
Pospíšil se diví kritice od Pekarové za Dozimetr. Myslel jsem, že hledáme řešení
S narůstajícím napětím na východě Ukrajiny se mnozí obávají vyhrocení konfliktu, který by mohl přerůst ve válku. Na ni je Rusko připraveno přinejmenším z hlediska arzenálu, disponuje několika druhy ničivých raket, protivzdušnými systémy i jadernými torpédy. Ačkoliv je výzbroj ukrajinské armády o něco skromnější, i ona má svá želízka v ohni – třeba vyvíjené balistické střely Hrim-2, uvedl vojenský analytik Lukáš Visingr.
Ruské „mírové jednotky“ vstoupily do samozvaných lidových republik na ukrajinském Donbasu v hojném počtu, podle některých pozorovatelů ale stále nejde o hlavní sílu ruské armády. Prozatím se jedná „jen“ o obrněné transportéry a pěchotní bojové vozy, které převážejí živou lidskou sílu k zajištění území.
„S jistotou to zatím nevíme, protože záběrů ze dvou takzvaných lidových republik je paradoxně daleko méně než záběrů z Ruska a Běloruska. Tam jsme mohli vidět ohromně širokou škálu vojenské techniky,“ upřesnil expert Visinger. Podle něj se ale dá očekávat, že po pěchotě mohou později následovat také ruské tanky, protivzdušné systémy či dělostřelectvo, pokud se situaci nepodaří uklidnit.
Vykřičník visí i nad novými zbraněmi, které ruský prezident Vladimir Putin zčásti představil ve svém parlamentním projevu v březnu 2018. Tehdy se rozmluvil především o leteckých nadzvukových střelách Kinžal, podvodnímu nukleárnímu torpédu Poseidon či „neporazitelné“ střele s jaderným pohonem 9M730 Burevěstnik.
„To jsou ale věci, které zatím mají jen demonstrační povahu. Poseidon ani Burevěstnik ještě nejsou ani dokončené, vývoj na nich pokračuje,“ podotkl Visingr ve vysílání CNN Prima NEWS.
V hypotetické válce by Rusko aktuálně nejvíce těžilo ze svého systému protivzdušné obrany či v elektronickém boji – v obou sférách jsou Rusové podle vojenského analytika velice silní a schopní. Krom toho má ruská armáda v arzenálu také protilodní systémy Bastion a Bal-E, které by se v případném konfliktu nejvíce uplatnily v Černém moři.
I Ukrajina se ale snaží náležitě vyzbrojit. Na svou obranu má například protilodní střely Neptun, dále pak vyvíjí systém balistických raket Hrim-2. Alternativa k ruskému Iskanderu sice zatím ještě v aktivním ukrajinském arzenálu nefiguruje, Rusům by ale mohla dělat velké vrásky. „Je to raketa s dostřelem až 500 kilometrů. Mohla by ohrožovat i ruská města v týlu,“ poznamenal Visinger.
Expert na bezpečnost a vojenství zatím nepředpokládá, že by se Rusové rozhodli expandovat výrazně dál na západ země. Dopravené jednotky na Donbas budou v nejbližší době především obsazovat klíčové pozice a zajišťovat kontrolu nad územím. „Platí, že když je třeba postupovat dál, je žádoucí zabezpečit území, které je již obsazené. Teprve potom může následovat postup dál, to ale v současné chvíli nemůžeme vědět,“ pokračoval analytik na CNN Prima NEWS.
Podotkl, že na území Ruska a Běloruska byly zaznamenány početné kolony vozidel polovojenské Národní gardy, která se většinou stará o policejní činnosti a zvládání nepokojů. Mnozí proto předpokládají, že ruské jednotky chtějí v samozvaných lidových republikách nějakou dobu setrvat. „Považuji za nepravděpodobné, že by je Rusové v dohledné době opustili,“ konstatoval vojenský expert.
Válka mezi NATO a Ruskem podle něj ale není na stole. „Ani jedna strana to nechce a nemůže si to ani dovolit. Bavili bychom se o konfliktu, jaký tu nebyl od druhé světové války. Je třeba se toho ale obávat, může k němu dojít nechtěně. Pořád jsou zde body, kde se stýkají území NATO a Ruska. Například v Pobaltí neustále dochází k incidentům. Nebo v Černém moři. Doufám, že se obě strany budou držet zkrátka, pokud by k něčemu mělo dojít,“ upozornil na vážnou hrozbu Visinger.
Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.
