Česká republika přejde ve čtvrtek do třetího stupně systému PES, z čehož budou těžit kromě provozovatelů služeb i sportovci-amatéři. Zatím jsou v aktivním stavu pouze profesionální soutěže, které požádaly ministerstvo zdravotnictví o výjimku – šlo hlavně o dvě nejvyšší fotbalové ligy, hokejovou extraligu nebo elitní soutěže basketbalistů a volejbalistů.
Stále platí, že všechna utkání budou muset probíhat bez účasti diváků. Lidé mohou na tribuny zavítat až v případě, že se Česká republika dostane do druhého stupně PES. Od čtvrtka 3. prosince každopádně dojde v českém sportovním prostředí k výraznějšímu posunu.
Trénovat a hrát v tuto chvíli mohli jen profesionálové. Jen pro připomenutí, i oni měli od 14. října až do začátku listopadu odepřený přístup na sportoviště. Výjimku dostali až 5. listopadu a nejvyšší soutěže řady sportů se postupně začaly rozbíhat.
Obchody, restaurace a služby se otevřou od čtvrtka 3. prosince, rozhodla vláda
Češi si od čtvrtka budou moci dojít ke kadeřnici nebo sednout do restaurace. Vláda v neděli rozhodla, že Česká republika přejde od čtvrtka do třetího stupně systému PES. Znamená to, že se za určitých hygienických podmínek otevřou i všechny obchody a služby.
Jenže sportovci, kteří se neřadí mezi profesionály, stále nemohli ani trénovat. To nezahrnuje pouze ty, kteří působí v nižších soutěžích, ale rovněž všechny z mládežnických kategorií. S přechodem do fáze PES 3 se situace částečně mění a opatření se rozvolňují. Ve venkovních prostorách se může již za několik dní trénovat a soutěžit ve dvou týmech, v halách je pak nově možná příprava v maximálním počtu deseti lidí najednou.
Sportovci ve vnitřních prostorech musí nosit roušku. „Právě hluboký výdech při fyzické aktivitě a další fyzické projevy těla jsou rizikové,“ okomentoval potřebu zakrytí úst ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
„Jsme rádi, že vláda rozhodla o otevření sportovišť včetně fitness center a bazénů. Je to velmi důležité pro zdraví a psychiku národa,“ uvedl Jakub Večerka jako mluvčí Národní sportovní agentury pro ČTK k tomu, že v současné době – s blížící se zimou – už počasí příliš venkovnímu sportování nenapomáhá.
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
Kult těla a návštěvy fitness center byly v době předkoronavirové celospolečenským trendem a jednalo se také o lukrativní byznys. Nyní je ale situace jiná. Podle prezidentky České komory fitness Jany Havrdové se z tohoto podnikání stala riziková oblast a po osmitýdenním nuceném uzavření provozů hrozí, že některá fitness centra vůbec neotevřou, uvedla Havrdová v pořadu K věci.
Ale pozastavuje se nad povinností roušek. „Milan Hnilička (předseda Národní sportovní agentury, pozn. red.) určitě ještě bude vyjednávat ohledně nutnosti používání roušek při aktivním sportování, neboť tuto povinnost v řadě sportů vnímáme jako problematickou,“ dodal Večerka.
Nutnost vzít si s sebou na sportoviště roušku neschvaluje ani Česká komora fitness. „Nemožnost správně dýchat a nedostatečný přísun kyslíku mohou znamenat pro mnohé cvičící zdravotní komplikace, jako je třes či dokonce mdloby. Zvětšuje se takzvaný mrtvý prostor, kdy opakovaně vdechujeme již vydýchaný vzduch a nedochází k dostatečnému odvodu vydýchaného CO2,“ podotýká prezidentka komory Jana Havrdová.
Podle ní kvůli hromadění bakterií a hlenu přestává být rouška rychle účinná.
Profesionálové nemusí mít zakrytá ústa ani při tréninku, neboť jednou z podmínek pro restart jejich soutěží bylo zajištění pravidelného testování na přítomnost onemocnění COVID-19.