Úřad práce zruší desítky poboček. Přibývá napadení i výhrůžek zaměstnancům, říká ředitel
dalekohled
Výpis příspěvků ke štítku „dalekohled“
Vesmírná podívaná OBRAZEM: Souboj titánů i tanec galaxií aneb Teleskop odhaluje taje kosmu
Vesmírný teleskop Jamese Webba se již dva roky dělí o svá vědecká pozorování z kosmu. Za tu dobu odhalil světu dechberoucí úkazy, které by jinak zůstaly nepoznány. Mezi ně se řadí tančící galaxie, „souboj titánů“, vesmírné letokruhy, monumentální hvězdy či impozantní prstence. Podívejte se, co vše z kosmu dokázal přiblížit jediný teleskop.
Vzácná „rohatá“ kometa je po 71 letech opět viditelná ze Země. Jak ji nejlépe pozorovat?
Obyvatelům severní polokoule Země se v následujících dnech naskytne jedinečná příležitost pozorovat vzácnou zelenou kometu 12P/Pons-Brooks, týž nazývanou „Matka draků“. Oběh okolo Slunce absolvuje jen jednou za 71 let. Nejlépe bude těleso vidět krátce po setmění a při slunečním zatmění 8. dubna ze Severní Ameriky. Informují o tom zahraniční média.
Na Zemi dopadlo intenzivní záření zřejmě z jiné galaxie. Vědci nedokážou jev vysvětlit
Záhadné kosmické záření o nezvykle vysoké energii zaznamenali vědci z vesmírné observatoře v americkém Utahu. Vzácná částice konkuruje paprsku s největší hodnotou energie, který byl na povrchu Země dosud naměřen. Zdroj unikátního záření je podle odborníků dosud neznámý, ale předpokládá se, že by mohl pocházet z tajemné a neprobádané oblasti za hranicemi Mléčné dráhy. Píše o tom web CNN.
Strach o Webbův teleskop. Jedno z jeho pozlacených zrcadel zasáhlo vesmírné smetí
Horké chvilky zažili pracovníci NASA, kteří zaznamenali kolizi moderního vesmírného teleskopu pojmenovaného po někdejším šéfovi americké vesmírné agentury Jamesi E. Webbovi. Jeden z pozlacených plátů, který slouží jako zrcadlo, dostal zásah mikrometeoroidem. Podle vědců však dalekohled funguje dál.
Pozlacená zrcadla odhalí další taje vesmíru. Jak bude fungovat Webbův teleskop?
Do vesmíru zamířily ty nejlepší „oči“, které kdy člověk stvořil. Webbův teleskop dovolí lidstvu nahlédnout do nejhlubší historie vesmíru a pomůže také s pátráním po životě mimo slunečnou soustavu. Vědci věří, že zařízení přinese spoustu nových poznatků, o kterých badatelé doposud neměli ani tušení. Do kosmu soustavu zrcadel v sobotu úspěšně vynesla raketa Ariane 5, která odstartovala z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně.
Webbův teleskop se vydá pátrat po známkách života ve vesmíru
Vědce a nadšence do vesmíru čekají mimořádně napínavé vánoční svátky. Z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně by měl 25. prosince odstartovat teleskop Jamese Webba, který se vydá zkoumat historii kosmu i pátrat po možných známkách života. Start rakety Ariane 5 je naplánován na 13:20 středoevropského času, vědci doufají, že už nebude žádný další odklad třeba.
Gigantická kometa se blíží ke sluneční soustavě. Půjde ji pozorovat dalekohledem
Američtí vědci z Pensylvánské univerzity objevili gigantickou kometu. Bude to největší vlasatice, kterou budou moci lidé pozorovat. Její průměr se pohybuje podle odhadů od 100 do 200 kilometrů. Míří k nám z Oortova oblaku a nejblíže se ke Slunci přiblíží v roce 2031. Podle dostupných informací nebude viditelná pouhým okem, protože bude příliš daleko od Země.
Naděje na mimozemský život? Nově objevená planeta může mít vodní mraky, podobá se Neptunu
Vědci objevili exoplanetu, která se nachází 90 světelných let od Země. Její atmosféra by mohla obsahovat vodní mraky. Z planet sluneční soustavy se TOI-1231 b nejvíce podobá Neptunu.
Svědkové o brutální bitce v Karviné: Protivníci si ji domluvili na sociálních sítích
Znepřátelené skupiny teenagerů se měly na nedělním střetnutí v Karviné domluvit předem na sociálních sítích. V místním lesoparku na sebe mladíci navzájem zaútočili airsoftovými zbraněmi, baseballovými pálkami, trubkami a tyčemi a svědci uvádějí, že měli i nůž. Podle policie byli zraněni celkem tři účastníci bitky.
Zemřel astronom Luboš Perek, bylo mu 101 let. Pojmenovali po něm největší dalekohled
Ve věku 101 let v noci na čtvrtek zemřel uznávaný astronom Luboš Perek, který se před lety mimo jiné zasloužil o vybudování největšího českého teleskopu s dvoumetrovým zrcadlem a po němž je zařízení pojmenováno. Informoval o tom mluvčí Astronomického ústavu AV Pavel Suchan. Perek se zabýval vesmírnou mlhovinou a kosmickým odpadem. Na konci 60. let řídil Astronomický ústav ČSAV a v druhé polovině 70. let vedl Úřad OSN pro vesmírné záležitosti. Jako jediný český astronom byl také generálním sekretářem Mezinárodní astronomické unie.
Největší český dalekohled prošel modernizací. Nově uvidí i vzdálené galaxie
V Ondřejově u Prahy stojí už přes padesát let Perkův dalekohled, který je největší v České republice. Vzhledem k tomu, že má za sebou nespočet pohledů na noční oblohu, prochází modernizací. Nyní uvidí i vzdálené galaxie. O jeho modernizaci se zajímal pořad Nový den na CNN Prima NEWS.