COVID-19 se znovu rychleji šíří. Počet obětí za jediný den vzrostl o téměř 200

Plošné testování

Aktuální covidová statistika

Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve čtvrtém stupni. Opět ale vzrostlo reprodukční číslo, má hodnotu 0,76. V pondělí přibylo v Česku 7 590 nakažených, méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných s covidem ale vzrostl o více než 300 na 6 666 lidí. Do statistik přibylo 197 úmrtí.

Od březnového začátku epidemie odhalily laboratoře v České republice 899 503 případů koronaviru. Více než 750 000 lidí se z nemoci vyléčilo. V zemi je aktuálně přibližně 135 500 nakažených, většina má mírný průběh nemoci. S covidem dosud zemřelo 14 646 lidí, v posledních dnech je počet obětí většinou vyšší než 150.

Opatření proti koronaviru v ČR, která se indexem řídí, nyní odpovídají nejpřísnějšímu, pátému stupni. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) i ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by to tak mělo zůstat, dokud se nezlepší situace v nemocnicích.

Reprodukční číslo se na začátku ledna dostalo na 1,45, poté začalo klesat až na nedělních 0,68. V pondělí vzrostlo na 0,71, v úterý o dalších pět setin. Ostatní parametry, na jejichž základě se index počítá, se ale lepší. Klesl podíl hospitalizací, průměr počtu nakažených na 100 000 obyvatel za dva týdny i 14denní průměr nákaz mezi seniory na 100 000 obyvatel.

Hamáček očekává, že Česko v nejvyšším stupni systému PES zůstane ještě nějakou dobu. Novinářům v pondělí řekl, že rozvolňování bude podle něj možné až v době, kdy se uvolní lůžka v nemocnicích a bude přibývat 1 000 až 2 000 případů covidu denně. Kabinet ale opatření částečně rozvolnil. Od úterka se mohou otevřít papírnictví a prodejny dětského oblečení a obuvi. Přehled najdete zde.

Blatný: Nemocnice jsou stále plné

Blatný v pondělí uvedl, že pro přechod na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích více než 3 000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. V neděli bylo v nemocnicích 6 330 nakažených covidem a téměř 1 100 z nich potřebovalo intenzivní péči.

„Skóre neříká nic jiného, než jakým způsobem se vyvíjí situace v populaci. V poslední době to ale není zcela v korelaci se zaplněním nemocnic. I když v současné době epidemie začíná polevovat, jsou stále ještě plné nemocnice,“ řekl Blatný. Řídit se jenom klesajícím rizikovým skóre by tak podle něj nebylo bezpečné.

Index PES klesl na úroveň čtvrtého stupně už po vánočních svátcích, tehdy na tři dny. Od 30. prosince do čtvrtka se držel nad hranicí pátého stupně. Na začátku ledna dosahoval až 90 bodů, což byla nejvyšší hodnota indexu od jeho zavedení loni na podzim. Opatření proti šíření nákazy se v Česku řídí podle pátého stupně od 27. prosince.

Nakažených zdravotníků přibývá

Zdravotníků nakažených covidem je podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) proti 1. prosinci více než dvojnásobek, proti začátku ledna jich přibylo zhruba 300. Evidovaných k 17. lednu je 6 704 nakažených, více než 3 000 z nich jsou zdravotní sestry. V době vrcholu druhé vlny epidemie na přelomu října a listopadu bylo nakažených zdravotníků přes 8 300. Od března loňského roku jich bylo téměř 58 000.

Z krajů je nejvíce nakažených zdravotníků v Praze (1 179), druhý je Moravskoslezský kraj (900) a třetí Jihomoravský kraj (758). Naopak nejméně jich je v Karlovarském kraji (204) a na Vysočině (205).

Podle informací z nemocnic jsou právě nakažení zdravotníci největším limitem pro péči o nemocné s covidem. Některá menší zdravotnická zařízení v regionech od začátku roku musela převážet nakažené do dalších krajů.

Tagy:
nemocnice epidemie Jan Hamáček ČSSD šíření koronaviru ANO 2011 zdravotníci Česko Praha koronavirus COVID-19 nárůst nakažených Jan Blatný protiepidemický systém PES index rizika zdravotnický pracovník Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR Protiepidemický systém České republiky