Koaliční ANO a ČSSD se už nejednou předháněly, kdo přijde s nějakým „vylepšovákem“. K přetahování o důchodech nebo zrušení superhrubé mzdy se teď přidávají terapie u psychologů zdarma. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu řekl, že chce posílit prevenci duševního zdraví a navrhne, aby lidé s psychickými problémy měli možnost jít zdarma na 10 terapeutických sezení. Podobnou věc ovšem před pár dny navrhoval i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
„I když teď všichni sledujeme americké volby, tak vám chci říct, co navrhnu dnes na Radě vlády pro duševní zdraví. Navrhnu další posílení krizových linek ze strany ministerstva práce a sociálních věcí zejména zaměřených na dětskou populaci. Taky zapojíme další týmy psychologů do podpory obecné populace a nastavíme koordinaci mezirezortní spolupráce i pro práci na úrovni krajů, i pro účely jiných závažných událostí,“ napsal Babiš na Twitter.
„A strašně důležitá věc. Navrhnu vytvořit dotační program pro soukromé terapeuty, kteří mají absolvovaný pětiletý akreditovaný psychoterapeutický výcvik, aby mohli poskytovat terapii potřebným lidem zdarma. Intervence budou limitovány počtem 10 sezení a vyjmuty z krizového stavu,“ zdůraznil premiér.
Podobný návrh na pondělním jednání vlády ale předložil také ministr zahraničních věcí Petříček. Soubor nese název „Návrh souboru opatření v oblasti péče o duševní zdraví pro duhou vlnu epidemie COVID-19.“ Redakce CNN Prima NEWS má materiál k dispozici.
I když teď všichni sledujeme americké volby, tak vám chci říct, co navrhnu dnes na Radě vlády pro duševní zdraví. Duševní zdraví je extrémně důležité, další zásadní věc ve zvládání pandemie.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) November 4, 2020
Hlavní je pomoc, říká Petříček
Kromě posílení krizových linek Petříček navrhuje realizovat informační kampaň a implementovat do škol 20hodinový program o prevenci duševních onemocnění. Ministr také přišel s nápadem zvýšit dostupnost psychoterapie.
„V oblasti OSVČ se pohybuje zhruba 1 200 odborníků s absolvovaným akreditovaným výcvikem v psychoterapii, kteří jsou při vytvoření vhodných podmínek schopni poskytovat krátkodobé psychosociální intervence. K uvedenému doporučujeme vytvořit dotační titul, kam se budou moct hlásit pouze terapeuti s absolvovaným akreditovaným výcvikem,“ stojí v materiálu.
Podle propočtů Petříčka by realizace stála něco přes 33 milionů korun. Zapojit by se mělo zhruba 240 terapeutů. Ministerstvo odhadlo, že o terapie zdarma by mohlo mít zájem asi 200 lidí.
Babiš odmítl, že by se strany předháněly, nebo si „vykrádaly“ nápady. „To jste špatně pochopila. Rada vlády pro duševní zdraví vznikla na popud paní doktorky Dity Protopopové, která se oblasti dlouhodobě věnuje, a to i v souvislostech negativních dopadů epidemie COVID-19. Pan ministr Petříček o tom neměl dostatek informací, tak jsem ho po debatě na pondělní vládě pozval na radu jako hosta,“ napsal CNN Prima NEWS Babiš.
Petříček uvedl, že je především rád, že se psychickým dopadům pandemie věnuje pozornost. „Hlavní je, aby se lidem této pomoci dostalo. V některých státech v zahraničí jde o jednu z priorit už od jarní vlny. Je důležité si uvědomit v jakých situacích se při omezení svobody pohybu, zavřených školách a při dalším – bohužel nutném – omezení sociálních kontaktů nacházejí třeba senioři, ale podle studií i mladší lidé – studenti, děti..,“ napsal ministr redakci CNN Prima NEWS.