Zájem o očkování a připravenost k vakcinaci proti nemoci COVID-19 mezi lékaři, zdravotníky a pečovatelským personálem v sousedním Německu výrazně vzrostl. Podle nejnovějších údajů tamních odborů dosahuje až 80 procent.
„Bublina splaskla. Ano, vedla se tady v Německu velká diskuse o tom, jestli se zdravotníci, pečovatelky a pečovatelé mají nechat očkovat. Ale to bylo na konci minulého a začátkem tohoto roku. Nyní převažují ti, kteří se chtějí nechat očkovat nebo už tak učinili,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Toralf Kessler, pracovník z AWO seniorského centra Markkleeberg na jihu půlmilionového Lipska, druhého nejlidnatějšího města Saska, sousedícího s Českem.
Jasno v zájmu či nezájmu o očkování mezi zdravotníky udělala Sandra Postelová z nově vzniklé komory pečovatelů v Severním Porýní-Vestfálsku na západě Německa, kde žije téměř 18 milionů lidí, což je nejvyšší počet obyvatel mezi spolkovými zeměmi. „Ta tak často zmiňovaná čísla vyjadřovala jen půlku zdravotnického personálu a vycházela z tzv. bleskové ankety, kterou provedli na začátku prosince loňského roku. Tedy v době, kdy v Evropské unii nebyla schválena žádná očkovací látka,“ vysvětluje Postelová pro web německé televize WDR.
„Jenže situace se významně změnila. Momentálně má být připravenost pečovatelského personálu k očkování až na hranici 80 procent. Vždyť jen v samotném Severním Porýní-Vestfálsku je na 200 tisíc takových pracovnic a pracovníků. Kromě toho existovaly nepravdivé informace o očkování, které byly mířené na ošetřovatelský personál v domovech důchodců. Je důležité poskytovat informace v důvěryhodné atmosféře a brát obavy vážně,“ doplňuje Postelová.
Předseda lékařské komory oblasti Vestfálsko-Lippe Hans-Albert Gehle tvrdí, že v tamních nemocnicích existuje podobně vysoká ochota nechat se očkovat, pohybuje se podle zařízení mezi 70 až 90 procenty.
„Ještě jedno je důležité, rozdíl mezi zeměmi bývalé Německé demokratické republiky a těmi západními. Na území NDR se tento problém skoro neřešil, většina byla ihned připravena k očkování. Na západě vyvstaly problémy poté, co předseda bavorské vlády Markus Söder chtěl zavést povinné očkování lékařů, zdravotníků a veškerého pečovatelského personálu. To mu však v tamním parlamentu neprošlo,“ přidává Toralf Kessler ještě jeden pohled a jde více do hloubky: „Je normální, že se lidé ptají, že shánějí informace. A na západě Německa o to víc. Proto vznikla ona bublina a vedly se hysterické debaty.“
Ví, o čem mluví, protože v zařízení, ve kterém pracuje, v posledních třech dnech zemřelo na problémy v souvislosti s koronavirem osm klientů. „Bylo to náročné období, ještě v prvním lednovém týdnu jsme neměli jediný pozitivní případ koronaviru, během dvou dnů však už 24. Proto se také muselo odložit očkování o týden. Okamžitě jsem se k němu přihlásil, protože to je zřejmě jediná cesta, jak se vrátit k normálnímu životu,“ uzavírá Toralf Kessler.