinetu a nouzový stav.
Systém PES
Konec nouzového stavu bude znamenat i zrušení současného protiepidemického systému PES, který podle ministra zdravotnictví Blatného vyžaduje nouzový stav ve všech jeho stupních, a to právě kvůli omezení shromažďování.
Roušky a respirátory
Povinnost nošení roušek by měla zůstat. Může ji vyhlásit pouze ministerstvo zdravotnictví bez potřeby nouzového stavu. Musí ale smysluplně doložit, že jejich používání funguje, což podle právníků není problém.
Zákaz vycházení a omezení pohybu
Zákaz vycházení s nouzovým stavem skončí. To samé platí i pro omezení pohybu a nařízení o cestování pouze do práce a domů.
Zákaz styku osob z různých domácností
Povinnost omezit styk s osobami, které nesdílí jednu domácnost, s koncem nouzového stavu nebude moci ministerstvo zdravotnictví nařídit. Stále je ale možnost, že by jednotliví hejtmani mohli zákaz vydat na základě vyhlášení stavu nebezpečí. Hejtmani by však nařízení museli náležitě odůvodnit a vztáhnout k ohnisku nákazy, uvedl pro CNN Prima NEWS ústavní právník Jan Wintr.
Zákaz pití alkoholu na veřejnosti
Bez stavu nouze pozbyde platnosti i zákaz pití alkoholu na veřejných místech. Podle ústavního právníka Jana Wintra nemá toto nařízení bez stavu nouze žádnou oporu.
Restaurace, hospody, bary
Stravovací zařízení se nejspíše neotevřou. „Ty se řídí na základě zákona o ochraně veřejného zdraví,“ uvedl ve Sněmovně vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Jejich uzavření může nařídit krajský hygienik nebo ministerstvo zdravotnictví, a to pouze pokud bude opatření sloužit k omezení styku osob podezřelých z nákazy s ostatními osobami.
Podle ústavního právníka Wintra by se uzavření podniků mohlo vyhodnocovat individuálně na základě toho, jak vysoké riziko jejich fungování představuje. „Jednalo by se o lokální nařízení, vše se však může změnit podle argumentace vlády. Mimo nouzový stav nemá snad nikdo pravomoc vydávat vyhlášení platná pro celou republiku,“ doplnil Wintr.
Sportoviště, tělocvičny, wellnes
Podobně jako u stravovacích zařízení by situaci s otevřením či uzavřením sportovišť mohl posoudit krajský hygienik či ministerstvo zdravotnictví. Opět by se však jednalo o lokální nařízení, které by se vztahovalo k ohniskům nákazy v daném kraji.
Kulturní akce, kina a divadla
I s ukončením nouzového stavu má ministerstvo zdravotnictví pravomoc omezit či zakázat slavnosti a divadelní a filmová představení. „Nařízení by však skutečně mělo sloužit k omezení styku osob v podezření z možné nákazy. Pokud se vyhodnotí, že divadla či kina přestavují vysokou koncentrací lidí a riziko nákazy, mohla by přijít přiměřená opatření,“ vysvětlil Wintr. Nařízení by mohlo být vydáno i plošně, vláda by jej však musela řádně odůvodnit.
Obchody a služby
S koncem nouzového stavu by se mohly otevřít. Bez něj stát nemůže zakázat prodej zboží v kamenných obchodech či poskytování služeb v provozovnách. Podle advokáta Ondřeje Dostála, který už jednou stát za údajně špatně vyhlášená opatření napadl, jsou však restaurace, obchody i služby na stejné rovině a otevřít by se mohly všechny. A to v případě, kdy ministerstvo zdravotnictví nebude mít dostatečné argumenty pro uzavření.
Nasazení armády
Obavy z potíží s nasazením vojáků byly jedním z argumentů pro prodloužení nouzového stavu. S jeho koncem však nasazení armády nekončí. Jak uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), armáda bude pokračovat v pomoci zdravotnickým a sociálním zařízením i bez nouzového stavu. Nasazení umožňuje zákon o ozbrojených silách.
Školy
S koncem nouzového stavu se neotevřou, a to mj. kvůli komplikovanému zavádění systému testování. Jak v pátek uvedl na svém Twitteru ministr školství Robert Plaga (ANO), školy budou i po skončení nouzového stavu fungovat ve stejném režimu jako dosud. To znamená, že otevřené zůstanou pouze mateřské školky, speciální školy a první a druhé třídy základních škol.
— Robert Plaga (@RobertPlaga) February 12, 2021
Ministerstvo školství už dříve uvedlo, že pokud by Sněmovna dále neprodloužila nouzový stav, mohly by školy zůstat zavřené podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Už při vypuknutí epidemie loni na jaře rozhodlo ministerstvo zdravotnictví o přechodu škol na výuku na dálku právě na základě tohoto zákona.
Pracovní povinnost v nemocnicích
Pracovní povinnost by s nouzovým stavem celoplošně skončila. Medici nebudou povinni ve zdravotnických zařízeních vypomáhat, to si ale mohou změnit hejtmani vyhlášením stavu nebezpečí ve svých krajích.
„Stav nebezpečí platí jen v rámci daného kraje a vyhlašuje ho hejtman. Na tato opatření nemá centrální vláda vliv,“ uvedl ministr Hamáček.
Návštěvy ve zdravotnických a sociálních zařízeních
S největší pravděpodobností budou nadále omezené či zakázané. Ministerstvo zdravotnictví by nařízení mohlo vydat na základě zákona o ochraně veřejného zdraví. „Opatření, která cílí na epidemicky rizikové oblasti, udělat půjdou,“ uvedl právník Ondřej Dostál.
Kompenzační bonus
Neschválením prodloužení nouzového stavu Sněmovna ukončila i kompenzační bonus, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Ministerstvo má však připravený další zákon, který v pondělí projedná vláda. Ten by neměl být na nouzový stav vázán.