Lidé na Znojemsku v pondělí hlásili přítomnost výrazné tromby. Na svém Facebooku to uvedla organizace Czech Thunderstorm Research Association. Atmosférický vír svým vzhledem připomíná tornádo a může mít až stovky metrů v průměru.
Po střelbě v průvodu k oslavám Dne nezávislosti na předměstí Chicaga zůstalo nejméně šest mrtvých a 24 zraněných. S odkazem na místní úřady to uvedla agentura Reuters. Policie oznámila, že stále pátrá po podezřelém, který pravděpodobně střílel ze střechy.
Sledujeme on-line
Čeští dobrovolníci Ukrajinské mezinárodní legie ukořistili dva ruské tanky T-80BV a zničili několik obrněných vozidel BTR-82A. Informovalo o tom ukrajinské médium ZMiST a zveřejnilo i video, které má akci dokládat. Jeho pravost není možné nezávisle ověřit.
Více než 70 procent Američanů si nepřeje, aby se prezident Joe Biden v příštích volbách ucházel o znovuzvolení. Vyplývá to z průzkumu, který si u společnosti Harris a Harvardova politického institutu nechal vypracovat portál The Hill. Prezidentské volby se v USA budou konat v roce 2024.
Pokud se člověk připlete do cesty sesuvu ledovce jako v neděli v Itálii, nemá šanci přežít. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl horský vůdce a učitel horolezectví a skialpinismu Radek Leinerth. Podle italských médií lavina zabila nejméně osm lidí, některé zdroje uvádějí, že je mezi nimi i jedna Češka.
Každá osmá domácnost s hypotékou bude nejspíše muset řešit, kde vezme na splátky peníze. Důvodem jsou rostoucí úrokové sazby a skokové zdražení energií. Do potíží se přitom může dostat daleko více lidí, než se dosud předpokládalo. Česká národní banka navíc odhadla, že podíl nesplácených hypoték se v krajním případě muže zdvojnásobit.
Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.
Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.
V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.
Na 61. kilometru dálnice D10 ve směru z Prahy na Turnov v pondělí po nehodě osobního auta zemřelo dítě. Podle informací CNN Prima NEWS šlo o chlapce. Řidičku havarovaného auta v kritickém stavu záchranáři letecky převezli do liberecké nemocnice. Dálnice byla několik hodin uzavřená. Informovaly o tom mluvčí záchranářů a policie.
Je téměř jisté, že dvě oběti útoku v egyptské Hurghadě má na svědomí stejný žralok. Ve Zprávách CNN Prima NEWS to uvedl dokumentarista a odborník na žraloky Steve Lichtag. Zvíře prý mohlo k útoku vést hned několik důvodů. Pokud živočicha lidé nezlikvidují, je prý velmi pravděpodobné, že se do mělčin vrátí a napadne další turisty.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.
Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil devátý případ opičích neštovic v Česku. Stejně jako všichni předchozí, žije i devátý nakažený v Praze. Epidemiologickému šetření jeho kontaktů se proto věnuje Hygienická stanice Hlavního města Prahy.
Česká republika slaví tento týden dva svátky. V úterý si lidé připomenou příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, den na to pak upálení kazatele mistra Jana Husa. Jak v tyto dny vyřešit nákupy?
Zadržených migrantů na českém území velmi rychle přibývá. Meziroční nárůst se pohybuje kolem 75 procent. Jen o prvním červencovém víkendu zadrželi policisté téměř dvě stě běženců, což je absolutní rekord. Uprchlíci stále častěji volí jinou taktiku – nesnaží se překročit hranici ukrytí v kamionu, nýbrž se vydávají na cestu pěšky.
Lidé v Česku můžou pro nadcházejí týden počítat s obvyklými letními teplotami, které ovšem doprovodí přeháňky a místy i bouřky. Vyplývá to z týdenní předpovědi meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ti predikují takřka na každý den teploty dosahující 30 °C. S blížícím se víkendem ovšem teplota začne klesat.
Muž v pondělí ráno pobodal pracovníka firmy v části Slaného Kvíc, pátrá po něm několik hlídek a psovodi. Pobodaného přepravil do nemocnice vrtulník. Řekla to policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Útok se stal v areálu, kde je i benzinová čerpací stanice.
Od nového vedení České národní banky Miloš Zeman očekává, že nebude zvyšovat úrokové sazby, nýbrž že se zasadí o jejich stabilitu. „Jednak proto, že to (nový guvernér ČNB) Aleš Michl slíbil, jednak proto, že jsem mluvil i se třemi novými členy bankovní rady a domnívám se, že u nich není nálada k razantnímu zvyšování úrokových sazeb,“ řekl prezident republiky Miloš Zeman v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.