Setkala se s pozitivně testovaným na koronavirus a několik dní nato onemocněla. Nemohla téměř vstát z postele, měla vysoké horečky a problémy s dýcháním. Zavolala proto praktickému lékaři, jestli by jí neobjednal odběrovou sanitku, aby se mohla nechat testovat na koronavirus. To se ale ukázalo jako obrovský problém.
Šárka N. má trvalé bydliště na Vysočině, dlouhodobě žije v Praze. Když zjistila, že se setkala s pozitivně testovaným na COVID-19, zůstala raději v Praze v karanténě. A několik dní nato sama onemocněla.
„Mám horečky, bolesti svalů, problémy s dýcháním. Je mi opravdu hrozně,“ popisuje pro CNN Prima NEWS. Komunikace musela dokonce probíhat písemně, protože Šárka se po každé vyřčené větě zadýchávala a nemohla mluvit.
Zavolala svému praktickému lékaři na Vysočinu, jestli by jí mohl vystavit žádanku na odběr v Praze. Dále zavolala podle oficiálních instrukcí na číslo 155. „Operátorka mě seřvala, že si nemůžu sama objednat odběrovou sanitku, protože je jen pro staré a nemohoucí lidi, a buď musím jít na odběrové místo, nebo musí můj praktický lékař zažádat on-line o odběrovou sanitku,“ doplňuje Šárka.
Následně tedy zavolala svému praktickému lékaři na Vysočinu, jestli by mohl zažádat o odběrovou sanitku v Praze. Praktický lékař tak zavolal na hygienickou stanici v místě Šárčina bydliště. Ta však řekla, že odběrovou sanitku nelze poslat. Praktik se snažil dovolat na pražskou hygienu, ale marně, bylo pořád obsazeno. Šárce tak bylo řečeno, že se má na odběrové místo dostavit sama.
„Ale jak to mám asi udělat, když nejsem schopna chodit? Nechci navíc ohrozit nikoho z kamarádů, aby mě zavezl na drive-in testy,“ říká Šárka. Pokud se její stav ještě zhorší, zavolá si záchranku, aby ji odvezli do nemocnice. Pokud se jí udělá lépe, využije taxi služby, která nabízí bezpečný odvoz na testy díky montáži plexiskla mezi řidiče a cestujícího.
O sanitce rozhoduje hygiena
„Vůbec nechápu ten systém, proč je to takový problém. Kdybych jen trochu mohla, na testy si zajdu sama. Ale v tomhle stavu to nezvládnu,“ vysvětluje Šárka.
Podle mluvčí pražské záchranné služby Jany Poštové by Šárka nárok na odběrovou sanitku měla. „Funguje to tak, že odběrová vozidla jsou primárně určena pro osoby, které jsou nepohyblivé, mentálně postižené lidi, velmi malé děti nebo staré lidi, kteří nemají možnost dopravit se na odběrové místo. Ale samozřejmě pokud praktický lékař vyhodnotí, že člověk by měl problém dostavit se na test, tak sanitka za ním dojet může,“ tvrdí CNN Prima NEWS Poštová.
„Nicméně ji neposíláme my jako záchranka, ale hygienická stanice. Jezdíme na pokyn hygieny. Přes praktického lékaře by to mělo jít vykomunikovat,“ dodává k Šárčině případu.
Šárka se krátce před publikací článku ozvala, že nakonec jela na testy zmiňovanou taxi službou a v současné chvíli čeká na výsledky. Znovu se podivila tomu, že systém testování ani po několika měsících nefunguje a lidem, kteří potřebují, se nedostává pomoci.