Děti, které prodělaly covid, mají slabší imunitní reakci než dospělí. Alespoň to vyplývá ze studie, kterou zpracovala jeruzalémská nemocnice. Podle ní začne vyléčeným dětem značně klesat hladina protilátek už po čtyřech měsících.
Studie vypracovaná nemocnicí Ša'arej cedek v Jeruzálemě se zabývala nezletilými pacienty s covidem. Z 1 138 dětí s pozitivním testem nemělo 29 procent po kontrolním testování neutralizační protilátky. „Třetina byla testována tři týdny po propuknutí nemoci a podle všeho ještě neměla vyvinuté protilátky,“ uvedl vedoucí výzkumu profesor Yechiel Schlesinger pro web The Jerusalem Post. Zbylé dvě třetiny dětí podstoupily test po více než čtyřech měsících od prodělání covidu a podle výsledků hladina jejich protilátek výrazně zeslábla.
Nákaze koronavirem nezabrání ani třetí dávka vakcíny. Co všechno ukazují data z Izraele?
Zatímco v Česku se o podání třetí dávky vakcíny zatím jen diskutuje, z Izraele už přicházejí první data. Podle nich se drtivá většina lidí cítí stejně nebo lépe než po druhé dávce. Mezi naočkovanými třetí dávkou se ale vyskytly i případy nákazy koronavirem, a dva lidé dokonce skončili v nemocnici, informuje web The Jerusalem Post.
„Ta studie ukázala, že děti dosáhnou maximální hladiny protilátek do tří měsíců po diagnóze covidu. Následně byl pozorován významný pokles protilátek, větší než u dospělých. To může znamenat, že děti mají slabší dlouhodobou imunitní reakci,“ myslí si Schlesinger.
Podle vědce ale úbytek protilátek neznamená, že tyto děti nejsou před nákazou koronavirem chráněné. „Ale nutí vás to o tom zapřemýšlet,“ říká Schlesinger, podle kterého by mohla být studie důležitá i z hlediska pochopení kolektivní imunity nebo diskuzí ohledně očkování malých dětí.
Otevření škol vliv na šíření covidu nemělo
Práce jeruzalémských odborníků také potvrdila, že otevření škol ve městě nijak nezvýšilo míru infekce mezi dětmi. U dětí, které z nějakého důvodu navštěvovali vzdělávací zařízení i během lockdownu, nebyl zaznamenán zvýšený výskyt protilátek ve srovnání s dětmi, které zůstaly doma. „Když k nám děti přišly, zeptali jsme se jich, jestli ví, kde se nakazily. Jen 10 procent z nich se domnívá, že to bylo ve škole,“ vysvětluje Schlesinger. Během znovuotevírání škol navíc nedošlo ani ke zvýšení úmrtnosti v souvislosti s covidem.
Schlesinger upozorňuje, že analýza reflektuje dění v Jeruzalémě a v jiných městech nemusí být situace stejná. Upřesnil také, že děti, které figurují ve studii, nepřišly do nemocnice kvůli covidu, ale například kvůli zápalu plic, zlomenému prstu nebo zánětu slepého střeva. Nákazu koronavirem zjistil až preventivní test.