Ještě před měsícem se dalo jedno euro pořídit za 26 korun, dnes je jednotná evropská měna pro Čechy o sedmdesát haléřů dražší. Od srpna tak koruna vůči euru ztratila už více než 2,5 procenta. V porovnání s polovinou letošního února zaplatíme za euro dokonce asi o dvě koruny, tedy o osm procent více.
Pandemie koronaviru a česká měna se chovají jako spojité nádoby. Koruna totiž reaguje na aktuální vývoj epidemiologické situace oslabováním vůči euru. Zatímco kolem 20. srpna bylo možné jedno euro pořídit téměř za rovných 26 korun, dnes se kurs vyšplhal nad 26,70. Za poslední měsíc tak koruna vůči jednotné evropské měně ztratila více než 2,5 procenta. Tuzemská měna tak svým vývojem připomíná situaci z poloviny března, kdy rovněž poměrně prudce oslabila dokonce až nad 27 korun za euro.
Rekordní pokles ekonomiky EU i eurozóny. Odhady byly ještě horší, uvedl Eurostat
Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí klesla proti prvním třem měsícům roku o rekordních 11,4 procenta, zejména kvůli omezením spojeným s šířením nového koronaviru. Meziroční pokles hrubého domácího produktu (HDP) pak činil 13,9 procenta. Ve své konečné zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice byl hospodářský propad mírnější.
Přestože během letních měsíců ztráty umazávala, je dnes koruna vůči euru slabší asi o osm procent než v únoru. Tedy těsně před propuknutím koronavirové pandemie, respektive jejím rozšířením do České republiky. „Od poloviny května do poloviny srpna koruna posílila o šest procent. Nutno ovšem dodat, že během té doby se příznivě vyvíjel celkový sentiment na finančních trzích,“ uvedl pro CN Prima NEWS analytik Komerční banky Michal Brožka.
Počítáme s posílením
Jenže během září došlo ke zneklidnění trhů, což se negativně projevilo na cenách akcií, ale i české měně. „Koruna oslabila o necelá tři procenta. Jen pro srovnání, oslabení polského zlotého bylo tou dobou zhruba třetinové,“ dodal Brožka. Podle něho se kurs koruny vůči euru ocitl také pod tlakem očekávání investorů. „V srpnu narostla očekávání na budoucí růst úrokových sazeb České národní banky, jenže ta v září klesla,“ vysvětlil Brožka.
Tu část oslabení koruny, ke kterému docházelo zejména na přelomu srpna a září, lze podle analytiků připsat globálním vlivům. Nyní ale jde už na vrub především domácím faktorům. „Zveřejňovaná makrodata vypadají zatím pozitivně, otázkou je spíše výhled, který je zastíněn epidemickou situací,“ uvedl dále Brožka. Jinak řečeno, z covidového (jarního) premianta se mapa Česká republiky postupně barví do ruda, což investoři „ocenili“ sníženou poptávkou po koruně. „Pro nejbližší měsíce toto může korunu trápit dále, ale později stále počítáme s jejím posilováním,“ uzavřel ekonomický analytik Komerční banky.
Otázkou tedy zůstává, nakolik se aktuální epidemiologická situace podepíše na českém hospodářství. Jak před časem uvedli ekonomové oslovení redakcí CNN Prima NEWS, případný další lockdown podobný tomu jarnímu by byl pro tuzemskou ekonomiku katastrofou.