reklama

Co přinese rok 2021: Jak se uleví podnikatelům a v čem si polepší rodiny s dětmi

Nejen zrušení superhrubé mzdy a zvýšení daňové slevy na poplatníka, ale i řada opatření, která usnadní život podnikatelům. Ti budou moci z daní odečíst mimořádné odpisy nebo výdaje související s bojem proti pandemii koronaviru. Ministerstvo financí také v lednu spustí on-line finanční úřad, přes který bude možné podávat přiznání ke všem typům daní. Zruší se také limit pro daňový bonus vyplácený rodinám s dětmi.

reklama

Rok 2021 přinese celou řadu nenápadných novinek, které ale mohou výrazně ulevit tuzemským podnikatelům i běžným daňovým poplatníkům. Ať už v podobě ušetřených peněz nebo snazší administrativy či komunikace s úřady.

„Finančák“ přes internet

Hned v lednu by mělo Generální finanční ředitelství spustit on-line finanční úřad v rámci projektu MOJE DANĚ. Ten nabídne poplatníkům komunikaci s finančním úřadem bez nutnosti fyzické interakce. Přes portál bude možné podat přiznání ke všem daním, včetně například daně z nemovitostí, silniční daně, ale i k dani z příjmů fyzických osob. „Občan ve virtuálním úřadu získá osobní daňový kalendář s upozorněním na blížící se daňovou povinnost, a také funkci automatického vyplňování daňových formulářů,“ uvádí ministerstvo financí na svém webu

Zrychlené odpisování

Z dílny ministerstva financí pochází také úprava, která zavádí mimořádné odpisy hmotného majetku zařazeného v první a druhé odpisové skupině. Jde například o počítače a kancelářskou techniku, většinu pracovních strojů, osobní a nákladní vozidla nebo autobusy. Mimořádné odpisy se ale týkají jen věcí, které si podnikatel pořídil jako první vlastník v období od 1. ledna 2020 do konce roku 2021.

K tématu

Majetek zařazený v první odpisové skupině si bude poplatník moci odepsat bez přerušení za 12 měsíců namísto standardních tří let. Majetek zařazený ve druhé odpisové skupině pak bez přerušení za 24 měsíců, namísto standardních pěti let. Prvních 12 měsíců přitom bude moci poplatník uplatnit odpisy až do výše 60 procent vstupní ceny. V praxi zrychlené odpisování znamená, že se díky němu podnikateli zvýší daňově uznatelné náklady. Tím pádem se sníží jeho daňová povinnost.

Zvýšení hranice pro odpisování

Tím ale velké změny v oblasti daňového uznávání pořizování majetku nekončí. Trvale totiž bude od ledna zvýšena hranice pořizovací ceny hmotného majetku, který lze odpisovat. Ta doposud činila 40 tisíc korun, od příštího roku se zdvojnásobí na 80 tisíc. A bude se vztahovat i na majetek pořízený od 1. ledna roku 2020.

V čem tkví výhoda pro podnikatele? Nákup věcí, jejichž pořizovací hodnota je nižší než 40 tisíc (respektive 80 tisíc od roku 2021), mohou být zahrnuty do daňově uznatelných nákladů najednou. Pokud je ale jejich vstupní cena vyšší než stanovená hranice, musí být odpisovány, a tak se do daňově uznatelných nákladů dostávají v každém roce odpisování jen zčásti. Pokud podnikatel koupil počítač například za 50 tisíc, musel jej odpisovat tři roky. Nově bude moci celou jeho hodnotu dát do nákladů naráz. Tím se mu opět o něco sníží jeho daňová povinnost.

K tématu

Změna nastane také u pořizování nehmotného majetku (například softwaru). Od nového roku bude jeho odpisování zrušeno a podnikatelé si tak budou moci výdaje související s jeho pořízení zahrnout do nákladů jednorázově v plné výši. Tím se opět sníží základ pro výpočet daně z příjmů.

Uznatelnost výdajů na boj s koronavirem

Osoby samostatně výdělečně činné i firmy si budou moci snížit základ u daní z příjmů o výdaje vynaložené na bezúplatné nepeněžité plnění poskytnuté v souvislosti s pandemií koronaviru. A to v případě, že šlo o věci darované na humanitární a obdobné účely v období od 1. března do 31. prosince 2020.

Podpora rodin s dětmi

Polepší si také pracující rodiny s dětmi. Významnější změna se týká daňového bonusu, který je vyplácen v případě, že se poplatník díky daňovým slevám na vyživované děti dostane „do mínusu“. Doposud mohl být daňový bonus vyplacen jen do výše 60 300 korun ročně, od nového roku toto omezení zcela padá.

Další změna vychází vstříc rodičům s dětmi, které jsou hospitalizované. Budou osvobozeni od místních poplatků průvodce hospitalizovaných osob, u nichž je nutná celodenní přítomnost u pacienta, pokud je jim pobyt hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

K tématu

Tagy: rodina daně podnikatelé Ministerstvo financí koronavirus rok 2021 odpisy

Další hlavní zprávy

Domácí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Podklouzly mi nohy. Jsem starší člověk a nemám být tak rychlá, teď už to vím. Také tomu trošku přispělo počasí, řekla CNN Prima NEWS herečka Jiřina Bohdalová. Ta v sobotu odpoledne dorazila do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Stalo se tak poté, co na zmrzlém chodníku ztratila rovnováhu. Nebyla jediná, pražští záchranáři měli plné ruce práce a během dne vyráželi k desítkám případů.

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
Patnáctiletý Polák ubodal těhotnou přítelkyni. Nebyl si jistý, zda je dítě jeho
Za vraždu tří žen popravili Američana. Komplic, který střílel, dostal doživotí
Řídili jsme nejzábavnější „traktor“ současnosti – CFMOTO Gladiator Z1000 Sport
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Další články
reklama
reklama