reklama

Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora

Kult těla a návštěvy fitness center byly v době předkoronavirové celospolečenským trendem a jednalo se také o lukrativní byznys. Nyní je ale situace jiná. Podle prezidentky České komory fitness Jany Havrdové se z tohoto podnikání stala riziková oblast a po osmitýdenním nuceném uzavření provozů hrozí, že některá fitness centra vůbec neotevřou, uvedla Havrdová v pořadu K věci.

reklama

Během posledního týdne se očekávalo, že by v pondělí 30. listopadu mohla fitness centra otevřít. Ve čtvrtek však hlavní hygienička Jarmila Rážová uvedla, že by další rozvolňování zatím nedoporučovala. „Vypadá to 50 na 50, ale samozřejmě záleží, jestli do třetího stupně v systému PES přestoupí celá republika. Musím říct, že provozovatelé fitness center jsou velmi napjatí,“ uvedla prezidentka České komory fitness Jana Havrdová v pořadu K věci.

Pravidla pro otevření budou podobná jako na jaře

Řada z nich se prý pečlivě chystá na otevření, dokončují úklid a zvláštní systémy rezervací. „Ty připravují zejména malá fitness centra z toho důvodu, aby mohla dodržovat prostorová omezení. Není v zájmu nikoho, aby se jakkoliv omezení překračovala, či narušovala,“ upřesnila Havrdová.

Pravidla pro otevření jsou jasná. Ve fitness centru, podobně jako v obchodech, smí být jedna osoba na 15 metrů čtverečních, skupinové lekce budou omezeny počtem 9 + 1, tedy devět cvičících a jeden trenér, a platí také dvoumetrové rozestupy. „K tomu máme řadu dobrých zkušeností z jara s tím, jak vést provoz center bezpečně,“ řekla Havrdová.

Podle odhadů České komory fitness je na českém trhu okolo 1250 fitness center a dalších sportovišť. K 27. listopadu je to osmý týden, co jsou uzavřená.

Ztráta podnikatelů v oboru se blíží miliardě korun

Před začátkem lockdownu udělala Česká komora fitness průzkum trhu, ve kterém se majitelů fitness center ptali, kolik je bude další uzavření stát. „Dostali jsme se k číslu celkem 285 milionů korun při 14 denním lockdownu, který se očekával. Vzhledem k tomu, že jsou centra zavřená už osmý týden, částka se vyšplhala k jedné miliardě,“ konstatovala Havrdová.

V souvislosti s průzkumem má tak obavy z toho, že mnohá fitness centra neotevřou. „Jarní vlna přivedla 10 procent provozovatelů k rozhodnutí provoz ukončit,“ uvedla a dodala, že zatímco během první vlny panovala v centrech spíše pozitivní nálada, nyní je situace jiná. „Současná nálada je spjata s velkou mírou nejistoty, protože i otevírání ve třetí fázi má za sebou řadu otázek. Například co se stane, pokud se situace opět zhorší – budeme mít opět zavřeno? A na jak dlouho?“ ptala se prezidentka České komory fitness.

Z hlediska kompenzací to vypadá špatně, hodnotí komora

A zatímco před koronavirovou krizí byl tento byznys výdělečný, nyní se z toho podle Havrdové stává riziková oblast podnikání. „Byť si myslíme, že právě sektor pohybových aktivit má obrovský potenciál a koronavirová krize ukázala, že lidé, kteří nejsou v kondici, jsou více ohrožení, je tento sektor prvním, který se uzavře, pokud se omezuje stýkání osob,“ podotkla.

Během rozhovoru padla otázka, jak to vypadá z hlediska kompenzací. „Vypadá to velmi špatně. V tuto chvíli dosáhneme na tři oblasti kompenzací. Jedno je COVID Nájemné, víme ale, že dvaceti procentům trhu se nepodařilo na tuto kompenzaci dosáhnout,“ řekla Havrdová. Další dvě oblasti tvoří kompenzační bonus, na který si dosáhnou fitness trenéři, který ale činí jen 500 korun za den, a poslední kompenzace se vztahuje na zaměstnance.

U této oblasti prezidentka profesní komory upřesnila, že vzhledem k tomu, že většina vztahů ve fitness sektoru funguje na bázi provozovatel a OSVČ, tak jsou jen zlomky těch, kteří mohli čerpat peníze pro své zaměstnance.

