Síť hackerů napojených na Rusko ukradla z nemocniční sítě v americké Pensylvánii fotografie nahých pacientů nemocných rakovinou. Těmi pak zdravotnickou společnost Lehigh Valley Health Network (LVHN) vydírala. Organizace odmítla peníze zaplatit, hackeři proto snímky nemocných pacientů umístili tento týden na tzv. dark web. Tento krok označila síť nemocnic a zdravotnických center za opovrženíhodný.
Společnost LVHN uvedla, že hackeři zveřejnili tři intimní fotografie pacientů podstupujících onkologickou léčbu. „Tento bezohledný kriminální čin zneužívá pacienty, kteří se léčí s rakovinou, a LVHN toto ohavné chování odsuzuje,“ uvedla organizace pro web New York Post a krok hackerů zhodnotila jako opovrženíhodný.
ČTĚTE TAKÉ: Klus se stal obětí hackerského útoku. Slavný zpěvák přišel o svůj youtubový kanál
Které informace na tzv. dark web unikly, zatím síť zdravotnických zařízení podle svého generálního ředitele Briana Nestera zjišťuje. Společnost následně informuje případné poškozené.
Příšerná statistika. Češi skáčou podvodníkům na lep, ti dokážou falšovat i telefonní čísla
Česká republika trpí pod náporem kybernetických podvodů. Ve srovnání s loňským rokem policie zaznamenala obrovský nárůst kybernetické kriminality a s nervozitou vyhlíží letošní Vánoce, kdy bývají podvodníci velice aktivní. Mnozí z nich dokážou kromě falešných e-mailových výzev od známých institucí napodobit také telefonní čísla a vydávat se za bankéře. „Snaží se zmanipulovat lidi, aby své finanční prostředky převedli jinam,“ varoval Ondřej Kapr z Úřadu kriminální policie a vyšetřování. S blížícími Vánoci očekává, že počet případů ještě výrazně vzroste.
Snímky společně s několika dokumenty obsahující informace o pacientech podle serveru Daily Mail získal gang s přezdívkou BlackCat. Podle odborníků jde o skupinu hackerů napojených na Rusko, kteří používají tzv. ransomware — tedy malware, který zašifruje soubory nebo znemožní používat počítač, dokud se nezaplatí výkupné. Stejná skupina loni v září zřejmě stála za útokem na italské státní energetické společnosti.
Zdravotnická společnost zpozorovala neoprávněnou aktivitu na svých počítačových sítích na začátku února a ihned kontaktovala policii. Do prošetřování se pak zapojili také přední firmy a odborníci na kybernetickou bezpečnost, jak informoval New York Post.
Nemocnice znamenají peníze
O měsíc později pak útočníci zveřejnili prohlášení, ve kterém podle Daily Mailu stálo, že „byli v síti dlouhou dobu a měli přístup k pasům pacientů, dotazníkům, osobním údajům i nahým fotografiím“. „Náš blog sleduje mnoho světových médií, případ bude široce medializován a způsobí značné škody vašemu podnikání,“ stálo podle New York Post dále v prohlášení.
Jak vysokou částku hackeři požadovali v tomto případě není jasné. V minulosti už to ale bylo až 1,5 milionu dolarů, v přepočtu tedy více než 32 milionů korun. Částku nicméně společnost LVHN odmítla zaplatit. „Není to jen to, že přijdeme o peníze, ale také usnadníme budoucí útoky,“ řekl pro New York Post Pablo Molina, ředitel informační bezpečnosti na Drexler University. Dodal také, že skupina BlackCat je známá tím, že „jde po nemocnicích, protože v nich jsou peníze“.
Nejznámější útok hackerů na nemocnici v Česku proběhl v prosinci 2019, tedy krátce před vypuknutím covidové pandemie. Zařízení v Benešově muselo omezit péči, data pacientů zřejmě neunikla. Chod nemocnice byl ovlivněn více než 14 dní. Policie později škodu vyčíslila na téměř 60 milionů korun, pachatele nedopadla.