Blokáda hranic
Slovenští pendleři ve středu odpoledne zablokovali některé hraniční přechody s Českem a Maďarskem na protest proti vládním opatřením, která považují za nepřiměřená. Kolem stovky protestujících se sešlo na slovenské straně přechodu Lanžhot–Brodské. Kolony se tam nicméně netvořily, provoz nebyl silný. Podle listu Hospodárske noviny zablokovali pendleři rovněž přechod Čunovo–Rajka, vytvořila se kolona směrem do Maďarska.
Na přechodu Lanžhot–Brodské policie otáčela vozy. Kolony se ale netvořily. Auta původně mohla přejet nedaleký hraniční přechod na D2 Břeclav–Kúty. Část protestujících z přechodu Lanžhot–Brodské ale později na slovenské straně zablokovala i tento dálniční přechod, a to ve směru na Slovensko. Šlo o několik desítek lidí. V místě se začala tvořit kolona. Směr do Česka zůstal průjezdný.
Překročit slovenské hranice je problém i pro očkované. Vyzkoušeli jsme to v Beskydech
Na Slovensko mohou od pondělí cestovat výhradně osoby s plným očkováním. Ostatní musí do karantény. „Dobrý den, pane řidiči, ukažte nám doklad o očkování,“ žádá nás slovenský policista asi 500 metrů za česko-slovenskou hranicí v Beskydech na Bílé. Vyžaduje digitální certifikát EU COVID, ten ale nemáme. A s národním certifikátem je problém.
Mluvčí jihomoravské policie Petr Vala uvedl, že vzhledem k tomu, že se akce koná na slovenské straně, čeští policisté situaci pouze monitorují. Dodal, že protestující několika vozy zablokovali i hraniční přechod Hodonín–Holíč. I v tomto případě na slovenské straně.
Protesty znovu komplikovaly dopravu také na hraničním přechodu v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku. Osobní automobily museli policisté opět posílat na hraniční přechod Šance / Čadca–Milošová. Kamiony a další nákladní automobily ale na místě čekají na ukončení blokády, řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.
Vládu nezajímáme, stěžují si pendleři
Zástupce slovenských přeshraničních pracovníků Juraj Martiny již dříve upozornil, že protesty nemají jednotnou organizaci a že se mohou konat i na menších přechodech. Účast na protestech přislíbily podle něj i některé mimoparlamentní politické strany a odboráři. Na přechod Čunovo–Rajka podle slovenských médií dorazili někteří poslanci opoziční strany Hlas – sociální demokracie bývalého premiéra Petera Pellegriniho. Ráno pendleři informovali také o záměru blokovat přechod s Rakouskem Jarovce–Kittsee.
Cestování jako ruská ruleta, pravidla se mění každým dnem. Jak předejít komplikacím?
Cestování v době koronavirové je jako ruská ruleta. Dohledat si aktuální opatření v jednotlivých zemích bývá mnohdy složité, nařízení se navíc mění každým dnem. Vlastní pravidla pak mohou mít i letecké společnosti. Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek v pořadu Nový den přiblížil, jak předejít komplikacím při cestování.
Martiny si v rozhovoru pro slovenský zpravodajský portál Pravda.sk postěžoval, že slovenská vláda svými opatřeními přehlíží zájmy pendlerů a obyvatel pohraničí. „Nezajímáme je, ačkoliv jsou nás desítky tisíc. Je to pro nás velké zklamání. (…) Neočkovaní musí mít PCR test, ale na ten mnozí nemají peníze,“ poznamenal. Upozornil také, že pendleři nemají žádný status, kterým by se dlouhodobě řídili. Vládní opatření jsou podle aktivisty chaotická a lidé jsou unavení a zklamaní.
Ať se naočkují, vzkazuje ministr vnitra
Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec po jednání vlády prohlásil, že lidé, kteří chtějí pendlovat přes hranice, musí dodržovat pravidla. Blokáda podle jeho názoru nedává smysl a zbytečně zvyšuje napětí. „Absolutně nijak jim to nepomůže, takováto diskuze není konstruktivní,“ řekl s tím, že pendleři mají dostatek času na to, aby se nechali naočkovat.
Středeční protesty začaly okolo 17:00 a podle dostupných informací by blokády mohly trvat přibližně tři hodiny. Podobná situace na slovenských hranicích nastala již 9. července, kdy komplikovala dopravu přes některé hraniční přechody, například v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku.
Lidé protestují proti uzávěře hranic se Slovenskem. Zdroj: CNN Prima NEWS