reklama

Šéf CzechTourismu: V cestovním ruchu hrozí ztráta 200 tisíc pracovních míst

Turismus je důležitou složkou české ekonomiky. Cestování se ovšem z důvodu koronavirové epidemie celosvětově omezilo a jeho znovunastartování vyhlíží experti nejdřív v druhé polovině příštího roku. Jak moc je český turismus zasažený? O tom v pořadu Nový den CNN Prima NEWS promluvil ředitel agentury CzechTourism Jan Herget.

reklama

Krize v cestovním ruchu kvůli koroanviru se podle Jana Hergeta dotkla prakticky nás všech. „Někoho z nás kvůli tomu, že nemohl na dovolenou, a někoho, protože v tom pracuje a buď přišel o práci, nebo má práce podstatně méně než v minulém roce.“

Podle výpočtů, které má agentura CzechTourism k dispozici hrozí v odvětví ztráta možná 200 tisíc pracovních míst. Ekonomická ztráta odvětví pak zřejmě přesáhne až 160 miliard korun.

„V loňském roce cestovní ruch vydělal 300 miliard, což je trošku víc než zemědělství, rybářství a hrozí ztráta 54 procent. Aktuálně náš odhad je, že nějakých 139 miliard vyděláme. Tím pádem ztrácíme 161 miliard oproti loňskému roku,“ zmínil Hergel.

Rekordní čísla v Jeseníkách, na Vysočině a propad Prahy

Propady v příjmech ze zahraničních turistů se podle šéfa CzechTourism domácími turisty vykompenzovat nepodařilo.

K tématu

„Dopady jsou hodně rozdílné. Jeseníky či Vysočina mají v podstatě rekordní čísla, a to díky zejména domácím turistům. A pak jsou tady regiony, které jsou závislé na zahraničních turistech. Praha má propad 80 procent a tam samozřejmě domácí turismus nemůže nahradit zahraniční návštěvníky,“ vysvětlil Herget s tím, že nejde ani tak o počet návštěvníků, jako o útraty. „Zahraniční návštěvníci z Ruska, z Ameriky, z Číny utrácí mnohonásobně víc než čeští návštěvníci.“

Navrátí se po koronavirové krizi velké skupiny asijských turistů, jak jsme je znali z dob předchozích? „V rámci videokonference jsme měli vstupy od kolegů z Japonska a Koreje a tam musím říct dvě věci. Všichni jsou připravení, nažhavení, všichni chtějí cestovat a samozřejmě každý ten národ je jinak odolný proti této pandemii. Zatímco třeba Rusové jsou ochotni cestovat prakticky okamžitě a čekají jenom na víza, tak Korejci, Japonci jsou podstatně opatrnější a ptají se na bezpečnostní pravidla, záruky.“

Turisté budou vyhledávat přírodu

Podle analýz a zpráv ze zahraničí pak budou turisti vyhledávat zelenější cestovní ruch. „Budou se ptát, jaké jsou vzdálenosti, kolik je tam lidí, a budou hledat spíše přírodu. A co je velmi pozitivní pro nás, že zřejmě nebudou tak poskakovat ze státu na stát tak, jak známe, že zvládnou během deseti dnů projet v podstatě celou Evropu, ale zřejmě budou zůstávat delší dobu v jednom místě,“ dodal.

A jak se podle Hergela promění mapa služeb poskytovaných v cestovním ruchu? Je zřejmě, že se velmi posuneme do digitalizace. Možná ani fronty nebudou. Budete přesně vědět, v kolik půjdete do muzea, v kolik půjdete do restaurace, budete to mít všechno naplánované v mobilu, takže řekl bych, že velký posun bude do té digitalizace.“

Tagy: turismus Vysočina digitalizace Nový den CzechTourism cestovní ruch Praha koronavirus Jeseníky Jan Hergel

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Epidemická situace v Česku se už několik týdnů lepší. Vláda proto začíná připravovat plán postupného rozvolňování. Veřejnosti ho ale nepředstaví dříve než ve čtvrtek. CNN Prima NEWS se ale přesto podařilo zjistit, že by se v první vlně měly otevřít obchody. A pokud postrádáte některou ze služeb – třeba kadeřníka – budete si nejspíš muset počkat až na druhou fázi rozvolnění.

Joe Biden

Biden reaguje na Chauvinovu vinu. Volal Floydově rodině, plánuje veřejný projev

Biden reaguje na Chauvinovu vinu. Volal Floydově rodině, plánuje veřejný projev

Ihned poté, co byl bývalý policista Derek Chauvin uznán vinným z vraždy Afroameričana George Floyda, volal rodině zesnulého muže americký prezident Joe Biden. Spolu s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou mluvili s Floydovým bratrem Philonisem. Veřejné prohlášení plánují Biden a Harrisová později. Chauvin byl v úterý večer středoevropského času prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně.

Krimi

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Policie ukončila vyšetřování střelby před domem vlivného podnikatele z Liberce. Jiří Vařil, který podle zasvěcených dlouhou dobu skrytě ovládal jednoho z největších autobusových dopravců v zemi, s největší pravděpodobností stane před soudem kvůli vydírání, poškození cizí věci a výtržnictví. A není to jediný jeho problém se zákonem. Už tři roky jeho jméno figuruje v policejním spisu rozsáhlé korupční kauzy ve veřejné dopravě.

Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Zeman chce přitáhnout pozornost, Babiš posiluje pozici Ruska v Česku, tvrdí experti
Volný: Za výbuchem stojí Američané, mám pro to stejné informace jako BIS
Pomozte s pátráním u řeky, prosí rodina zmizelého Tomáše. Policie se obává nejhoršího
Další články
reklama
reklama