reklama

Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora

Kult těla a návštěvy fitness center byly v době předkoronavirové celospolečenským trendem a jednalo se také o lukrativní byznys. Nyní je ale situace jiná. Podle prezidentky České komory fitness Jany Havrdové se z tohoto podnikání stala riziková oblast a po osmitýdenním nuceném uzavření provozů hrozí, že některá fitness centra vůbec neotevřou, uvedla Havrdová v pořadu K věci.

reklama

Během posledního týdne se očekávalo, že by v pondělí 30. listopadu mohla fitness centra otevřít. Ve čtvrtek však hlavní hygienička Jarmila Rážová uvedla, že by další rozvolňování zatím nedoporučovala. „Vypadá to 50 na 50, ale samozřejmě záleží, jestli do třetího stupně v systému PES přestoupí celá republika. Musím říct, že provozovatelé fitness center jsou velmi napjatí,“ uvedla prezidentka České komory fitness Jana Havrdová v pořadu K věci.

Pravidla pro otevření budou podobná jako na jaře

Řada z nich se prý pečlivě chystá na otevření, dokončují úklid a zvláštní systémy rezervací. „Ty připravují zejména malá fitness centra z toho důvodu, aby mohla dodržovat prostorová omezení. Není v zájmu nikoho, aby se jakkoliv omezení překračovala, či narušovala,“ upřesnila Havrdová.

Pravidla pro otevření jsou jasná. Ve fitness centru, podobně jako v obchodech, smí být jedna osoba na 15 metrů čtverečních, skupinové lekce budou omezeny počtem 9 + 1, tedy devět cvičících a jeden trenér, a platí také dvoumetrové rozestupy. „K tomu máme řadu dobrých zkušeností z jara s tím, jak vést provoz center bezpečně,“ řekla Havrdová.

Podle odhadů České komory fitness je na českém trhu okolo 1250 fitness center a dalších sportovišť. K 27. listopadu je to osmý týden, co jsou uzavřená.

Ztráta podnikatelů v oboru se blíží miliardě korun

Před začátkem lockdownu udělala Česká komora fitness průzkum trhu, ve kterém se majitelů fitness center ptali, kolik je bude další uzavření stát. „Dostali jsme se k číslu celkem 285 milionů korun při 14 denním lockdownu, který se očekával. Vzhledem k tomu, že jsou centra zavřená už osmý týden, částka se vyšplhala k jedné miliardě,“ konstatovala Havrdová.

V souvislosti s průzkumem má tak obavy z toho, že mnohá fitness centra neotevřou. „Jarní vlna přivedla 10 procent provozovatelů k rozhodnutí provoz ukončit,“ uvedla a dodala, že zatímco během první vlny panovala v centrech spíše pozitivní nálada, nyní je situace jiná. „Současná nálada je spjata s velkou mírou nejistoty, protože i otevírání ve třetí fázi má za sebou řadu otázek. Například co se stane, pokud se situace opět zhorší – budeme mít opět zavřeno? A na jak dlouho?“ ptala se prezidentka České komory fitness.

Z hlediska kompenzací to vypadá špatně, hodnotí komora

A zatímco před koronavirovou krizí byl tento byznys výdělečný, nyní se z toho podle Havrdové stává riziková oblast podnikání. „Byť si myslíme, že právě sektor pohybových aktivit má obrovský potenciál a koronavirová krize ukázala, že lidé, kteří nejsou v kondici, jsou více ohrožení, je tento sektor prvním, který se uzavře, pokud se omezuje stýkání osob,“ podotkla.

Během rozhovoru padla otázka, jak to vypadá z hlediska kompenzací. „Vypadá to velmi špatně. V tuto chvíli dosáhneme na tři oblasti kompenzací. Jedno je COVID Nájemné, víme ale, že dvaceti procentům trhu se nepodařilo na tuto kompenzaci dosáhnout,“ řekla Havrdová. Další dvě oblasti tvoří kompenzační bonus, na který si dosáhnou fitness trenéři, který ale činí jen 500 korun za den, a poslední kompenzace se vztahuje na zaměstnance.

U této oblasti prezidentka profesní komory upřesnila, že vzhledem k tomu, že většina vztahů ve fitness sektoru funguje na bázi provozovatel a OSVČ, tak jsou jen zlomky těch, kteří mohli čerpat peníze pro své zaměstnance.

Rozhovor Tomáše Vzorka s Janou Havrdovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
pro zdraví cvičení fitness centrum fitness třetí stupeň PES Jana Havrdová Česká komora fitness
Mladík z Prahy vyhrožoval, že najede autem do lidí. Hrozí mu tři roky
Krimi

Mladík z Prahy vyhrožoval, že najede autem do lidí. Hrozí mu tři roky

Mladík z Prahy podle policie vyhrožoval na sociálních sítích, že najede autem do lidí. Policie podezřelého dopadla 17. července a skončil ve vazbě. Na policejním webu to dnes uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Muž byl obviněn z nebezpečného vyhrožování, za které mu hrozí až tři roky vězení. Co muže k výhrůžkám vedlo, zatím policie neví.

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají
USA

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité

Kdo a jak „odstartoval“ nákazu koronavirem během letu na olympiádu v Tokiu? Možných scénářů je spousta, cesta k jednoznačné odpovědi ale bude složitá. Pozitivní test dosud vyšel čtveřici sportovců a dvěma členům české olympijské výpravy. Infekci covidem hlásí i vysoce postavený člen Českého olympijského výboru (ČOV), který ale nenastoupil do letadla. Pražská hygienická stanice uvedla, že prvního nakaženého půjde odhalit pouze kompletní genotypizací jednotlivých pozitivních záchytů.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Tenistky Krejčíková a Vondroušová postupují ve dvouhře

Olympijské hry v Tokiu pokračují po pátečním slavnostním ceremoniálu svým druhým dnem. Tenistka Barbora Krejčíková po zranění své soupeřky postupuje dál ve dvouhře, vítězství nakonec urvala i Markéta Vondroušová. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, kdy po většinu závodu jel ve vedoucí skupině. Nakonec ovšem neuspěl. První zlatou medaili v Tokiu bere Čína. Získala ji pro ni střelkyně Jang Čchien.

Kolaps z horka může vést i ke smrti. Na pozoru by měli být senioři, děti a lidé s obezitou

Tropické počasí přináší i řadu zdravotních komplikací. Při dlouhotrvajících tropech hrozí přehřátí organismu, ale i riziko úpalu a úžehu. Kteří lidé jsou nejvíce ohroženi a jak poznat úpal od úžehu? CNN Prima NEWS oslovila Lenku Zimolkovou, vedoucí lékařku nízkoprahového interního příjmu II. interní kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama