ISTA - dálkový odečet energií
Prosíme všechny nájemníky domu, aby příští týden v úterý byli v čase 16-18 hodin doma a zpřístupnili své byty pro odečty vodoměrů a elektroměrů.“ Vývěsky v chodbách bytových domů s podobným obsahem si pamatuje většina z nás. V dnešní době už je ovšem uvidíme jen výjimečně. Technologie pokročily tak výrazným způsobem, že odečty energií se dají provést velmi rychle a snadno — na dálku. A tak přináší i větší pohodlí. Všem.
Průkopníky v používání moderních technologií je bez pochyby společnost ista. Její zaměstnanci při získávání potřebných dat dnes už obvykle nepotřebují tužku ani papír, natož pak opustit svoji kancelář. Vše za ně zvládnou udělat chytré technologie a aplikace. Ty ve výsledku šetří čas, energie i peníze. K vidění jsou v těchto dnech například na Mezinárodním veletrhu technických zařízení budov Aquatherm, který trvá do 8. března.
Jasné informace o spotřebě na pár kliknutí
Právě na něm si zájemci mohou důkladně prohlédnout všechny zmíněné technologie a dozvědět se o nich první poslední. „Máme určité procento přístrojů, které odečítáme starým způsobem. Ale v rámci našeho systému, který skutečně funguje jako pomyslná skládačka, si uživatelé mohou postupně dokupovat jednotlivé přístroje tak, aby jim vytvořily jednotný systém. Ten je jedinečný. Máme zhruba milion přístrojů, které odečítáme dálkově pomocí našich sběrnic, které jsou srdcem celého systému. Sběrnice se instaluje v bytového domu, je bateriově napájená a zabezpečuje komunikaci se všemi přístroji s radiovým modulem které zákazník v tu chvíli má,“ vysvětluje princip fungování dálkového sběru dat o spotřebě energií, lidově řečeno odečítání, David Samek, technický manažer společnosti ista ČR.
„Součástí našeho systému je i speciální modul, kterým dokážeme připojit jakékoliv zařízení, které vysílá pulsní výstup, což může být například patní vodoměr nebo elektroměr... Máme i pilotní projekty, kde společenství uvažují, jak zefektivnit chod celého domu a v tomhle případě jsme schopni jim nabídnout zapojení do systému i měření spotřeby elektrické energie,“ pokračuje ve výkladu David Samek před kamerou pořadu Nový Den.
Ista není v oblasti digitalizace služeb nováčkem. Jak říká Jana Machková, ředitelka a jednatelka společnosti pro český a slovenský trh, věnovat se jí začala dlouho předtím, než se dálkový odečet stal legislativní povinností. Chytré technologie při odečtech používá už 13 let. „Nyní se dostáváme do situace, že od roku 2022 je měření dálkovým odečtem zákonnou povinností. Všechny přístroje, které se montují do bytových domů, jsou dálkově odečitatelné a skrz technologii tam, kde je použita, je od 1. 1. 2024 nutno předávat informace o měsíční spotřebě jednotlivým uživatelům bytů,“ vysvětluje Jana Machková s tím, že dálkové odečty musí být samozřejmostí do konce roku 2026.
Digitalizace přináší výhody oběma stranám. Nejen samotným správcům či předsedům SVJ, ale také uživatelům bytů. „Uživatel bytu je měsíčně informován o spotřebě tepla a vody, nedostanete tedy tyto informace jednou za rok až s celkovým vyúčtováním. Má průběžné informace o své spotřebě a může změnit své chování a může se podívat na to, jak si stojí v návaznosti na ostatní byty, může spotřebu vylepšit a tím ušetřit za energie, za vodu, za teplo,“ uvádí dále ředitelka Ista pro ČR a SR.
A jak dále podotýká, samozřejmostí jsou potom i portálové služby. „Bylo by proti digitalizaci, abychom každý měsíc posílali poštou informace o měsíční spotřebě, takže každý zákazník s ohledem na GDPR dostane jedinečné heslo s přístupem na portál, kde může sledovat svoje spotřeby a jednou měsíčně dostane souhrný dokument.
Novinky v zákonech přináší úsporu pro šetrné
Při poskytování maximálně pohodlného servisu pro zákazníka je současně nutné brát ohled na platné zákony. „Legislativních novinek máme několik, jedna souvisí se změnou zákona č. 67/2013, která přináší povinnost pro vlastníka, což je společenství nebo bytové družstvo, poskytovat měsíční informace. V příštím roce nás čekají další dvě novinky, jedna se týká toho, že legislativa bude určovat poměr mezi základní a spotřební složkou. Když přijdou náklady na rozúčtování tepla, tak společenství dříve mělo právo říct, kolik procent z této částky bude rozúčtováno na základě vytápěné plochy a kolik procent bude vyúčtováno podle spotřeby měřené na jednotlivých přístrojích. A od příštího roku tento poměr určuje legislativa na základě průkazu energetické náročnosti budovy, podle tepelných ztrát objektu. Říká, jakým poměrem stanovit základní a spotřební složku. Takto určenou základní složku může poskytovatel služeb následně snížit či zvýšit až o 10 procentních bodů. A ta druhá změna může být vnímána velmi pozitivně. Pro uživatele, kteří mají tendenci šetřit, došlo ke snížení limitu z 80 % na 70 %. To znamená, že lidé, kteří jsou zvyklí šetřit, to pozitivně pocítí ve finálním vyúčtování,“ říká David Samek.