Sociální demokracie dostala v posledním předvolebním průzkumu tři procenta a nálada ve straně je podle zdrojů CNN Prima NEWS doslova příšerná. Členové hledají recept, jak preference zvýšit. Řada z nich si myslí, že by pomohlo spojit se v blok více partají, podobně jako to dělají opoziční strany. Třeba se Zelenými.
Nadcházející sněmovní volby budou pro ČSSD možná jedny z nejdůležitějších. Volební modely naznačují, že strana bude bojovat, aby poprvé v historii České republiky nevypadla ze Sněmovny.
Piráti dohání ANO, se STAN by volby vyhráli. ČSSD má v průzkumu tři procenta
Podle nejnovějšího průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi by volby do Poslanecké sněmovny v říjnu vyhrálo hnutí ANO, a to s 27,5 %. Dohání ho ale Piráti, kterým průzkum přisuzuje 21 %. Třetí je hnutí STAN, jehož preference se zvýšily na 11 %. Pětiprocentní hranici do Sněmovny by naopak nepřekročili komunisté, lidovci ani sociální demokraté.
„Máme jeden jediný pokus, a to jsou parlamentní volby příští rok v říjnu. Pokud to nevyjde, ČSSD se historicky poprvé stane mimoparlamentní stranou a bude to mít nesmírně těžké,“ řekl CNN Prima NEWS poslanec ČSSD a dlouholetý starosta Náchodu Jan Birke.
Poslední předvolební průzkum agentury Kantar přisoudil sociálním demokratům tři procenta. Na náladě ve straně to nepřidalo. Někteří členové ČSSD ji označují doslova za příšernou a snaží se rychle najít způsob, jak klesající trend zlomit.
Někteří vidí inspiraci v opozici a volají po spojování se s dalšími stranami, stejně jako se k tomu chystají Piráti s hnutím STAN a ODS s lidovci a TOP 09. Takovým partnerem by pro ČSSD mohli být Zelení.
Zelení jsou cesta, říká Veselý
„Nejlepší řešení by podle mě bylo, aby se sociální demokracie otevřela spolupráci s jinými subjekty, aby je mohla inspirovat, i ony nás. Tyto subjekty jsou v politickém spektru od středu doleva mezi demokratickými levicovými stranami, regionálními hnutími a občanskými iniciativami. Kdyby to bylo na mně, bylo by dobré navázat dialog se Stranou zelených,“ nastínil místopředseda ČSSD Michal Šmarda.
V čele Senátu zůstane Vystrčil. Vládní ANO a ČSSD nemají vlastní kluby
V čele horní komory zůstane Miloš Vystrčil (ODS), který jako jediný kandidát obhájil svojí předsednickou funkci. V tajné volbě dostal 73 ze 77 hlasů. Místopředsedy Senátu zůstali Jiří Růžička a Jan Horník z klubu Starostů s Jiřím Oberfalzerem z klubu ODS a TOP 09. Novou místopředsedkyní je Jitka Seitlová (KDU-ČSL). Senát je téměř kompletní, 25 letos zvolených senátorů složilo slib. Dodatečně by tak měli učinit Helena Pešatová a Karel Zitterbart z klubu Starostů, kteří se středeční schůze neúčastnili. Senát se schází poprvé v povolebním složení, aby rozhodl o svém budoucím uspořádání. Vládní hnutí ANO a ČSSD nebudou mít své vlastní kluby, spojily se do jednoho s názvem PROREGION.
On sám si spolupráci už vyzkoušel. S podporou Zelených a hnutí Budoucnost kandidoval do senátních voleb v obvodu Žďár nad Sázavou. Ve druhém kole Šmardu porazil protikandidát Josef Klement z KDU-ČSL.
ČSSD se Zelenými spolupracovali i v krajských volbách, například ve zlínském nebo královéhradeckém regionu. „Měli bychom mít jasno, s kým do toho půjdeme, jak do toho půjdeme. Povedl se projekt v Královéhradeckém kraji se Zelenými. Byl jsem k tomu od začátku skeptický, nakonec mě to mile překvapilo. Musí být vůle z obou stran, pan předseda musí začít jednat,“ zhodnotil Birke.
Se Zelenými koketuje i další z místopředsedů ČSSD a poslanec Ondřej Veselý. „Hledání podpory u nezávislých a názorově kompaktních stran, mezi nimiž jsou i Zelení, je rozhodně cestou,“ napsal CNN Prima NEWS.
Zahlížíme se jako ČSSD sami do sebe a řešíme nepodstatné věci.
Spojit se s hnutím ANO, jak udělali už sociální demokraté v Senátu, podle Šmardy není dobrý návrh. „ANO nemá levicovou podstatu, což prokazuje i destrukcí daňového systému. Nebude z něj možné do budoucna financovat sociální stát, což je levicovou ideou. Dělají program pro všechny, ale nemůžete zároveň podpořit velké nadnárodní firmy a zároveň živnostníky,“ komentoval Šmarda.
O spojování mluví i další z místopředsedu strany a ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Stejně jako se spojují strany na pravici, umím si představit podobná spojení levého středu. Osobně považuji za klíčovou programovou shodu,“ napsal CNN Prima NEWS.
Na prvním místě je podle něj kvalitní program, který bude srozumitelný a atraktivní pro většinu voličů v ČR. „Ve vládě jsme toho prosadili hodně, ale nedaří se nám ukázat, že jsou to právě sociálně demokratické myšlenky, náš program a naše dlouhodobé cíle,“ uvedl Petříček.
„Právě v době ekonomické i sociální krize vyvolané pandemií koronaviru se ukáže, že sociální demokracie je strana do nepohody. Lidé se ovšem dnes hodně rozhodují na základě atraktivních kandidátek,“ podotkl.
Birke: Hamáček má zůstat v čele
Řešením není podle Birkeho ani výměna předsedy. ČSSD přitom čeká na jaře volební sjezd. „Přepřahat není cesta. Honza Hamáček je nejpopulárnější politik. Spíš si myslím, že se zahlížíme sami do sebe a řešíme nepodstatné věci. Je potřeba stanovit si tři klíčová témata, se kterými do voleb půjdeme a která nám lidé uvěří, a ne se rozšlápnout od Šumavy k Tatrám,“ mínil Birke.
„Pořád máme silné osobnosti, máme úspěšné primátory, starosty. Musíme se na ně zaměřit a vtáhnout je do hry, pokud budou chtít,“ dodal.
„Připadá mi logické, aby tu vznikly tři bloky. Konzervativní, liberální a sociálnědemokratický blok. To mi připadá logické, než trvat na nějakých značkách,“ řekl Šmarda.