Co dělat, když začne psy bolet pohyb? Fyzioterapie už dávno není určená jen lidem

Stejně jako lidi čím dál častěji trápí bolesti zad a krční páteře, i pejsků s problémy pohybového aparátu přibývá. Proto by majitelé neměli opomíjet sebemenší náznak problému. Pokud se u veterináře prokáže komplikace, máte na ni podezření nebo prostě chcete preventivně dopřát kloubům, svalům a vazům svého miláčka péči, zvolte pohybovou terapii. Do jednoho takového fyzioterapeutistického centra pro psy jsme se podívali v rámci pořadu Nový den.

V úvodu bylo řečeno, že psů s problémy s pohybovým aparátem přibývá. Na vině může být takzvané týrání chovem, kdy jsou některé exteriérové znaky psa vyzdvihovány nad jeho zdravotní stav. Psi jakožto živočišný druh se totiž nevyvíjí přirozeně. Do jejich vývoje významně zasahuje člověk a psa přetváří de fakto k obrazů svému.

Proto vznikají například mini varianty běžných plemen, ale také se čím dál častěji vyskytují vrozené vady. Na zodpovědném chovateli, který má chovatelskou stanici a dodržuje standard daného plemene, je, aby spolu křížil jen vyrovnané jedince se zdravou tělesnou konstitucí a vyhovující předepsanému standardu.

Jenomže pandemie zasáhla i do světa zvířat. Pod tíhou osamělého lockdownu se pro pořízení čtyřnohého kamaráda rozhodlo více lidí než obvykle. Chovatelé nestíhají plodit kvalitní štěňata dost rychle na to, aby vyhověli poptávce a útulky zejí prázdnotou. To je do jisté míry pozitivní. Jenomže je tu spoustu těch, kteří nechtějí čekat na psa z chovu, nemají zájem za něj zaplatit odpovídající částku nebo mají strach pořídit si psa z útulku.

A právě ti zabrousí na internet a hledají štěňata vysněného plemene za výhodnou cenu a bez průkazu původu. Jenomže internet je plný takzvaných množitelů. Těm nejde o zdraví ani správný vývoj psa a zvířata „chovají“ v nevyhovujících podmínkách. Jsou zaměřeni čistě na výdělek. Lidé tak koupí sice pejska levně, ale pak o to víc zaplatí, aby ho vůbec udrželi při životě nebo ho zbavili bolesti. A právě tito psi se nezřídka kdy potýkají mimo jiné s problémy pohybového aparátu.

„Přibývá psů z množíren, kde není vrh kontrolovaný. Chovateli, dá-li se mu tak vůbec říct, jde jenom o peníze, takže psy namnoží a prodá novým majitelům. Ti jsou rádi, že si pořídili pejska a vůbec netuší o skrytých problémech. Mají zvíře z nelidských podmínek, žilo v nevyhovujících prostorech, například v malé kleci, takže má problémy s kyčlemi, se zády, štěňata se nevyvíjí správně a vznikají u nich deformity,“ popisuje Jaroslava Cábová, fyzioterapeutka a rehabilitační pracovnice.

Psí bolesti nejsou neviditelné

I když nejste vystudovaný veterinář, můžete problémy začít pozorovat včas. „Je to vidět na pohybu. Pejsek si nesedá klasicky na nohy, ale vytáčí kyčel doprava, doleva, při chůzi sem tam odlehčí nohu, když chodí, škrtá tlapkami o zem nebo se mu může vyloženě kývat kyčel, což je příznak dysplazie. Může mít taky nahrbená záda tak, že vypadá jako velbloud, to zapříčiňuje bolest zad či krční páteře, signálem je i to, že nosí hlavu hodně dolů,“ popisuje možné příznaky Cábová.

Přitom nejlepší pro klid majitele i zdraví psa je prevence. Správná funkčnost pohybového aparátu jde ovlivnit. „Vývoj psa je komplexní záležitost. Nemůžeme oddělovat veterinární péči od stravy a fyzioterapie. Pes potřebuje vitamíny, minerály, omega 3 mastné kyseliny, omega 6 pro správný vývoj kostí, kloubů, vazů, šlach, ale i srsti. Nezbytný je i přiměřený pohyb. Majitel by měl vědět, jak a kolik tomu psovi naložit, aby ho nepřetížil. Když roste, vyvíjí se mu kosti a klouby a je potřeba k pohybu přistupovat postupně a zvyšovat zátěž pomalu. V tom nám může pomoc i hydroterapie,“ vysvětluje.

