reklama

BLOG: Já to štěně bez PP přece zachránil/a aneb Krutý byznys poháněný soucitem

V posledních týdnech jsem se hojně setkala s příspěvky na téma „štěně bez PP“. Ono by to nebylo nic k divení, kdyby to štěně bylo třeba z útulku. Ale tahle štěňata pocházela v drtivé většině z Bazoše či jiných inzertních webů. Psi měli atypickou barvu (v případě francouzských buldočků nejčastěji modrou), majitelé byli spokojení, protože buď ušetřili (ve srovnání s pořízením psa z chovné stanice s PP) nebo ho zachránili od krutého osudu (v případě, že pojali podezření kvůli množení).

reklama

Bohužel, musím vás zklamat. Pokud jste si pořídili psa od množitele a omlouváte si to tím, že jste psa zachránili, pak vězte, že to není pravda. Naopak. Tím, že jste množiteli za psa zaplatili, jste celý tenhle krutý a krvavý byznys podpořili.

Protože v tomto případě platí jistě a neomylně – dokud bude poptávka, bude i nabídka.

Můžete si pro svůj lepší pocit namlouvat něco o záchraně štěněte, které by množitel v případě malého zájmu prodal pod cenou a dál by už nemnožil v takovém množství – protože by zkrátka nebyla poptávka. Ale realitu to nezmění.

A teď si pojďme udělat stručný přehled toho, co dalšího si lidé podporující vědomě i nevědomě množitele namlouvají:

„Dokud budou psi z chovných stanic tak drazí, budou si je lidé kupovat levně od množitelů.“

Co ve skutečnosti slyším? „Chci jedno konkrétní plemeno, ale nejsem ochotný/á si připlatit za jeho zdraví a za to, že jeho rodiče nejsou pouhé stroje na produkci štěňat.“ Útulky jsou plné. Po celé republice najdete všemožná plemena i křížence v různých věkových kategoriích. Opravdu je nutné kvůli „já chci“ podporovat byznys, v němž zvířata trpí kvůli zisku a touze po štěňatech?

Mimochodem, ty – pro vás úplně zbytečné – papíry znamenají, že vaše štěně, jeho rodiče a rodiče jejich rodičů byli vyšetřeni na vrozené vady, onemocnění a v případě pozitivních nálezů byli spolu s jedinci, kteří se jevili například jako příliš agresivní nebo bojácní (v případě hlídacích psů), vyřazení z chovu a jejich genetická zátěž a povaha se tudíž nepřenáší na další pokolení.

„Hledáme štěně pro naše děti, papíry nepotřebujeme.“

Co ve skutečnosti slyším? „Hledáme hračku pro naše děti a rádi bychom ušetřili, moc toho o psech nevíme a je dost možné, že nám brzy přeroste přes hlavu a dáme ho do útulku.“ Pěkně prosím všechny rodiče, kteří by rádi pořídili hračku dětem, aby ji vybírali v hračkářství. Napáchá se tím méně škody jak v případě dětí a jejich vnímání živého tvora, tak v případě psa a toho, odkud pochází. Nebo chcete vážně kvůli zábavě pro děti podpořit množírenský byznys, kde zvířata trpí a umírají?

„Podle vás je teda pes bez PP méněcenný?“

Co ve skutečnosti slyším? „Pořídil/a jsem si psa bez PP a je super, takže s vámi nesouhlasím a i když o problematice množíren moc nevím, tak se s vámi budu hádat, protože můj pes je super!“ Ano, samozřejmě, váš pes může být super. Ale co jeho máma? Co jeho táta? Mají se super? A bude se váš pes mít super, až se mu objeví vrozené vady nebo dědičné nemoci? Sdělení „nekupujte od množitelů psy bez PP“ neznamená, že jen papíroví psi mají právo na život. Psů bez PP jsou plné útulky a všichni jsou do jednoho úžasní. Ale to neznamená, že musí vznikat další jen proto, že „já chci štěně“.

