reklama

Co dělat, když začne psy bolet pohyb? Fyzioterapie už dávno není určená jen lidem

Stejně jako lidi čím dál častěji trápí bolesti zad a krční páteře, i pejsků s problémy pohybového aparátu přibývá. Proto by majitelé neměli opomíjet sebemenší náznak problému. Pokud se u veterináře prokáže komplikace, máte na ni podezření nebo prostě chcete preventivně dopřát kloubům, svalům a vazům svého miláčka péči, zvolte pohybovou terapii. Do jednoho takového fyzioterapeutistického centra pro psy jsme se podívali v rámci pořadu Nový den.

reklama

V úvodu bylo řečeno, že psů s problémy s pohybovým aparátem přibývá. Na vině může být takzvané týrání chovem, kdy jsou některé exteriérové znaky psa vyzdvihovány nad jeho zdravotní stav. Psi jakožto živočišný druh se totiž nevyvíjí přirozeně. Do jejich vývoje významně zasahuje člověk a psa přetváří de fakto k obrazů svému.

Proto vznikají například mini varianty běžných plemen, ale také se čím dál častěji vyskytují vrozené vady. Na zodpovědném chovateli, který má chovatelskou stanici a dodržuje standard daného plemene, je, aby spolu křížil jen vyrovnané jedince se zdravou tělesnou konstitucí a vyhovující předepsanému standardu.

Jenomže pandemie zasáhla i do světa zvířat. Pod tíhou osamělého lockdownu se pro pořízení čtyřnohého kamaráda rozhodlo více lidí než obvykle. Chovatelé nestíhají plodit kvalitní štěňata dost rychle na to, aby vyhověli poptávce a útulky zejí prázdnotou. To je do jisté míry pozitivní. Jenomže je tu spoustu těch, kteří nechtějí čekat na psa z chovu, nemají zájem za něj zaplatit odpovídající částku nebo mají strach pořídit si psa z útulku.

A právě ti zabrousí na internet a hledají štěňata vysněného plemene za výhodnou cenu a bez průkazu původu. Jenomže internet je plný takzvaných množitelů. Těm nejde o zdraví ani správný vývoj psa a zvířata „chovají“ v nevyhovujících podmínkách. Jsou zaměřeni čistě na výdělek. Lidé tak koupí sice pejska levně, ale pak o to víc zaplatí, aby ho vůbec udrželi při životě nebo ho zbavili bolesti. A právě tito psi se nezřídka kdy potýkají mimo jiné s problémy pohybového aparátu.

„Přibývá psů z množíren, kde není vrh kontrolovaný. Chovateli, dá-li se mu tak vůbec říct, jde jenom o peníze, takže psy namnoží a prodá novým majitelům. Ti jsou rádi, že si pořídili pejska a vůbec netuší o skrytých problémech. Mají zvíře z nelidských podmínek, žilo v nevyhovujících prostorech, například v malé kleci, takže má problémy s kyčlemi, se zády, štěňata se nevyvíjí správně a vznikají u nich deformity,“ popisuje Jaroslava Cábová, fyzioterapeutka a rehabilitační pracovnice.

Psí bolesti nejsou neviditelné

I když nejste vystudovaný veterinář, můžete problémy začít pozorovat včas. „Je to vidět na pohybu. Pejsek si nesedá klasicky na nohy, ale vytáčí kyčel doprava, doleva, při chůzi sem tam odlehčí nohu, když chodí, škrtá tlapkami o zem nebo se mu může vyloženě kývat kyčel, což je příznak dysplazie. Může mít taky nahrbená záda tak, že vypadá jako velbloud, to zapříčiňuje bolest zad či krční páteře, signálem je i to, že nosí hlavu hodně dolů,“ popisuje možné příznaky Cábová.

Přitom nejlepší pro klid majitele i zdraví psa je prevence. Správná funkčnost pohybového aparátu jde ovlivnit. „Vývoj psa je komplexní záležitost. Nemůžeme oddělovat veterinární péči od stravy a fyzioterapie. Pes potřebuje vitamíny, minerály, omega 3 mastné kyseliny, omega 6 pro správný vývoj kostí, kloubů, vazů, šlach, ale i srsti. Nezbytný je i přiměřený pohyb. Majitel by měl vědět, jak a kolik tomu psovi naložit, aby ho nepřetížil. Když roste, vyvíjí se mu kosti a klouby a je potřeba k pohybu přistupovat postupně a zvyšovat zátěž pomalu. V tom nám může pomoc i hydroterapie,“ vysvětluje.

Nejenom pro lidi je fyzioterapie lék

Pochroumanému psovi můžete dopřát masáž, pravidelnou fyzioterapii nebo s ním vědomě pomocí různých cviků se speciálním vybavením provozovat cvičení na celkové posílení pohybového aparátu a zapojení svalů, které by při běžných aktivitách zůstaly ochablé. Jedním ze způsobů, jak ulevit bolavým místům nebo i preventivně pečovat o zdraví zvířete, je hydroterapie.