Rozhovor Tomáše Vzorka s Janou Havrdovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
pro zdraví cvičení fitness centrum fitness třetí stupeň PES Jana Havrdová Česká komora fitness

Hlavní zprávy

Vojtěch chce přísnější opatření proti covidu. Týkají se restaurací i roušek v práci
Adam Vojtěch

Vojtěch chce přísnější opatření proti covidu. Týkají se restaurací i roušek v práci

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel kontrolovat testy či očkování zákazníků. Chce také obnovit povinné nošení respirátorů uvnitř v zaměstnání. Vládě předloží znovu návrh na zkrácení doby platnosti negativních testů na COVID-19, zároveň ale chce zkrátit dobu karantény, pokud bude ukončena negativním PCR testem. Od prosince by navíc testy neměly být hrazeny ze zdravotního pojištění, pokud je nenařídí lékař či hygienická služba.

KOMENTÁŘ: Babiš na Hradě? Možná mnohem dříve, než jsme si dokázali představit
Názory

KOMENTÁŘ: Babiš na Hradě? Možná mnohem dříve, než jsme si dokázali představit

Pokud by prezident Zeman v příštích dnech rezignoval nebo zemřel, budou se nové prezidentské volby konat do tří měsíců. Vyprofilovat se za tak krátkou dobu jako silný prezidentský kandidát, zní jako nadlidský úkol – a to i s širokou politickou podporou v zádech. S jedinou výjimkou: Ta se jmenuje Andrej Babiš. Marketingová mašina ANO je v neustálé permanenci a nemá ve zvyku se zadrhávat. A jak by řekl klasik: Zdroje jsou. A voliči také.

Třetí dávka očkování PŘEHLEDNĚ: Kdy máte na vakcinaci nárok a co po SMS výzvě dělat?

Od 20. září začalo ministerstvo zdravotnictví skrze SMS zprávy zvát osoby, které mají dokončené očkování, ke třetí posilující dávce proti koronaviru. Od pondělí 18. října však došlo k několika změnám. Po jak dlouhé době má člověk na třetí dávku nárok? A co po získání vyzývací SMS dělat? Redakce CNN Prima NEWS připravila přehledný souhrn informací ke třetí posilovací dávce očkování proti koronaviru

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Fotbalová Superliga není mrtvá. Real, Barcelona a Juventus si stěžují na monopol UEFA

Projekt fotbalové Superligy není tak mrtvý, jak by se na jaře letošního roku mohlo zdát. Zástupci italského Juventusu Turín a španělských gigantů FC Barcelona a Real Madrid naopak podali stížnost na Evropskou fotbalovou unii (UEFA) kvůli monopolu a soudy ve Španělsku jim daly částečně zapravdu. Pozměněný koncept Superligy navíc předkládají Evropské komisi a poslancům Evropského parlamentu.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

Kancléř Mynář musí bojovat s žumpou. Neodsuzoval bych ho, říká herec Vyskočil

Chování mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka i kancléře Vratislava Mynáře je pochopitelné, uvedl v pořadu Co Čech, to politik! herec Ivan Vyskočil. Spolupracovníci Miloše Zemana totiž podle něj musí bojovat s „žumpou“, kterou představují kritici Hradu, upřesnil ve vysílání CNN Prima NEWS. S tím však nesouhlasil spisovatel Ondřej Neff, který mlžení o zdravotním stavu hlavy státu označil za selhání.

reklama

Domácí zpravodajství

Vondráček může zůstat ve vedení Sněmovny. ANO ho za návštěvu Zemana nepotrestalo

Poslanecký klub ANO nevyloučil, že by šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) mohl zůstat ve vedení dolní komory Parlamentu. Budoucí vládní koalice Spolu a PirSTAN hnutí nabídly dvě křesla místopředsedů. Jedním z nich by mohl být právě Vondráček, pokud pro něj budu poslanci ANO hlasovat, uvedla současná ministryně financí Alena Schillerová. Za šéfem Sněmovny poslanecký klub stojí a trest mu za návštěvu prezidenta Miloše Zemana neudělil.

Ukažme zprávu o Zemanovi veřejnosti, žádá Vystrčil. Političtí lídři už informace mají

Jednotliví političtí lídři mají informace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, který podle zprávy Ústřední vojenské nemocnice není schopen vykonávat úřad. Ve Zprávách CNN Prima NEWS to potvrdil Miloš Vystrčil. Předseda Senátu zároveň navrhuje, aby tyto důležité informace byly odhaleny i veřejnosti, ovšem za podmínky, že by byly „začerněny“ některé údaje. O aktivaci článku 66 Ústavy, který by prezidenta zbavil pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu.

reklama