Nejenom pro lidi je fyzioterapie lék

Pochroumanému psovi můžete dopřát masáž, pravidelnou fyzioterapii nebo s ním vědomě pomocí různých cviků se speciálním vybavením provozovat cvičení na celkové posílení pohybového aparátu a zapojení svalů, které by při běžných aktivitách zůstaly ochablé. Jedním ze způsobů, jak ulevit bolavým místům nebo i preventivně pečovat o zdraví zvířete, je hydroterapie.

„Hydroterapie je skvělá pro rekonvalescenci, pro udržení správného postoje, svalovou kondici i pro celý korzet psa. Často s ní začínáme, například když je pes po operaci a nemůžeme hned začít v plnou rehabilitací, mobilizací a stretchingem,“ popisuje Cábová.

„My se rozhodli pro hydroterapii z důvodu prevence,“ vysvětluje Debbie Turečková, majitelka 11měsíční fenky ohaře Yuli. „Plánuji s Yuli hodně sportovat, tak chci, aby se jí dobře vyvíjely nožičky i celý pohybový aparát. Oslovila mě totiž záhranařina jako dobrovolnický obor. Ohař je lovecké plemeno, které rádo čichá a hledá a já bych toho potenciálu chtěla využít takhle,“ uzavírá.

Jak taková vodní terapie funguje?

„Pracujeme s fyzikou. Voda ve vaně je napuštěná zhruba nad ramenní klouby, zvíře nadnáší a tím mu pomáhá s jeho váhou a šetří tak jeho klouby. Pokud by šlo o pejska s bolestmi, tak mu to od nich uleví a zároveň umožní plný rozsah a pohyb všech kloubů. Šetříme tak všechny chrupavky a je to pro něj pohodlné,“ říká k hydroterapii Cábová.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Tři měsíce hrůzy. V Mariupolu během války zemřelo již nejméně 22 tisíc civilistů
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Tři měsíce hrůzy. V Mariupolu během války zemřelo již nejméně 22 tisíc civilistů

Invaze na Ukrajinu trvá už tři měsíce. Zelenskyj chce jednat přímo s Putinem, který ale musí pochopit realitu. Slovenský premiér Heger se obává o budoucnost Slovenska v případě, že by Ukrajina prohrála. Moskva umožní odplout ukrajinským lodím s potravinami, tvrdí ruská diplomacie. Má to ale podmínky. Kuleba žádá USA o co nejrychlejší dodávky raketometů. V Mariupolu od začátku války zemřelo nejméně 22 tisíc civilistů, uvedl poradce starosty.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:53

Italský mírový plan je mimo realitu. Je těžké brát ho vážně, vzkázala Zacharovová

17:32

Putin vyzval ruskou vládu, aby od června zvýšila důchody o deset procent

17:15

Putin poprvé navštívil ruské vojáky raněné v bojích na Ukrajině

16:57

Moskva podle své diplomacie chystá balík sankcí proti anglosaským médiím v Rusku

Plasty v mořích nebo na polích. Lepší je, když se dostanou na třídírnu

Ve městě i v menších obcích jistě nepřehlédnete řady kontejnerů na třídění odpadů. Pěkně barevných a zhusta polepených návody, co do kontejneru patří a co ne. Nás dnes budou zajímat ty žluté na plasty a modré na papír. Přesněji jejich obsah a to, co se s ním děje poté, co je kontejner vysypán do svozového auta. Podívali jsme se na třídicí linku lídra v oblasti odpadového hospodářství a zajišťování komunálních služeb, společnosti FCC v jejím areálu v Úholičkách u Prahy.

Osmiletý chlapec i matka čtyř dětí. Kdo jsou oběti šíleného střelce z texaské školy?

