Pacienti s koronavirem jsou podle nové mezinárodni studie vystaveni vyššímu riziku mozkové mrtvice v porovnání s lidmi obdobného věku, kteří se nemocí nenakazili. V řadě případů mrtvice se přitom u dotčených pacientů neprojevily typické příznaky COVID-19 a nebyl u nich znám některý z existujících rizikových faktorů.
Zjištění vědců vycházející z výzkumu 132 lékařských center v šestatřiceti zemích světa publikoval časopis Stroke za přispění 89 autorů z celého světa včetně Libanonu a Íránu, informoval web The Jerusalem Post.
Vědci soustředili údaje od pacientů, kteří byli identifikováni jako přenašeči viru poté, co došlo k jejich hospitalizaci kvůli mozkové mrtvici nebo jiné závažné mozkové příhodě.
Obvykle mrtvici dostávají starší lidé
Alespoň jednoho pacienta, jehož klinický stav splňoval kritéria studie, evidovalo 71 lékařských center ze 17 zemí světa. Celkem šlo o 432 takových pacientů. „Překvapivě mnoho pacientů, u nichž jsme diagnostikovali jak covid, tak mrtvici, neprojevovalo typické klinické příznaky koronaviru,“ uvedl profesor Ronen Leker z Hebrejské univerzity, který se na studii podílel.
„Zhruba 40 procent z nich nemělo horečku, dušnost, bolesti břicha, průjem a podobně. Ale protože jsou všichni pacienti přijímaní do nemocnice testováni, dokázali jsme je jako přenašeče viru identifikovat,“ dodal Leker.
Data rovněž ukázala, že vyšší pravděpodobnost utrpění cévní mozkové příhody spojené s okluzí (uzavřením, ucpáním; pozn. red.) velkých cév, které vedou k horším důsledkům než okluze malých cév, je u lidí mladších 55 let. V populaci neovlivněné koronavirem je to obyčejně právě naopak.
Podle Lekera zjištění ukazují, že mrtvice byly pravděpodobně způsobeny, nebo alespoň ovlivněny virem. „Mnoho pacientů, zejména mladších, nedisponuje žádným tradičním rizikovým faktorem pro mrtvici, jako jsou vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, diabetes, srdeční problémy a tak dále,“ uvedl. „Jedinci mladší 55 let v podstatě nemají žádný jiný rizikový faktor než covid.“
Vakcíny proti covidu jsou nevinné
„Mozek je jedním z orgánů, na které koronavirus cílí, stejně jako na krevní cévy v mozku,“ vysvětlil Leker. „Věříme, že nemoc může vést k lokálním trombózám. Navíc covid ovlivňuje srdce – může způsobit nepravidelný srdeční rytmus – což může vést k vytvoření sraženiny, její migraci do mozku a vyvolání mrtvice.“
Leker také dodal, že zjištění studie nemají nic společného s koronavirovými vakcínami. „Pokud něco, tak vakcína může snížit rizika. Tato studie byla provedena předtím, než byla vakcína k dispozici,“ zdůraznil. Ačkoliv studie ukázala, že komplikace s covidem mohou vést k mozkovým příhodám, Leker dodal, že jejich výskyt je v tomto případě vzácný.