Webové stránky ministerstva vnitra a policie byly v úterý ráno zhruba dvě hodiny nedostupné, čelily kybernetickému útoku. Mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška uvedl, že stránky nefungovaly kvůli takzvanému DDoS útoku. Při něm počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem požadavků, čímž ho vyřadí z provozu. Útoku čelil i web pražského letiště. Za vším je proruská skupina NoName057, uvedl odborník z Avastu. Skupina napadla podle firmy například i weby české vlády, Sněmovny či Senátu.
„Okamžitě jsme přijali ochranná opatření včetně omezení přístupu ze zahraničí. Na zprovoznění intenzivně pracujeme,“ napsalo ráno ministerstvo vnitra na síti X. Hasičský záchranný sbor uvedl, že problém s nedostupností webových stránek se týkal i jeho portálu. Dopoledne vnitro uvedlo, že webové stránky jeho úřadu, policie i hasičů jsou už z České republiky dostupné. „Situaci dál intenzivně monitorujeme,“ dodalo ministerstvo.
ČTĚTE TAKÉ: Hacker promluvil o zákulisí dark webu. Je to rejdiště zločinců, vydírají odtud celý svět
Úřad pro kyberbezpečnost v Brně oznámil, že o útocích na některé webové stránky státní správy a jiných subjektů ví a napadeným subjektům poskytuje součinnost. Mluvčí úřadu Eva Rajlichová také potvrdila, že jde o takzvané DDoS útoky.
Web iDnes upozornil, že ráno přestal fungovat také web summitu Mezinárodní krymské platformy, která zasedá v Praze za účasti ukrajinského prezidenta Volodomyra Zelenského. „Předpokládáme, že útok přišel z ruské strany,“ sdělil webu mluvčí předsedkyně české sněmovny Martin Churavý. Platforma usiluje o obnovení územní celistvosti Ukrajiny.
Nahé fotky pacientů s rakovinou ukradli a zveřejnili hackeři. Ohavné, reaguje nemocnice
Síť hackerů napojených na Rusko ukradla z nemocniční sítě v americké Pensylvánii fotografie nahých pacientů nemocných rakovinou. Těmi pak zdravotnickou společnost Lehigh Valley Health Network (LVHN) vydírala. Organizace odmítla peníze zaplatit, hackeři proto snímky nemocných pacientů umístili tento týden na tzv. dark web. Tento krok označila síť nemocnic a zdravotnických center za opovrženíhodný.
Právě konání summitu mohlo být podle Deníku N záminkou pro útok. „Detaily útoku nyní podrobně zkoumáme, útok z ruské strany a samozřejmě i souvislost se zasedáním krymské platformy jsou jedna z variant, které prošetřujeme,“ sdělil serveru ministr vnitra Vít Rakušan. V Česku se po loňském zahájení ruského útoku na Ukrajinu opakovaně objevily DDoS útoky na úřady či významné společnosti, ke kterým se následně přihlásily proruské hackerské skupiny.
Kybernetickému útoku čelil i web pražského letiště, na provoz neměl vliv, uvedlo letiště na síti X. Web byl nefunkční přibližně mezi 11:00 a 12:00.
Na weby institucí v Česku a také na Ukrajině byl podle odborníků veden útok přes platformu DDosia. „DDosia je dílem proruské skupiny NoName057, která se od začátku války na Ukrajině zaměřuje na země podporující Ukrajinu,“ uvedl výzkumník Avastu Martin Chlumecký. I on si myslí, že útoky jsou reakcí na zasedání Mezinárodní krymské platformy.
Útoky hackerů čelí státní instituce, samospráva i soukromé firmy opakovaně. Jde většinou právě o DDoS útoky. Tento způsob patří podle odborníků k jednomu z nejčastěji používaných typů útoků v kybernetické válce paralelní s pokračujícím konfliktem na Ukrajině.
Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) v září evidoval v Česku 21 kybernetických incidentů, což byl opět nadprůměrný počet. Pokračovaly například útoky vůči českým bankám. Žádný z nich ale podle úřadu nespadal do kategorie velmi významný. Nadprůměrný byl i srpen s 27 zaznamenanými kybernetickými incidenty. Rekordní zůstává březen, kdy NÚKIB evidoval 28 incidentů.