reklama

Co přinese rok 2021: Jak se uleví podnikatelům a v čem si polepší rodiny s dětmi

Nejen zrušení superhrubé mzdy a zvýšení daňové slevy na poplatníka, ale i řada opatření, která usnadní život podnikatelům. Ti budou moci z daní odečíst mimořádné odpisy nebo výdaje související s bojem proti pandemii koronaviru. Ministerstvo financí také v lednu spustí on-line finanční úřad, přes který bude možné podávat přiznání ke všem typům daní. Zruší se také limit pro daňový bonus vyplácený rodinám s dětmi.

reklama

Rok 2021 přinese celou řadu nenápadných novinek, které ale mohou výrazně ulevit tuzemským podnikatelům i běžným daňovým poplatníkům. Ať už v podobě ušetřených peněz nebo snazší administrativy či komunikace s úřady.

„Finančák“ přes internet

Hned v lednu by mělo Generální finanční ředitelství spustit on-line finanční úřad v rámci projektu MOJE DANĚ. Ten nabídne poplatníkům komunikaci s finančním úřadem bez nutnosti fyzické interakce. Přes portál bude možné podat přiznání ke všem daním, včetně například daně z nemovitostí, silniční daně, ale i k dani z příjmů fyzických osob. „Občan ve virtuálním úřadu získá osobní daňový kalendář s upozorněním na blížící se daňovou povinnost, a také funkci automatického vyplňování daňových formulářů,“ uvádí ministerstvo financí na svém webu

Zrychlené odpisování

Z dílny ministerstva financí pochází také úprava, která zavádí mimořádné odpisy hmotného majetku zařazeného v první a druhé odpisové skupině. Jde například o počítače a kancelářskou techniku, většinu pracovních strojů, osobní a nákladní vozidla nebo autobusy. Mimořádné odpisy se ale týkají jen věcí, které si podnikatel pořídil jako první vlastník v období od 1. ledna 2020 do konce roku 2021.

Majetek zařazený v první odpisové skupině si bude poplatník moci odepsat bez přerušení za 12 měsíců namísto standardních tří let. Majetek zařazený ve druhé odpisové skupině pak bez přerušení za 24 měsíců, namísto standardních pěti let. Prvních 12 měsíců přitom bude moci poplatník uplatnit odpisy až do výše 60 procent vstupní ceny. V praxi zrychlené odpisování znamená, že se díky němu podnikateli zvýší daňově uznatelné náklady. Tím pádem se sníží jeho daňová povinnost.

Zvýšení hranice pro odpisování

Tím ale velké změny v oblasti daňového uznávání pořizování majetku nekončí. Trvale totiž bude od ledna zvýšena hranice pořizovací ceny hmotného majetku, který lze odpisovat. Ta doposud činila 40 tisíc korun, od příštího roku se zdvojnásobí na 80 tisíc. A bude se vztahovat i na majetek pořízený od 1. ledna roku 2020.

V čem tkví výhoda pro podnikatele? Nákup věcí, jejichž pořizovací hodnota je nižší než 40 tisíc (respektive 80 tisíc od roku 2021), mohou být zahrnuty do daňově uznatelných nákladů najednou. Pokud je ale jejich vstupní cena vyšší než stanovená hranice, musí být odpisovány, a tak se do daňově uznatelných nákladů dostávají v každém roce odpisování jen zčásti. Pokud podnikatel koupil počítač například za 50 tisíc, musel jej odpisovat tři roky. Nově bude moci celou jeho hodnotu dát do nákladů naráz. Tím se mu opět o něco sníží jeho daňová povinnost.

Změna nastane také u pořizování nehmotného majetku (například softwaru). Od nového roku bude jeho odpisování zrušeno a podnikatelé si tak budou moci výdaje související s jeho pořízení zahrnout do nákladů jednorázově v plné výši. Tím se opět sníží základ pro výpočet daně z příjmů.

Uznatelnost výdajů na boj s koronavirem

Osoby samostatně výdělečně činné i firmy si budou moci snížit základ u daní z příjmů o výdaje vynaložené na bezúplatné nepeněžité plnění poskytnuté v souvislosti s pandemií koronaviru. A to v případě, že šlo o věci darované na humanitární a obdobné účely v období od 1. března do 31. prosince 2020.

Podpora rodin s dětmi

Polepší si také pracující rodiny s dětmi. Významnější změna se týká daňového bonusu, který je vyplácen v případě, že se poplatník díky daňovým slevám na vyživované děti dostane „do mínusu“. Doposud mohl být daňový bonus vyplacen jen do výše 60 300 korun ročně, od nového roku toto omezení zcela padá.

Další změna vychází vstříc rodičům s dětmi, které jsou hospitalizované. Budou osvobozeni od místních poplatků průvodce hospitalizovaných osob, u nichž je nutná celodenní přítomnost u pacienta, pokud je jim pobyt hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

Tagy:
rodina daně podnikatelé Ministerstvo financí koronavirus rok 2021 odpisy

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě
Zahraničí

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě

Mezinárodní tým vedený českým vědcem Josefem Bryjou nalezl a popsal nový druh hlodavce – myš harennskou. Tyto myši žijí jen v horských lesích Etiopské vysočiny. Studii o drobném savci publikoval časopis Organisms Diversity & Evolution, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV). Tým tvoří vědci z Ústavu biologie obratlovců AV, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Severtsovova ústavu Ruské akademie věd.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama