
Oprávněnost zvýšení poplatků pro veřejnoprávní média by se mohlo řešit na evropské úrovni
Oprávněnost zvýšení poplatků pro veřejnoprávní média by se mohla řešit na evropské úrovni. Podle hnutí ANO Česká republika měla požádat Evropskou komisi o potvrzení, že navýšení poplatků je v pořádku. Pokud se příjmy veřejnoprávních médií zvýší o více než 20 procent, půjde podle europoslankyně Kláry Dostálové o nedovolenou státní podporu. V krajním případě podle ní hrozí, že by se vybrané prostředky musely vracet.
Po schválení mediální novely se České televizi i Rozhlasu zvýší příjmy. Není ale jasné, o kolik. Někteří členové hnutí ANO jsou přesvědčeni, že překročí 20 procent, což je podle Kláry Dostálové v rozporu s evropským právem o veřejné podpoře. „Daňovému poplatníkovi není dána možnost výběru, a proto by to Evropská komise posuzovala pravděpodobně z pohledu tržního prostředí,“ uvedla europoslankyně Dostálová.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V Česku se objevila nebezpečná kosmetika. Obsahuje zakázanou karcinogenní látku
„Je to bráno jako jeden subjekt mediálního sektoru, který na úkor ostatních subjektů bude mít díky daňovým poplatníkům zvýšený zisk o 20 procent. V takovémto případě by to měla Evropská komise notifikovat, neboli potvrdit,“ dodala Dostálová.
Ministerstvo kultury je přesvědčeno, že notifikaci od Evropské komise nepotřebuje. „Provedli jsme konzultaci s Evropskou komisí prostřednictvím Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Na základě této konzultace jsme měli za to, že už v tuto chvíli není notifikace třeba,“ řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).
Ministr Baxa zmiňuje dvě záležitosti, které české úředníky zajímaly a kvůli kterým by ministerstvo notifikaci zvážilo. „Mění se systém stávající podpory? Nemění. To víme, protože zůstávají zachovány poplatky. To je zásadní věc. A druhá věc je výpočet 20 procent. Máme za to, že jednoduchým matematickým propočtem zůstáváme pod 20 procenty,“ řekl Baxa.
Čekání na podnět
Evropská komise na dotaz CNN Prima NEWS odpověděla, že stát si musí sám vyhodnotit, jestli notifikaci potřebuje. „Obecně je na členském státu, aby posoudil, zda konkrétní opatření představuje veřejnou podporu. Pokud opatření představuje veřejnou podporu ve smyslu práva EU, musí být oznámeno příslušným členským státem Evropské komisi k posouzení před udělením pomoci příjemcům, pokud není pokryto blokovými výjimkami,“ uvedla Evropská komise.
Ministr kultury nevylučuje, že novela může být napadena ještě právně. Je možné, že až pak by Evropská komise posuzovala, jestli je zvýšení poplatků v souladu se všemi pravidly. „Možná, že až ta legislativa bude schválená a někdo nějaký podnět podá, tak bude Evropská komise konat,“ sdělil Baxa.
Aktuálně čeká novela na schválení v Senátu a na podpis prezidenta. „Možná senátory přesvědčí nové informace kolem notifikace v Evropské komisi. A může z toho být velký problém, uvidíme. Stejně si myslím, že to nakonec protlačí a Senát nám to nevrátí,“ uvedl poslanec Patrik Nacher (ANO). V tom případě by vyšší poplatky za veřejnoprávní Českou televizi a Český rozhlas měli lidé platit od května. Bez ohledu na to, že přijímač ani nemají. Stačí, když budou mít chytrý telefon.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Kolik máte ve firmě žen a co uhlíková stopa? Podnikatelé kritizují ESG reporting, bere jim čas