reklama

Covid pas je omyl, země budou chtít negativní test, předpokládají cestovky

Řada cestovních kanceláří pozastavila, nebo zcela zrušila svoji činnost, a to v důsledku pandemie koronaviru. Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří je pro ně slibovaný příspěvek od státu nedostačující a představuje pouze kapku v moři. Na to, za jakých podmínek by si představoval cestování, odpověděl v pořadu CNN Prima NEWS 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

„Těch 500 milionů pro cestovní kanceláře nemůže být dostačujících. V porovnání s hoteliéry, kterým byl příspěvek vyčíslen na 10,5 miliardy, když mají stejný obrat jako cestovní kanceláře, je to málo,“ sdělil Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří.

K tématu

Ze zmíněných 500 milionů navíc nejdou plně peníze jen kancelářím, ale třeba i průvodcům a dalším. „Ministerstvo nevnímá tu situaci tak, jako my. Kdybychom spadali pod ministerstvo průmyslu a obchodu, byli bychom v lepší situaci,“ doplnil.

Vyvrátil taky tvrzení, že by se za cestování v době pandemie koronaviru připlácelo. „Situace je velmi výhodná pro klienty v tom, že cestovní kanceláře vybírají nízké zálohy či rezervační poplatek. Pokud si někdo vybírá letní dovolenou, zaplatí malý rezervační poplatek a ví, že bude dovolená podle jeho přání. V opačném případě se mu malé peníze vrátí,“ sdělil.

I když je riziko, že by se někteří na vytouženou dovolenou nedostali, nebál by se. „Všechny země, které žijí z turistiky, se budou snažit pro to něco udělat. A už teď vidíme markantní nárůst cestujících,“ doplnil s tím, že v poslední době lidé rádi cestují třeba do Tanzánie nebo na Maledivy. Tam se například turisté dostanou za 12 tisíc, namísto původních 20 tisíc.

K tématu

Pandemie koronaviru má ale samozřejmě velký dopad na cestovní ruch. „Určitá část společnosti se bojí cestovat, bojí si sednout do letadla a bude cestovat třeba jen po České republice. Ostatní lidé ale už teď cestují a akceptují, že musí mít testy,“ uvedl.

Covid pas je ale podle Papeže omyl. „Když se dozvíte, že je člověk očkovaný, může být i přesto nosičem viru a covid pas tak nebude nic znamenat. Země, které to budou brát vážně, nechají cestovatele prokázat i negativním testem,“ doplnil.

Na jednotných podmínkách se ale všechny státy nikdy nedohodnou. „Svět se nedohodne, možná Evropská unie. Když se podíváme na odlišný přístup k očkování, nevěřím tomu.“

Zastává se však lyžařských areálů. „Kdyby se hoteliérům umožnilo s negativním testem ubytovat lidi, to je návod. Lyžaři nejsou nebezpeční. Už když se podíváme, jak jsou oblečení, v jakých vzdálenostech se pohybují po sjezdovkách, bylo by to snadno řešitelné. Zmatek je ukázka toho, že pokud se věci neřeší logicky, zavládne anarchie,“ uvedl důrazně.

Námitka, že koronavirus se k nám dostal právě z jarního lyžování v Itálii, je podle něj nesmysl. „Je to mýtus, který se snad už ani nesnažím vyvracet,“ uzavřel.

Další hlavní zprávy

Ještě jsme nevyhráli. Pandemie je v kritickém bodě, varuje WHO a mluví o další pohromě
Tisíce vakcín od Pfizeru nemohou být použity. Hrozí, že lidé nedostanou druhou dávku včas
Gagarinův start Sověti do poslední minuty tajili. Praha nic nevěděla, NASA ho zaspala
PŘEHLEDNĚ: Děti se vrátily do škol. Jak vypadá testování a na co si dát pozor?
reklama
reklama
Petříček: Odcházím se vztyčenou hlavou. Odvolají mě kvůli politickým důvodům

Vláda

Domácí zpravodajství

V Česku se chystá koncert pro tisíc lidí. Ještě v dubnu zazpívá Lounová či Ledecký
Zelení dávají ruce pryč od ČSSD. S Petříčkem bychom se asi dohodli, hlásí Berg
Sex není pud. Děti se o něm často učí z porna místo od rodičů, říká sexuoložka
Další články
reklama
reklama