Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo letos od začátku září do konce listopadu zopakovat. Nyní se jedná o parametrech oddlužovací akce. Na tiskové konferenci to oznámili ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a šéf poslaneckého klubu lidovců Marek Výborný. Podle nich má vládní koalice na uspořádání další tříměsíční etapy shodu.
Nynější milostivé léto začalo loni 28. října a skončí v pátek 28. ledna. Lidé s exekucemi na dluh u veřejných institucí mohou v této době uhradit původní dlužnou částku a odměnu 908 korun exekutorovi, odpustí se jim pak úroky, penále a další poplatky.
Trpět budou samoživitelky i senioři. Čeká nás rekordní inflace, shodli se ekonomové
Ekonomové Dominik Stroukal a Ilona Švihlíková ve vysílání CNN Prima NEWS upozornili, že inflace, která podle odhadů ministerstva financí letos dosáhne průměrné výše 8,5 procenta, způsobí značné zdražování. To se podle nich dotkne zejména těch, kteří už před inflačním impulsem nebyli v lehké situaci.
Ministerstvo spravedlnosti podle svého šéfa Pavla Blažka v únoru a březnu vyhodnotí jeho výsledky. Pak připraví novelu exekučního řádu. „Vládní návrh bude předložen tak, aby od září proběhla druhá etapa,“ řekl ministr spravedlnosti. Nyní se jedná o parametrech milostivého léta, a to i s opozicí, dluhovými poradci či exekutorskou komorou.
Podle údajů exekutorské komory bylo loni na konci října v Česku téměř 4,58 milionu exekucí, mělo je 711 900 dlužníků. Údaje o tom, kolik zadlužených milostivého léta k oddlužením využilo a kolik celkem splatili, by komora mohla mít v březnu.
Mnozí dlužníci si nicméně stěžují na exekutory, kteří prý záměrně oddlužení bojkotují. Komora podobná nařčení ale odmítla. „Nelze ale vyloučit zdržení v některých ojedinělých případech, nicméně si myslím, že exekutoři zvládají tuto agendu perfektně,“ řekl prezident exekutorské komory Jan Mlynarčík.
Právní úprava příštího milostivého léta by podle Blažka mohla zvýšit i odměnu exekutorům, aby jim pokryla lépe náklady s vyřizováním. Nejvýš by mohla činit dvojnásobek nynější částky.
V některých regionech akce pomohla jen malé části lidí, kteří se kvůli dluhům dostali do exekucí. Mnohým z nich chyběly peníze na splacení jistiny. Řada lidí měla dluhy také u úvěrových společností nebo firem, které do projektu nebyly zapojeny, proto se raději rozhodli pro insolvenci. Podle dluhových poradců je přínos akce mimo jiné v tom, že někteří dlužníci začali svoji situaci řešit.