reklama

Covid pas je omyl, země budou chtít negativní test, předpokládají cestovky

Řada cestovních kanceláří pozastavila, nebo zcela zrušila svoji činnost, a to v důsledku pandemie koronaviru. Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří je pro ně slibovaný příspěvek od státu nedostačující a představuje pouze kapku v moři. Na to, za jakých podmínek by si představoval cestování, odpověděl v pořadu CNN Prima NEWS 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

„Těch 500 milionů pro cestovní kanceláře nemůže být dostačujících. V porovnání s hoteliéry, kterým byl příspěvek vyčíslen na 10,5 miliardy, když mají stejný obrat jako cestovní kanceláře, je to málo,“ sdělil Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří.

Ze zmíněných 500 milionů navíc nejdou plně peníze jen kancelářím, ale třeba i průvodcům a dalším. „Ministerstvo nevnímá tu situaci tak, jako my. Kdybychom spadali pod ministerstvo průmyslu a obchodu, byli bychom v lepší situaci,“ doplnil.

Vyvrátil taky tvrzení, že by se za cestování v době pandemie koronaviru připlácelo. „Situace je velmi výhodná pro klienty v tom, že cestovní kanceláře vybírají nízké zálohy či rezervační poplatek. Pokud si někdo vybírá letní dovolenou, zaplatí malý rezervační poplatek a ví, že bude dovolená podle jeho přání. V opačném případě se mu malé peníze vrátí,“ sdělil.

I když je riziko, že by se někteří na vytouženou dovolenou nedostali, nebál by se. „Všechny země, které žijí z turistiky, se budou snažit pro to něco udělat. A už teď vidíme markantní nárůst cestujících,“ doplnil s tím, že v poslední době lidé rádi cestují třeba do Tanzánie nebo na Maledivy. Tam se například turisté dostanou za 12 tisíc, namísto původních 20 tisíc.

Pandemie koronaviru má ale samozřejmě velký dopad na cestovní ruch. „Určitá část společnosti se bojí cestovat, bojí si sednout do letadla a bude cestovat třeba jen po České republice. Ostatní lidé ale už teď cestují a akceptují, že musí mít testy,“ uvedl.

Covid pas je ale podle Papeže omyl. „Když se dozvíte, že je člověk očkovaný, může být i přesto nosičem viru a covid pas tak nebude nic znamenat. Země, které to budou brát vážně, nechají cestovatele prokázat i negativním testem,“ doplnil.

Na jednotných podmínkách se ale všechny státy nikdy nedohodnou. „Svět se nedohodne, možná Evropská unie. Když se podíváme na odlišný přístup k očkování, nevěřím tomu.“

Zastává se však lyžařských areálů. „Kdyby se hoteliérům umožnilo s negativním testem ubytovat lidi, to je návod. Lyžaři nejsou nebezpeční. Už když se podíváme, jak jsou oblečení, v jakých vzdálenostech se pohybují po sjezdovkách, bylo by to snadno řešitelné. Zmatek je ukázka toho, že pokud se věci neřeší logicky, zavládne anarchie,“ uvedl důrazně.

Námitka, že koronavirus se k nám dostal právě z jarního lyžování v Itálii, je podle něj nesmysl. „Je to mýtus, který se snad už ani nesnažím vyvracet,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama

Domácí zpravodajství

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

Pořád jsem král a zas vydělám velké peníze. Co řekl Jonák v jednom z posledních rozhovorů

Symbol pražského podsvětí devadesátých let Ivan Jonák poskytl jeden z posledních velkých rozhovorů v květnu 2014 časopisu Týden, pár dní po propuštění z vězení a necelé dva roky před smrtí. Někdejší pornokrál Discolandu Sylvie měl těžce podlomené zdraví, někdy mluvil z cesty a často sprostě. A věřil, že jeho sláva se vrátí. Přinášíme celé interview, které s Jonákem vedl redaktor Jakub Kvasnička, jenž v současnosti působí v televizi CNN Prima NEWS.

Žena se přiznala k vraždě dcery a matky. Hrozí jí 20 let, u soudu prosila o odpuštění

Aktualizováno

Ženě, která loni v Českých Budějovicích zavraždila svou dvouletou dceru a vlastní matku, navrhne státní zástupkyně zřejmě 15 až 20 let. Podle obžaloby žena vraždila desítkami bodných a řezných ran. Podle soudce lze čin považovat za vražedný útok s vysokou mírou brutality. Žena ve středu u soudu prosila za odpuštění. Čin spáchala v afektu, do té doby byla bezúhonná, řekla státní zástupkyně Dagmar Šimáková.

reklama