„Voříšci jsou nejzdravější!“

No, nejsou. Naše babičky měly voříšky, kteří viděli nějakou tu rasu jen z rychlíku a rozhodně nešlo o voříšky typu francouzský buldoček x čivava, retrívr x kolie nebo německý ovčák x rotvajler, jak to vídáme dnes. Řada současných plemen si vlivem šlechtění nese svou vlastní sadu zdravotních obtíží, která se nevybíravým křížením může násobit. Takže zatímco vy si namlouváte něco o zdraví vašeho „voříška“, budoucnost už vám vypisuje šek na tučný účet na veterině. Ano, jsou výjimky, ne, není to pravidlo, ano, i když voříšek vaší babičky byl zdravý, ten váš už být zdravý rozhodně nemusí.

Stále je pravidlem, že výběru telefonu věnujeme větší pozornost, než výběru našeho zvířecího parťáka. Zatímco u mobilu si čteme recenze, zjišťujeme, který má lepší foťák, větší paměť a hezčí design, u psa se řídíme tím, že se nám líbí nebo nelíbí. Ano, najdou se tací, kteří zohledňují povahové rysy daného plemene nebo chodí svého v budoucnu adoptovaného kámoše pravidelně navštěvovat, aby jeho povahu poznali, ale stále to není většina a já se obávám, že to není ani polovina.

Smutné je, že na to vždycky nejvíc doplatí samotná zvířata. To ona jsou najednou nechtěná, protože zjistíme, že náš vysněný modrý buldoček nejen že neudýchá projížďky na kole, ale že má i nějaké ty vrozené vady, za které máme nechat peníze na veterině. Nebo že ten náš krásný retrívr „za bůra z Bazoše“ je najednou agresivní a my jsme si o tom nic nezjistili, takže prosím vás, můžete si ho někdo vzít? A nebo že ten pes, o kterém nám v útulku říkali, že ho máme mít pořád na vodítku, utekl a přejelo ho auto, protože my přece nebudeme chudáka psa pořád věnčit na vodítku, to se ani pořádně neproběhne…

Zvíře není věc. Není to doplněk, není to hračka, není to neživý splněný sen. A já budu opravdu moc ráda, když se nad tím někteří zamyslí víc, než se zamýšleli doposud.

Tagy:

Hlavní zprávy

Úleva pro děti. Na kroužcích nebudou muset prokazovat bezinfekčnost
Koronavirus

Úleva pro děti. Na kroužcích nebudou muset prokazovat bezinfekčnost

Žáci a studenti se nebudou od čtvrtka 30. září kvůli návštěvám zájmových kroužků muset prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné školy nebo neměnného kolektivu. V rámci úpravy mimořádného opatření proti šíření COVID-19 to v pondělí schválila vláda. Informoval o tom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Krize ve Velké Británii. Na pumpách došly pohonné hmoty, Londýn zvažuje povolání armády

Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo, napsala dnes agentura Reuters. Krizi v dodavatelských řetězcích, kterou způsobil nedostatek řidičů nákladních aut, umocnilo panické nakupování do zásoby. Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie COVID-19 a odchodu Británie z Evropské unie. Důsledkem jsou výpadky v dodávkách různého zboží, včetně pohonných hmot nebo potravin pro supermarkety.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Bábek: Velká část důchodců je v nouzi. Stát by se o ně měl postarat, ne přidávat plošně

Velká část důchodců je dnes v nouzi a stát by se měl o ně umět postarat. Důchody bych ale plošně nepřidával. V pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl Radomil Bábek z uskupení Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Podle odborného garanta hnutí Přísaha Pavla Řežábka je aktuální systém schopný zajistit, aby lidé s nejnižšími příjmy měli důchod, který bude odpovídat minimálnímu životnímu standardu

Vláda schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 376,6 miliardy, rozhodne nová Sněmovna

Vláda v pondělí schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na Twitteru to sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Rozpočet byl schválen i přes nesouhlas koaliční ČSSD. Důvodem je růst platů státních zaměstnanců. 1 400 korun, s kterým rozpočet počítá, nepokryje podle ČSSD ani inflaci. Politici rovněž rozhodli o zvýšení důchodů.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

reklama