Odborníci k opičím neštovicím
Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil další tři případy opičích neštovic v ČR, celkem jich je pět. Dva nově potvrzené vzorky jsou od pacientů z Ústřední vojenské nemocnice, jeden k vyšetření poslala Bulovka. Informovala o tom mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová. Podle ní nyní nemá SZÚ informace o příjmu dalších vzorků k vyšetření. Podle vyjádření hygieniků všechny nakažené osoby žijí v Praze.
Kontakty všech pozitivně testovaných se nadále zabývá krajská hygienická stanice. Opičí neštovice se v poslední době šíří z Afriky i do jiných států.
Opičí neštovice
- Název pochází od makaků, u nichž se nemoc objevila poprvé v 50. letech minulého století
- K nákaze dochází při kontaktu s infikovanými zvířaty, materiálem (ložní prádlo, oblečení) a mezi lidmi. Zde se nejčastěji přenáší nechráněným pohlavním stykem
- Mezi příznaky patří: vysoké teploty až horečky, bolest svalů, pocit únavy, dušnost a vyrážka-puchýřky
- Proti nemoci neexistuje cílená léčba, podpůrně se užívají antivirotika
- Prevenci by mohlo představovat očkování proti pravým neštovicím
Kontakty všech pozitivně testovaných se nadále zabývá krajská hygienická stanice v místě, kde bydlí. U dosud prokázaných případů jde o Hygienickou stanici Hlavního města Prahy. V nemocnicích jsou pacienti izolováni na samostatných pokojích infekčních odděleních. Jeden z dnes prokázaných v pražské Fakultní nemocnici Bulovka. „Jedná se o muže středního věku. Jeho zdravotní stav je stabilizován, onemocnění nemá vážný průběh,“ uvedla na Twitteru Fakultní nemocnice Bulovka.
Další dvě osoby leží na klinice infekčních nemocí v ÚVN, jedna je podle mluvčí nemocnice Jitky Zinke sledovaná ambulantně. „Z preventivních důvodů jsou od dnešního dne zrušeny návštěvy na Klinice infekčních nemocí,“ sdělila mluvčí.
Opičí neštovice se v poslední době šíří z Afriky i do jiných států. V Česku se první případ potvrdil v úterý, nakažený člověk podle SZÚ pobýval začátkem května na hudebním festivalu v Antverpách v Belgii. Druhý případ oznámený ve středu byl blízkým kontaktem prvního nakaženého. Karanténu mělo nařízenou celkem pět lidí, všichni bydleli na dovolené ve stejném ubytování jako první nakažený muž.
Výsledky prvních dvou vzorků, které byly dosud považovány za předběžné, už Národní referenční laboratoř SZÚ ověřila PCR metodou. Stejné potvrzení se podařilo i u dalších dvou vzorků, jeden laboratoř kvůli nedostatku materiálu zkoumala na elektronovém mikroskopu.
„Jedná se však o pacienta, který byl v kontaktu s již potvrzeným případem a se shodnými klinickými projevy. Považujeme tedy vzorek také za definitivně potvrzený,“ uvedl SZÚ.
SZÚ doplnil, že ve všech pěti případech se jedná o mírnější variantu viru spadající do západoafrické skupiny virů, kde je udávána smrtnost jedno procento. O případných dalších nákazách plánuje ústav informovat vždy jednou týdně.