Zájem o očkování a připravenost k vakcinaci proti nemoci COVID-19 mezi lékaři, zdravotníky a pečovatelským personálem v sousedním Německu výrazně vzrostl. Podle nejnovějších údajů tamních odborů dosahuje až 80 procent.
„Bublina splaskla. Ano, vedla se tady v Německu velká diskuse o tom, jestli se zdravotníci, pečovatelky a pečovatelé mají nechat očkovat. Ale to bylo na konci minulého a začátkem tohoto roku. Nyní převažují ti, kteří se chtějí nechat očkovat nebo už tak učinili,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Toralf Kessler, pracovník z AWO seniorského centra Markkleeberg na jihu půlmilionového Lipska, druhého nejlidnatějšího města Saska, sousedícího s Českem.
Pusťme očkované do kina, žádá německý ministr Maas. Kabinet Merkelové nesouhlasí
Německý ministr zahraničí Heiko Maas se dostal do sporu se zbytkem členů kabinetu kancléřky Angely Merkelové. Ti nesouhlasí s jeho návrhem zmírnit karanténní opatření pro ty, kteří se nechali očkovat proti covidu. Obávají se, že by takové rozhodnutí mohlo vést k nerovnostem ve společnosti, píše zpravodajský web DW.
Jasno v zájmu či nezájmu o očkování mezi zdravotníky udělala Sandra Postelová z nově vzniklé komory pečovatelů v Severním Porýní-Vestfálsku na západě Německa, kde žije téměř 18 milionů lidí, což je nejvyšší počet obyvatel mezi spolkovými zeměmi. „Ta tak často zmiňovaná čísla vyjadřovala jen půlku zdravotnického personálu a vycházela z tzv. bleskové ankety, kterou provedli na začátku prosince loňského roku. Tedy v době, kdy v Evropské unii nebyla schválena žádná očkovací látka,“ vysvětluje Postelová pro web německé televize WDR.
„Jenže situace se významně změnila. Momentálně má být připravenost pečovatelského personálu k očkování až na hranici 80 procent. Vždyť jen v samotném Severním Porýní-Vestfálsku je na 200 tisíc takových pracovnic a pracovníků. Kromě toho existovaly nepravdivé informace o očkování, které byly mířené na ošetřovatelský personál v domovech důchodců. Je důležité poskytovat informace v důvěryhodné atmosféře a brát obavy vážně,“ doplňuje Postelová.
Předseda lékařské komory oblasti Vestfálsko-Lippe Hans-Albert Gehle tvrdí, že v tamních nemocnicích existuje podobně vysoká ochota nechat se očkovat, pohybuje se podle zařízení mezi 70 až 90 procenty.
Do Německa jen s negativním testem. Musí ho mít Češi i lidé ze zemí, kde se šíří mutace
Německo bude od čtvrtka požadovat negativní koronavirový test od osob přijíždějících z epidemicky vysoce rizikových zahraničních oblastí a také z regionů s výskytem zmutovaného koronaviru. Dnes příslušné nařízení schválila německá vláda. Za vysoce rizikovou oblast považuje Německo regiony s více než 200 novými případy na 100 000 obyvatel za sedmidenní období, což je i Česká republika. Německo nicméně prozatím nebude vůči Česku přísnější režim uplatňovat, takže výjimky pro české pendlery podle českého ministerstva zahraničí zůstávají.
„Ještě jedno je důležité, rozdíl mezi zeměmi bývalé Německé demokratické republiky a těmi západními. Na území NDR se tento problém skoro neřešil, většina byla ihned připravena k očkování. Na západě vyvstaly problémy poté, co předseda bavorské vlády Markus Söder chtěl zavést povinné očkování lékařů, zdravotníků a veškerého pečovatelského personálu. To mu však v tamním parlamentu neprošlo,“ přidává Toralf Kessler ještě jeden pohled a jde více do hloubky: „Je normální, že se lidé ptají, že shánějí informace. A na západě Německa o to víc. Proto vznikla ona bublina a vedly se hysterické debaty.“
Ví, o čem mluví, protože v zařízení, ve kterém pracuje, v posledních třech dnech zemřelo na problémy v souvislosti s koronavirem osm klientů. „Bylo to náročné období, ještě v prvním lednovém týdnu jsme neměli jediný pozitivní případ koronaviru, během dvou dnů však už 24. Proto se také muselo odložit očkování o týden. Okamžitě jsem se k němu přihlásil, protože to je zřejmě jediná cesta, jak se vrátit k normálnímu životu,“ uzavírá Toralf Kessler.