Záhadné kosmické záření o nezvykle vysoké energii zaznamenali vědci z vesmírné observatoře v americkém Utahu. Vzácná částice konkuruje paprsku s největší hodnotou energie, který byl na povrchu Země dosud naměřen. Zdroj unikátního záření je podle odborníků dosud neznámý, ale předpokládá se, že by mohl pocházet z tajemné a neprobádané oblasti za hranicemi Mléčné dráhy. Píše o tom web CNN.
Energie této částice menší než atom se podle autorů studie, která byla publikována ve čtvrtek, rovná stejné síle, jaká vznikne upuštěním cihly z úrovně pasu na palec nohy. Tím tak konkuruje dosud nejintenzivnějšímu vysokoenergetickému záření, jež vědci zaznamenali v roce 1991 a pojmenovali ho „Oh-My-God“, představuje výsledky odborné statě web CNN.
ČTĚTE TAKÉ: Sopka na Islandu nic není, časovaná bomba tiká jinde. Erupce může zničit Zemi, varuje expert
Kosmická záření si lze představit jako shluk nabitých částic, které se pohybují napříč celým vesmírem a dopadají i na planetu Zemi. Zatímco nízkoenergetické paprsky mohou běžně vycházet ze Slunce, ty o vysoké intenzitě jsou z hlediska pozorování opravdovou vzácností. Předpokládá se, že se k Zemi dostávají z jiných galaxií.
„Stačí natáhnout ruku. Každou vteřinu projde vaší dlaní nějaká kosmická částice, ale jedná se o záležitosti s velmi nízkou hladinou energie,“ vysvětlil spoluautor studie John Matthews. „Pokud se ale bavíme o záření s výrazně vysokou energií, jedná se spíše o zaznamenatelnou jednotku na kilometr čtvereční, a to v časovém rozmezí jednoho století,“ dodal expert.
Původ těchto vzácných částic není odborníkům i přes roky výzkumu dosud jasný. Údajně však souvisí s vesmírnými jevy s vysokou energií, mezi něž se řadí černé díry, gama záblesky či aktivní galaktická jádra. Paprsky s nejvyšší naměřenou intenzitou však s největší pravděpodobností pochází z prázdných kosmických prostorů, kde nedochází k žádným podobným aktivitám.
Nezměrné množství energie
Unikátní částici zaznamenali vědci z observatoře, jež je umístěna v rozlehlé poušti amerického Utahu. Vesmírná stanice je rovněž známá jako Telescope Array. Paprsek byl následně pojmenován po bohyni slunce z japonské mytologie Amaterasu.
Pozorovací zařízení na stanici bylo spuštěno již v roce 2008 a skládá se z více než pěti stovek povrchových detektorů o velikosti pingpongového stolu. Dohromady tak pokrývá okolo 700 kilometrů čtverečních. Částic s výrazně vysokou hodnotou energie bylo pozorováno více než 30, ale Amaterasu všechny značně převyšuje. Záření zasáhlo atmosféru 27. května 2021, ale až nyní se povedlo celkový kosmický efekt exaktně zpracovat a popsat v odborné studii.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ve vesmíru nejsme sami. Myslí si to stále více vědců, už máme dost možností, jak to zjistit
Záření zaktivovalo 23 povrchových detektorů, přičemž vyvolalo energii o síle 244 exaelektronvoltů. V případě částice „Oh-My-God“ šlo o hodnotu 320. Energie vyvolaná polární září je ve srovnání s tímto jevem zcela zanedbatelná. Kosmický paprsek nese až desetimilionový násobek energie jakéhokoliv urychlovače částic.
Co se děje v prázdnu?
Zdroj těchto unikátních záření je vědcům dosud záhadou. U částice Amaterasu se předpokládalo, že by mohla pocházet z oblasti za Mléčnou dráhou. Tento neprozkoumaný prostor za hranicemi naší „domoviny“ je v astronomii známý jako Local Void. „Když se podíváme detailně na obě částice, tedy ‚Oh-My-God‘ a onu nově objevenou, nic nenasvědčuje tomu, že by nás o něčem konkrétním informovaly,“ uvedl Matthews.
Podle dosavadního výzkumu by prý však mělo jít i o cosi poměrně blízkého. „Záření pochází z oblasti, která vykazuje vlastnosti prázdného prostoru. Je to absolutní prázdno. Co se tam tedy sakra děje?“ doplnil vědec. Dostatečnou odpověď na tuto otázku může přinést rozšíření dalekohledného zařízení, jehož dosah bude prodloužen.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Exploze Muskovy rakety? Oddálí návrat člověka na Měsíc, ale paradoxně přiblíží lidstvo Marsu