Vědce z Velké Británie znepokojují tři příznaky, které mohou u lidí přetrvávat i poté, co prodělají onemocnění COVID-19. Řadí mezi ně šumění v uších, problémy s rovnováhou a ztrátu sluchu. Podle britských odborníků je třeba provést novou klinickou a diagnostickou studii, která by účinky viru SARS-CoV-2 na sluch a rovnovážný systém ozřejmila.
„Potřebujeme naléhavě provést pečlivou klinickou studii, která nám pomůže pochopit, jaké má onemocnění COVID-19 dlouhodobé účinky na sluchový aparát,“ upozornil Kevin Munro z Univerzity v Manchesteru, který se specializuje na audiologii. „Je také dobře známo, že viry, jako jsou spalničky, příušnice a meningitida, mohou způsobit ztrátu sluchu. O účincích viru SARS-CoV-2 na sluchový systém však víme jen málo,“ podotkl profesor.
Obavy vědců přicházejí poté, co nashromáždili údaje z 24 různých studií a zjistili, že ztrátu sluchu zaznamenalo 7,6 procenta pacientů, šumění v uších pociťovalo 14,8 procenta a problémy s rovnováhou mělo 7,2 procenta lidí. Údaje čerpali z dotazníků či lékařských záznamů spíše než z vědecky spolehlivějších testů sluchu.
Britský deník The Mirror poukázal také na to, že odborníci prováděli celoroční „vyšetřování“ a zjistili, že tyto problémy u lidí po prodělání nákazy přetrvávaly i několik měsíců. „Ačkoli tento přehled poskytuje důkazy o vlivu viru na sluch lidí, studie, které jsme zkoumali, byly různé kvality. Právě proto je třeba provést pečlivou klinickou a diagnostickou studii s cílem porozumět dlouhodobým účinkům viru,“ podotkl Munro z Manchesteru.