Vědci objevili exoplanetu, která se nachází 90 světelných let od Země. Její atmosféra by mohla obsahovat vodní mraky. Z planet sluneční soustavy se TOI-1231 b nejvíce podobá Neptunu.
Exoplanety jsou planety umístěné mimo naši sluneční soustavu. Nově objevená exoplaneta s názvem TOI-1231 b obíhá jednou za 24 pozemských dní kolem své hvězdy NLTT 24399. Ta je mnohem menší než naše Slunce, ale výrazně větší než planeta Země.
„I když je TOI-1231 b osmkrát blíže své hvězdě než Země Slunci, její teplota je podobná teplotě Země,“ uvedla spoluautorka studie Diana Dragomirová. Vědci byli schopni určit poloměr a hmotnost planety, což jim pomohlo vypočítat její hustotu i odvodit její složení. Zdá se, že je spíše plynného skupenství.
„Svou velikostí a hustotou se velmi podobá Neptunu,“ uvedla hlavní autorka studie Jennifer Burtová. Vědci se domnívají, že na TOI-1231 b činí průměrná teplota 60 stupňů Celsia, což z ní činí jednu z nejchladnějších zatím objevených malých exoplanet.
Podrobnější pozorování v říjnu
Čím je exoplaneta chladnější, tím je pravděpodobnější, že v její atmosféře budou mraky. Například u podobně malé exoplanety K2-18 b (objevené v roce 2015) našli vědci nedávno důkazy o vodě v její atmosféře.
TOI-1231 b je vhodným kandidátem na pozorování Hubbleovým vesmírným dalekohledem nebo vesmírným dalekohledem Jamese Webba. Podrobnější pozorování, které by mohlo lépe odhadnout složení exoplanety, je naplánováno na říjen.
Objev exoplanety byl podrobně popsán v nové studii, která bude publikována v budoucím čísle The Astronomical Journal, informovala CNN.