V Plzni a okolí je poměrně hustá síť cyklotras. Cyklisté si mohou vybrat podle svých možností, na jakou trasu, kudy a jak náročným terénem se vydají. Na některé cyklostezky je možné vyrazit i s menšími dětmi. Náš štáb si vyzkoušel 13 kilometrů dlouhý úsek po jedné z Plzeňských greenways ze Starého Plzence až k poslednímu soutoku řek do Plzně ke svatému Jiří.
Start cyklovýletu je ve Starém Plzenci a trasa vede podél Úslavy směrem do Plzně. Ačkoli to vypadá, že pojedeme ve městě a tedy i v čilém provozu, není třeba se obávat. Trasa, na kterou se vydáváme, je záměrně vybraná tak, aby ji zvládla i 8letá Lucka a 10letý Ondra. Při výjezdu od kašny z Masarykova náměstí, nás čeká krátký úsek, kdy jedeme po frekventované silnici. Ale po pár metrech už pokračujeme po asfaltové cyklostezce, kterou se pohodlně a bez problémů dostaneme až do Koterova.
Cesta podél Úslavy příjemně utíká a děti se mohou podívat i ke korytu řeky. „Projeli jsme údolní nivou, krásnou štěrkovou cestou k lávce a pokračuje dál k Božkovskému ostrovu. Tady kousek od nás je letiště, odkud létají paraglaidisté a občas je možné je tady i vidět,“ představuje trasu blíže v pořadu Prima Česko cykloprůvodkyně Radka Žáková.
Odpočinek pro rodiče, zábava pro děti
Brzy máme za sebou 7 kilometrů. A ukazuje se, že v Plzni jsou cyklostezky, kam je možné bezpečně vyrazit i s malými dětmi.
Další zastávkou je Božkovský ostrov. Místo, na které se děti moc těšily. Dáme kola do stojanů a Ondra s Luckou mají možnost vyzkoušet si venkovní atrakce jako například houpačky, prolézačky a hlavně jít do vody.
„Je to tady super. To brouzdaliště je takové ochlazení, když je vám horko,“ pochvaluje si Ondra, jeden z nejmladších účastníků cyklovýletu.
„Po pravé straně máme střelnici, po levé straně lávku,“ popisuje průvodkyně Radka, co můžeme kolem sebe vidět. A pokračuje dál: „My se vydáme po pravém břehu řeky Úslavy, právě kolem střelnice přejedeme v Lobzích přes most.“
Cesta v přírodě rychle utíká
Cesta vede podél řeky, kde jsou vzrostlé stromy, které chrání před případným podzimním sluncem. Děti nejsou unavené a my se tak z Božkova dostáváme až do Lobezského parku.
Krátkou přestávku děti opět využijí a zamíří na prolézačky, klouzačky. Pak se může pokračovat. V nohách už máme značnou část cesty a čeká nás průjezd po cyklostezce okolo rušné Rokycanské třídy.
Jak poznat Plzeň a přitom si bezpečně zasportovat
Poslední zatáčka na most, ze kterého už vidíme na kostel svatého Jiří. Ten leží na soutoku řeky Úslavy a Mže a tady naše cesta končí. Spokojení jsme všichni. I děti, které ale cestu na kole zvládly bez větších potíží. I když si chvílemi musely pomoct. „Třeba u mostu, jak tam byl strmý úsek nahoru. Musela jsem kolo vytlačit,“ říká Lucka.
„Cesta to byla nenáročná, děti ji zvládly. A hlavně to byla cesta bezpečná, protože skoro celá vedla podél vody po stezkách, jen asi na dvou místech jsme jeli kousek po nějaké komunikaci,“ doplní Lucku Radka Žáková.
Trasu o celkové délce 13 kilometrů jsme s několika delšími přestávkami zvládli za necelé tři hodiny. Možností, jak poznat Plzeň a její okolí po místních cyklostezkách a cyklotrasách, je ale nespočet. Takže je jen na vás, kudy a kam se vydáte.