„Hydroterapie je skvělá pro rekonvalescenci, pro udržení správného postoje, svalovou kondici i pro celý korzet psa. Často s ní začínáme, například když je pes po operaci a nemůžeme hned začít v plnou rehabilitací, mobilizací a stretchingem,“ popisuje Cábová.

„My se rozhodli pro hydroterapii z důvodu prevence,“ vysvětluje Debbie Turečková, majitelka 11měsíční fenky ohaře Yuli. „Plánuji s Yuli hodně sportovat, tak chci, aby se jí dobře vyvíjely nožičky i celý pohybový aparát. Oslovila mě totiž záhranařina jako dobrovolnický obor. Ohař je lovecké plemeno, které rádo čichá a hledá a já bych toho potenciálu chtěla využít takhle,“ uzavírá.

Jak taková vodní terapie funguje?

„Pracujeme s fyzikou. Voda ve vaně je napuštěná zhruba nad ramenní klouby, zvíře nadnáší a tím mu pomáhá s jeho váhou a šetří tak jeho klouby. Pokud by šlo o pejska s bolestmi, tak mu to od nich uleví a zároveň umožní plný rozsah a pohyb všech kloubů. Šetříme tak všechny chrupavky a je to pro něj pohodlné,“ říká k hydroterapii Cábová.

Tagy:
pes psí aktivity svět zvířat psi rehabilitace fyzioterapie

Hlavní zprávy

Exkluzivní průzkum: Drtivá většina Čechů se bojí o důchody. Na řešení se neshodnou
Ekonomika

Exkluzivní průzkum: Drtivá většina Čechů se bojí o důchody. Na řešení se neshodnou

Důchodový systém je ve špatném stavu a je potřeba to urychleně napravit, myslí si valná většina Čechů napříč ideologickým spektrem. Dvě třetiny dospělých si na důchod spoří. V souvislosti s penzijní reformou by lidé nejčastěji souhlasili s výraznější změnou daní, u dalších možných řešení už se ale neshodnou a dochází ke generačnímu střetu, ukázal exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS.

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie
Domácí

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Berlín vyvlastní byty, zmínil Pirát. Držte si výpisy z katastru, rýpla si Schillerová
Bydlení

Berlín vyvlastní byty, zmínil Pirát. Držte si výpisy z katastru, rýpla si Schillerová

Poprask na sociálních sítích způsobil pirátský poslanec František Kopřiva, když si rýpl do konzervativních příznivců Západu. Připomněl, že Berlíňané v referendu rozhodli o vyvlastnění čtvrt milionu bytů od místních developerů. Kopřiva sklidil kritiku a jeho tweet využila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pirátský poslanec začal svůj tweet vzápětí vysvětlovat.

Mynář opět pod drobnohledem. Kvůli dotacím na sportovní ubytovnu ho vyšetřuje NSA

Hradního kancléře Vratislava Mynáře vyšetřuje Národní sportovní agentura (NSA). Důvodem je dotace ve výši 26 milionů korun, kterou před více než deseti lety získalo Mynářovo občanské sdružení Chřibák na výstavbu sportovní ubytovny. Podnět podala nevládní organizace Transparency International, jež zároveň kritizuje zbytečné průtahy, informoval web iRozhlas.cz.

V pokoji si vylepil 11 tisíc fotek Zemana. Říkají mi, že patřím do Bohnic, přiznává Kočiš

Prezident Miloš Zeman slaví 77. narozeniny a od svého největšího fanouška Pavla Kočiše dostane opět vlastnoručně zavařené okurky. Kočiš v Novém dni na CNN Prima NEWS však neprozradil, kolik jich hlavě státu daruje. Kočiš je známý tím, že má pokoj vytapetovaný fotografiemi Miloše Zemana, ne vždy ale obdivoval současného prezidenta. Dříve jeho srdce tíhlo k bývalé hlavě státu Václavu Klausovi.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Příjemných teplot si užijeme ještě pár dní. Státní svátek však doprovodí déšť i bouřky

Počasí na státní svátek svatého Václava bude na většině území České republiky oblačné až polojasné, teploty opět přesáhnou 20 °C. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Řidiči by si měli dát pozor na ojedinělé ranní mlhy, na východě českého území pak meteorologové očekávají přeháňky. V dalších dnech se lehce ochladí, stále se ale můžeme těšit na teploty kolem 20 °C.

reklama

Domácí zpravodajství

Klíčový povolební hráč. Prezident Miloš Zeman slaví své 77. narozeniny

Prezident republiky Miloš Zeman v úterý slaví své 77. narozeniny. Dvakrát zvolená hlava státu vykonává svou funkci od roku 2013, třebaže v posledních letech nešetřil řadou kontroverzních výroků. V uplynulých dnech se dostal do mediálního prostoru také kvůli své hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici, kde mu bylo diagnostikováno vyčerpání a dehydratace. Odtamtud byl propuštěn minulou středu a tento týden stihl podepsat několik zákonů.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama