Pacientka, která krátce po očkování proti nemoci COVID-19 vakcínou od firmy AstraZeneca zemřela na následky krevních sraženin, měla „velmi neobvyklé“ příznaky. V neděli večer to podle agentury Reuters uvedla Dánská agentura pro léčivé přípravky. U šedesátileté ženy bylo zjištěno snížené množství krevních destiček, krevní sraženiny ve velkých i malých cévách a krvácení. Agentura upozornila, že několik podobných případů bylo zaznamenáno i v dalších evropských zemích. Ke státům, které přerušily očkování vakcínou vyvinutou společností AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, se nově zařadila Indonésie, čtvrtá nejlidnatější země světa.
Dánsko očkování vakcínou AstraZeneca pozastavilo již minulý týden a postupně se k němu přidaly i další země jako Norsko, Island, Bulharsko, Rumunsko a v neděli také Nizozemsko. Přerušit očkování vakcínou od britsko-švédské firmy doporučili také irští zdravotní experti. Rakousko, Itálie, Estonsko, Litva, Lotyšsko a Lucembursko přestaly kvůli podezření na nežádoucí vedlejší účinky používat některé šarže vakcíny.
Očkování nesouvisí se sraženinami či plicní embolií, uvedla společnost AstraZeneca
Společnost AstraZeneca v neděli oznámila, že zhodnotila údaje o 17 milionech osob z Evropské unie a Británie naočkovaných její vakcínou proti covidu a nenašla žádné důkazy o spojitosti mezi očkovací látkou a zvýšeným rizikem tvorby krevních sraženin. Informovala o tom agentura Reuters. Řada evropských zemí pozastavila očkování vakcínou AstraZenecy kvůli podezření na její možné vedlejší účinky.
Firma AstraZeneca nicméně v neděli oznámila, že zhodnotila údaje o 17 milionech osob z Evropské unie a Británie naočkovaných její vakcínou proti covidu a nenašla žádné důkazy o spojitosti mezi očkovací látkou a zvýšeným rizikem tvorby krevních sraženin. Vakcíny se zastala i Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a Světová zdravotnická organizace (WHO).
Thajsko od úterý očkování látkou obnoví
Norsko minulý týden oznámilo, že v zemi byli krátce po očkování hospitalizováni ve vážném stavu tři zdravotníci s krvácením, krevními sraženinami a nízkým počtem krevních destiček. Podle norského listu Aftenposten jsou všichni postižení mladší 50 let a není známo, že by trpěli nějakou vážnou chorobou. Jedná se o muže i ženy z různých zdravotnických zařízení.
Rakousko předtím uvedlo, že jedna z naočkovaných zdravotních sester z nemocnice ve městě Zwettl zemřela v důsledku vážných problémů se srážením krve a druhá se ocitla ve vážném stavu s plicní embolií.
Tři norští zdravotníci jsou po očkování AstraZenecou v nemocnici. Úřady věc prošetřují
Tři norští zdravotníci, kteří se nedávno nechali očkovat vakcínou proti nemoci COVID-19 od firmy AstraZeneca, jsou hospitalizováni kvůli krvácení, krevním sraženinám a nízkému počtu krevních destiček. O události informovala agentura Reuters.
Thajsko, které minulý týden rovněž preventivně pozastavilo očkování vakcínou AstraZeneca, v pondělí oznámilo, že v úterý očkovací kampaň obnoví. Jako první vakcínu dostanou premiér Prajutch Čan-Oča a ministři jeho vlády, napsala agentura Reuters.
Naopak Indonésie v pondělí oznámila, že očkování zmíněnou vakcínou preventivně přeruší. Země, která má více než 270 milionů obyvatel, obdržela 1,1 milionu dávek vakcíny AstraZeneca v rámci mezinárodního programu COVAX, který má zajistit přístup k očkování proti covidu obyvatelům většiny států světa, a během příštích dvou měsíců má dostat dalších asi deset milionů dávek. Indonésie zahájila očkování v lednu a do roka chce naočkovat 181,5 milionu lidí. V tuto chvíli je ale odkázána na jedinou vakcínu schválenou v zemi – tu od čínské firmy Sinovac.