Vláda požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu až do 14. března
Vláda požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu až do 14. března. Bez něj totiž nemůže zachovat mnohá opatření proti šíření pandemie. Jasnou podporu ale zatím kabinet Andreje Babiše nemá. Komunisté už totiž další prodloužení nouzového stavu nepodpoří.
Zatím to byli vždy komunisté, kteří od podzimu už pětkrát pomohli vládě prodloužit nouzový stav. Tentokrát ale už dopředu řekli, že to neudělají. Pokud by vláda nezískala podporu jinde v opozici, do vyjednávání by mohl zasáhnout prezident.
„V zájmu státu a ochrany zdraví by opoziční strany měly vyjít vládě vstříc, jsme na jedné lodi, tedy nejde o předvolební přetahovanou, tady jde o zdraví lidí,“ řekl pro CNN Prima NEWS mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Prezident republiky může zasáhnout velmi významným způsobem. Je tu možnost vstoupit do jednání s jednotlivými politickými hráči, diskutovat s nimi a přesvědčovat je o změně přístupu,“ dodal.
Vláda bez nouzového stavu nemůže například omezovat volný pohyb lidí nebo podnikatelskou činnost. Mohly by tak znovu otevřít obchody nebo restaurace. Zdroj: ČTK
Vláda bez nouzového stavu nemůže například omezovat volný pohyb lidí nebo podnikatelskou činnost. Mohly by tak znovu otevřít obchody nebo restaurace. Zdroj: ČTK
Cesta k odemknutí Česka?
Co by se v Česku stalo, kdyby přestal platit nouzový stav? Automaticky by se 14. února zrušila řada protikoronavirových opatření. Restart ekonomiky by ale mohl být vykoupen kolapsem zdravotnictví.
- Vláda bez nouzového stavu nemůže například omezovat volný pohyb lidí nebo podnikatelskou činnost. Mohly by tak znovu otevřít obchody nebo restaurace.
- Mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví by ale bylo dál možné nařizovat karanténu nebo nošení roušek na veřejných místech.
- Sněmovna se bude zaobírat jen prodlužováním současného nouzového stavu. Pokud by opravdu skončil, vláda by teoreticky mohla už další den vyhlásit nový nouzový stav.
To byla ale podle ústavního právníka Jana Wintra bylo protiústavní. „Podle mě by to bylo obcházení ústavy, protože ústavní zákon o bezpečnosti dává vládě třicet dnů, kde další prodloužení musí být se souhlasem Poslanecké sněmovny,“ komentoval pro CNN Prima NEWS.
Neustále prodlužovaný nouzový stav by mohl nahradit pandemický zákon, který by nastavoval jasná pravidla. Jeho návrh leží už několik měsíců v Poslanecké sněmovně, neprošel ale ani prvním čtením.