Po tmě v jeskyni (zdroj: CNN Prima NEWS)
Izolace jako šance. Francouzský badatel nechal zavřít 14 lidí do jeskyně na jihu Francie na 40 dní. Doba lockdownů ho inspirovala k pokusu zjistit, jak se člověk přizpůsobí extrémním podmínkám. Na projektu, kde byli pokusnými králíky sami lidé, pracovali i Češi.
Po 40 dnech opouštěli jeskyni pobledlí a ve slunečních brýlích, ale chtěli se vrátit. „Až na jednoho jsme tam chtěli zůstat. Náš příběh s jeskyní ještě neskončil,“ řekl v pořadu Interview CNN Prima NEWS vedoucí expedice Deep Time Christian Clot.
Jeskyně Lombrives patří k největším v Evropě. Zdroj: Profimedia.cz
Jeskyně Lombrives patří k největším v Evropě. Hlavní sál je tak nádherný, že se mu říká katedrála. Ale je v něm jen deset stupňů Celsia, stoprocentní vlhkost a žádné slunce. Účastníci expedice neměli hodinky, ani kontakt se světem. „Ani já, ani nikdo jiný neměl právo někoho budit. Bylo to zakázáno,“ řekl Clot.
Skupina lidí prožila 40 dní v jeskyni: Nechtěli jsme pryč, říká badatel
V jeskyni se nám žilo velmi dobře. Navyknout si na to, co cítíme, bylo ze začátku velmi překvapivé. V pořadu Interview CNN Prima NEWS to řekl cestovatel, badatel a vedoucí expedice Deep Time Christian Clot, který se spolu se skupinou lidí na 40 dní nechal zavřít do jeskyně na jihu Francie. Odříznutí od vnějšího světa spolu účastníci experimentu museli spolupracovat.
A důvod? Aby všichni žili podle svých biologických hodin i v tak extrémních podmínkách. Vstávali, kdy chtěli, spali, když byli unavení. Když ovšem bylo třeba, přirozeně se sladili a spolupracovali. Někteří čistili jeskyni, jiní sčítali hmyz nebo zkoumali nápisy na zdech. „Také jsme mapovali jeskyni, a tady vám patří poděkování. Byla to společnost z vaší země, která nám půjčila výjimečný přístroj,“ prozradil Clot. „Je až neuvěřitelné, co z nasbíraných dat získáme,“ dodala účastnice expedice Nicole Hueberová, Francouzka s českými kořeny.
Vzniká 3D mapa jeskyně
„Ta jeskyně byla velmi nádherná,“ řekla česky Hueberová. Procházela se se speciálním skenerem a snímala stěnu po stěně. Získaná data se nyní zpracovávají v Čechách a zhruba za měsíc by mohla být hotová vůbec první 3D mapa jeskyně Lombrives. „Lidé se budou moci po jeskyni virtuálně projít, aniž by ji navštívili,“ vysvětlil geolog Tomáš Bláha.
Účastníky experimentu celou dobu sledovali vědci i lékaři. Zajímali je funkce jejich mozku, emoce a fungování skupiny. Nikdo jeskyni předčasně neopustil a neměl vážné psychické ani zdravotní problémy. „Když se lidé rozhodnou spolupracovat, mohou zvládnout všechny situace,“ dodal Clot.