Rodiny a úřady postupně začínají rozkrývat identity obětí střelby v americkém Texasu. Dětem, které útok nepřežily, bylo maximálně deset let, některé z nich oslavily pár dní před svou smrtí narozeniny. Dívka jménem Eliahana Torresová dokonce ráno nechtěla do školy vůbec, ale rodiče jí to přikázali. Střelec jménem Salvador Ramos usmrtil také minimálně dvě učitelky, které na škole dlouhá léta působily. Dohromady po nich zůstalo pět dětí.

Obrana plánuje výstavbu základny v Mošnově. Mohli by se tam přesunout někteří vojáci

Ministerstvo obrany plánuje u ostravského letiště v Mošnově na Novojičínsku výstavbu nového logistického centra. Na základně by v budoucnu mohla působit část vojáků z logistické jednotky v Rakovníku. V červnu se ministerstvo chystá podepsat memorandum s Moravskoslezským krajem, které umožní bezúplatný převod pozemků poblíž letiště. Vládu o tom ve středu informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Zákaz kryptoměn v Číně? Lidem v zemi to nevadí, nadále bitcoin těží, ukazují data

I když je bitcoin v Číně oficiálně zakázaný, lidé v zemi ho nadále těží. A poslední dobou už to zjevně ani neskrývají. Z dostupných dat vyplývá, že čínští těžaři nadále obstarávají více než pětinu výkonu bitcoinové sítě. Co dalšího hýbe světem kryptoměn? To už napoví další díl pořadu Aktuality z kryptosvěta ve spolupráci se společností Cryfin.

Vláda prodloužila nouzový stav do konce června. K čemu slouží?

Vláda ve středu prodloužila nouzový stav o dalších 30 dnů, tedy do konce června. Sněmovna na prodloužení stavu nouze kývla minulý týden ve čtvrtek na mimořádné schůzi. Zásadním argumentem byl fakt, že je nutný i kvůli naplnění zásobníků s plynem. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) tehdy ujistil, že kabinet požádal o tento krok naposled.

Překazili jsme atentát na Bushe, tvrdí FBI. Útočník se měl mstít kvůli válce v Iráku

FBI zhatila plánovaný atentát na bývalého amerického prezidenta George W. Bushe. Díky utajeným informátorům agenti zatkli útočníka Shihaba Ahmeda Shihaba Shihaba. Iráčan žijící v USA plánoval zabití někdejšího prezidenta přímo v jeho rezidenci v Dallasu. Muži spolupracujícímu s teroristickou organizací ISIS měli s provedením útoku pomáhat čtyři další Iráčané, které měl Shihab dostat do USA přes mexickou hranici. Útok měl být odplatou za válku v Iráku.

Domácí zpravodajství

Velký obrat u lidovců. Nebudeme blokovat manželství pro všechny, řekl Jurečka

Poslanci KDU-ČSL nebudou považovat za porušení koaliční smlouvy, když někteří poslanci vládních stran předloží návrh, který by umožnil manželství pro lidi stejného pohlaví, řekl webu iDNES.cz šéf lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurčka. Ještě před volbami přitom mluvil o tom, že si neumí představit, že by něco takového případná vládní koalice prohlasovala. „V ten okamžik by skončila,“ tvrdil Deníku N.

PŘEHLEDNĚ: Vše o pětitisícovém příspěvku na pomoc rodinám. Máte na něj nárok?

Do konce srpna mají rodiny s příjmem do milionu korun hrubého ročně dostat příspěvek 5 000 korun na každé dítě. Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo detaily, jak by mohla vládní pomoc vypadat. S dokumentem půjde ve středu ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) na vládu. Některé resorty jej ještě mohou připomínkovat, po jednání kabinetu by ale mělo být jasno. Měli byste na příspěvek v této podobě nárok i vy?

Gazdík: Že se lidé bojí o místa ve škole? To je jako kdyby měli strach z chcíplého hada

Téměř polovina lidí (47 %) má obavy z nedostatku míst na základních školách kvůli tomu, že do nich od září musí nastoupit i děti z Ukrajiny, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM MARK pro CNN Prima NEWS. Podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) je to stejné, jako kdyby se průzkum lidí ptal, zda mají strach z chcíplého hada. „Také by polovina řekla, že strach má a polovina ne,“ reagoval na dotaz redakce.